Dwór skrzydeł i zguby

Okładka książki Dwór skrzydeł i zguby Sarah J. Maas Patronat LC
Okładka książki Dwór skrzydeł i zguby
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dwór cierni i róż (tom 3)
A Court of Wings and Ruin
Uroboros
2017-10-25
2017-10-18
Data 1. wydania:
2017-05-02
Jakub Radzimiński
fantastyka literatura amerykańska magia nastolatka niebezpieczeństwo nienawiść uczucie walka dobra ze złem walka o przetrwanie walka o władzę zemsta

Oficjalne recenzje i

Wszystko jest Darem

1232 223 30

Jestem pod ogromnym wrażeniem do czego zdolna jest Sarah Maas. Jest to moje trzecie spotkanie z jej twórczością i mam wrażenie że każda jej seria jest pisana przez inną osobę, nie obniżając poziomu jej twórczości. Ostatnia część jest zdecydowanie moja ulubioną. Autorka wszystko dokładnie przemyślała, bitwa opisana była jakby sama w niej uczestniczyła. Wszystko było logiczne co niestety często nie udaje się w innych książkach fantastycznych. Umiejętnie ukierunkowała odczucia czytelników, dzięki czemu od razu polubiłam relacje Rhysa i Feyry. Jedyne co z początku mi się nie podobało, to wątek sióstr, do których nie pałałam miłością, jednak jak już pisałam autorka w umiejętny sposób powoli odkrywa przed nami osobiste historie i traumy postaci, przez co przekonałam się do nich, a nawet polubiłam. Wątki miłosne też dobrze poprowadzone i troszkę zagmatwane co mi się podobało. Bardzo polecam tę autorkę jak i jej serię.

Po prostu kocham. Zaskakująca i wciągająca. Polecam :))

Po prostu kocham. Zaskakująca i wciągająca. Polecam :))

Kolejny, trzeci już tom cyklu "Dwór..." już za mną.
Tom jak dotąd najobszerniejszy zarówno jeśli chodzi o objętość jak i o akcję.
W tym tomie dzieje się naprawdę mnóstwo,
w końcu dochodzimy do momentu kulminacyjnego, który zapowiadał się już w drugim tomie, czyli wojny Zjednoczonych pod jednym sztandarem Książąt i ich armii z Królem Hybernii.
Co tu dużo mówić - zdecydowanie jestem fanką tego cyklu. Nie mogłam się oderwać od lektury, ciągła akcja nie dawała się oderwać na dłużej niż to było konieczne.
Bardzo spodobało mi się poznanie bliżej bohaterów do tej pory tylko wspomnianych lub takich którzy pojawiali się sporadycznie.
Zżyłam się z tymi bohaterami, jednych polubiłam bardziej innych mniej co oczywiste, ale te uczucia zachęcają mnie do przeczytania tomu trzy i pół
i czekania na polską premierę tomu czwartego, bo Kaspian i Nesta mega mnie ciekawią 🙈
Po tych trzech tomach zdecydowanie mogę stwierdzić, że to moim zdaniem najlepsza seria fantastyczna którą do tej pory przeczytałam (wiem, że nie jest tego dużo, ale zawsze 🙈😅)
Już tak kompletnie na marginesie, nie mogę sobie darować i nie wspomnieć, że moim zadaniem tak grube książki powinny być wydawane w twardej oprawie...zagięcia na grzbiecie robią się już od samego ciężaru stron, a co tu dopiero mówić o otwarciu książki 🤪

Kolejny, trzeci już tom cyklu "Dwór..." już za mną.
Tom jak dotąd najobszerniejszy zarówno jeśli chodzi o objętość jak i o akcję.
W tym tomie dzieje się naprawdę mnóstwo,
Co tu dużo mówić -...

Myślałam że takie grube książki są do bani, jednak ta odmieniła moje zdanie. Mogłaby się ciągnąć i ciągnąć, i nie miałabym dość. Co prawda w drugiej części książki akcja się lepiej toczy, ale cała jest wspaniała.

Przemęczyłam. Co chwila sprawdzałam ile jeszcze stron do końca, ile jeszcze rozdziałów. O ile dwa pierwsze tomu mnie urzekły i wciągnęły na maksa, ten .... jakoś wcale nie odkładałam obowiązków domowych by sięgnąć po książkę.
Generalnie mogę napisać że to taka sinusoida, momentami zaciekawiała, by potem nużyć, dłużyć się. W moim odczuciu książka mogłaby być o połowę krótsza, a i tak nie straciłaby na fabule.
Na pewno narazie nie sięgnę po kolejne części. Może w zimowe długie wieczory powrócę. Może

Trzecia część serii poruszyła mnie, aczkolwiek nie aż tak bardzo, jak druga/ Mimo wszystko uważam, że czas spędzony na czytaniu był bardzo przyjemny! Myślę, że druga część dostarczyła mi tyle wrażeń i przeżyć, że wszystko, co bym czytała po niej wydawałoby mi się ledwie jej cieniem. :P Mimo wszystko, polecam serdecznie! Dużo się działo, wiele razy wstrzymywałam oddech, przerywałam czytanie i musiałam dać sobie chwilę, by ochłonąć...

W tej części głównym tematem jest walka z królem Hybernii, który sieje postrach i chce przywrócić dawny porządek i zrobić z ludzi niewolników. Ważne jest tutaj, by zdobyć przewagę.. Tak naprawdę 85% książki obejmowało przygotowanie do walki, zdobywanie sojuszników, a reszta - samą walkę. Oprócz tego pojawił się wątek Nesty, która była na wszystko zła, i trochę według mnie niedojrzała (działała mi na nerwy podczas tej części), Luciena, który okazał się towarzyszem Elainy (mam nadzieję, że dobrze pamiętam), a także wiele, wiele innych..

Podsumowując - mimo że książka skupiała się na przygotowaniu do wojny, to pojawiło się w niej dużo ciekawych wątków, które ubarwiły całą powieść! Polecam serdecznie całą serię :)

Co tu dużo pisać - po prostu lubię tą serię. Nieco dłużyły się przygotowania do całej woju, ale finalnie nie było źle. Nie jest to moja ulubiona część, jednak warto po nią sięgnąć.

Zdecydowanie moja ulubiona w porównaniu do dwóch poprzednich tomów.
Ostatnie 200 stron mnie zmiotło.
No, za jedną dwie sceny, które miałam wrażenie, że tylko powtarzają schemat daje jej 8, a tak to może miałaby nawet 9.
Skrzydła gotowe, wzlatuję po następny tom.

Zdecydowanie moja ulubiona w porównaniu do dwóch poprzednich tomów.
Ostatnie 200 stron mnie zmiotło.
Skrzydła gotowe, wzlatuję po następny tom.

Trzecia część jest fajna, ale bardzo nierówna. Niektóre fragmenty są bardzo dobre, a część wydaje się zapychaczami w celu zrobienia objętości.
Denerwowała mnie infantylność bohaterów. Część wydarzeń jest spowodowana tylko tym, że osoby mające kilkaset lat, nienauczyły się powściągać emocji i się kontrolować. Feyra nie jest tak stara, okej, może ją ponieść, ale cały Dwór Nocy miał czas nauczyć się kontrolować swoje wybuchy. Niektóre wydarzenia też dzieją się znikąd, nagle gdzieś pojawiają się postacie, których byśmy się tam niespodziewali i zazwyczaj u mnie pozostawiało to niesmak - brak logiki.
Myślę, że śmiało możnaby pół książki wyciąć, a fabuła by wiele nie straciła a byłaby znacznie szybsza. Też co mnie uderzyło to, że bohaterowie są tak poteżni, że jedna osoba jest w stanie wyrzynać wrogie armie, jakby wrogowie grzecznie stali i czekali na śmierć - taki brak balansu razi. Nie odczułem ani razu jakiegolwiek zaniepokojenia o los bohaterów, bo raz po raz byliśmy poddawani wrażeniu że każdy z głównych bohaterów sam może zabić połowę wrogiej armii.
Trzecia część jest ogólnie słabsza od dwójki ale lepsza od jedynki. Fajnie się całość czytało, ale to raczej moja ostatnia styczniość z Prynthianem.

Dwór Skrzydeł i Zguby

Feyra wraca do Dworu Wiosny zdeterminowana aby zniszczyć  Tamlina oraz zdobyć informację o działaniach króla Hybernii. Jednak aby to osiągnąć musi grać w grę w której jeden nie prawidłowy ruch może ją zniszczyć. W obliczu wojny musi wiedzieć komu może ufać i szukać jak najwięcej sojuszników.

,,Dwór Skrzydeł i Zguby" jest niezwykle wciągający tak samo jak dwa ostatnie tomy. I chociaż ma prawie 850 stron nie czuje się tego, że się czyta.

Jednym z największych plusów jest to, że Feyra się w końcu ogarnęła i zaczęła myśleć. Zdecydowanie dzięki jej ruchom stała się moją ulubioną postacią. Jej relacja z Rhysem cały czas się pogłębiała i momentami była niezwykle urocza. Autorka bardzo dobrze pokazała, że mimo wojny oni wszyscy nadal byli rodziną i nawzajem się wspierali. Nie ukrywam, że było bardzo dużo plot twistów, które powodowały że jeszcze bardziej pokochałam tą książkę. Bardzo mi się podobało to, jak pokazana była relacja Feyra z jej siostrami. Chociaż nie zawsze były dla siebie wsparciem to nawet mnie samą zdziwiło jak bardzo się do siebie zbliżyły. Nie muszę wspominać, że uwielbiam wątek Azriela, Kasjana, Mor i Amreny oraz ich relacji, która tez bardzo się pogłębiła.

Podsumowując narazie jest to mój ulubiony tom i jestem ciekawa co będzie dalej bo w dość dziwnym momencie się skończyło.

moja ocena to 5/5. książkę czytałam dzięki uprzejmości @ dziękuje bardzo <333

Dwór Skrzydeł i Zguby

,,Dwór Skrzydeł i Zguby" jest niezwykle wciągający tak...