Królestwo kanciarzy

Okładka książki Królestwo kanciarzy Leigh Bardugo
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Królestwo kanciarzy
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Mag Cykl: Szóstka wron (tom 2) fantasy, science fiction
Szóstka wron (tom 2)
Crooked Kingdom
Mag
2017-03-29
2017-01-01
2016-09-27
Wojciech Szypuła
fantastyka fantasy humor literatura amerykańska przestępca przygoda tajna misja zaczarowana kraina
Inne

Przeczytałem część pierwszą, przeczytałem część drugą... i cieszę się, że nie będzie części trzeciej. „Królestwo kanciarzy” jest nieco lepsze od swojej poprzedniczki, choć nadal popełnia jej błędy.

Przede wszystkim ta narracja nie jest odpowiednia dla książki, a dla filmu. Oglądanie skoków Kaza i jego ekipy na wielkim ekranie byłoby naprawdę świetnym doświadczeniem. Od literatury wymaga się jednak nieco więcej niż dobrej akcji, a tylko dobrą akcją ten cykl się broni.

Autorka ponownie bawi się w retrospekcje, co szalenie mnie tutaj nudziło. Pochwalić trzeba ją jednak za wprowadzenie osobnych wątków dla każdego z bohaterów. Są dzięki temu głębsi, mają własne cele i ogólnie chętniej się im kibicuje. Dużo gorzej wypada jednak finalizacja tych wątków. Zakończenie książki po prostu ssie: miało być słodko-gorzkim pożegnaniem, a okazało się przedłużoną serią mów motywacyjnych i końcowych akcentów pisanych na szybko, sztampowych.

Chyba najbardziej boli mnie to, że od tej serii spodziewałem się naprawdę fajnego skoku, jak w tych wszystkich filmach o złodziejach. Pierwsza część zawiodła pod tym względem i dopiero druga dopięła swego – naprawdę dobrze się bawiłem, zwiedzając z bohaterami Ketterdam. Mam jednak spory problem z magią w tej serii. Jest niekonsekwentna, nieoczywista i wydaje się zawsze bardzo naciągana. Wydaje mi się też, że gdyby dokonać głębszej analizy podstępów Kaza, szybko okazałoby się, że można było coś zrobić lepiej albo jakieś oszustwo opierało się głównie na szczęściu. Nie chciałem jednak tak głęboko w to wchodzić, tylko cieszyłem się akcją.

Podsumowując, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony to przyjemna seria i czytało się to względnie przyjemnie. Z drugiej Kaz i jego ekipa nie zostaną ze mną na dłużej. Nie chcę sięgać po poprzednie książki autorki i trochę się zmęczyłem pseudofilozoficznymi przemyśleniami bohaterów. Chyba wolę jednak czytać Canavan, jeśli chodzi o fantasy w podobnym guście.

DNF 41%
Ilekroć po nią sięgałam, to było jak przykry obowiązek. Zmuszałam się do lektury. W międzyczasie przeczytałam 32 inne książki, bo wszystko było bardziej angażujące. Odpuściłam, bo to nie ma sensu.

DNF 41%

wesper slay

wesper slay

Po pierwszej części już wiedziałam, że od razu sięgnę po tą i nie zawiodłam się. Autorka zachowała wysoki standard i świetnie utrzymała napięcie.

Świetna kontynuacja pierwszej części. Ba, rzekła bym że nawet lepsza. Ogromny plus za rozwinięcie i szersze spojrzenie na bohaterów, na ich wewnętrzne demony i przeszłość, dzięki której lepiej rozumiemy ich emocje i motywy. Czytelnik nie jest w stanie ani przez chwilę przewidzieć zakończenia, gdyż zostaje oszukany przez Kaza i jego błyskotliwy umysł. Nigdy do końca nie wiadomo czy za chwilę nie wyjmie z rękawa kolejnego asa, czy może zwyczajnie blefuje. W tej części jest jeszcze więcej akcji i emocjonalnego rollercoastera, więc nikt nie będzie się nudził. Bardzo bym chciała, żeby powstała trzecia część Wron, ponieważ otwarte zakończenie pozostawia furtkę do wykorzystania materiału, którego nie brakuje co sugerują ostatnie rozdziały :)

Bez wątpienia Wrony to najlepsza seria, którą ciężko będzie przebić w moim rankingu. Uwielbiam. Niedługo napisze więcej

Genialna kontynuacja Szóstki Wron.

Genialna kontynuacja Szóstki Wron.

Petarda! Petarda! Petarda! Właśnie takie książki uwielbiam.

Petarda! Petarda! Petarda! Właśnie takie książki uwielbiam.

Jest to naprawdę magiczna książka. Myślę, że przeciągałam tak długo jej przeczytanie, ponieważ nie miałam ochoty szybko rozstać się z bohaterami i tym cudownie wykreowanym światem. Autorka świetnie poprowadziła dalsze losy bohaterów i trudności z jakimi musieli się zmierzyć. Nie jestem w stanie wymienić wielu tytułów, które tak doskonale łączą sprawy dotyczące polityki, systemów, które umożliwiają funkcjonowanie państw, odmiennych poglądów religijnych, dyskryminacji i wątków miłosnych. Książka pełna jest humoru, który bardzo przypadł mi do gustu. Jest to prawdziwa kopalnia złota i jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Bez dwóch zdań jest to jedna z najlepszych serii jaką do tej pory miałam przyjemność przeczytać. Oczywiście nie jestem jeszcze gotowa na pożegnanie się z tym uniwersum, więc zamierzam sięgnąć po duologię Nikolaja. Mogłabym całymi dniami rozpisywać się na temat tej książki i analizować krok po kroku każdy jej aspekt, ale myślę że lepiej będzie jak każdy kto jest nią zainteresowany sięgnie po nią i sam się o tym przekona.

Od dawna nie czułam się tak złamana i jednocześnie szczęśliwa przy książce. Mało książek wywołuje we mnie tyle emocji, a tej udało się na nich perfekcyjnie zagrać.

Początkowo obawiałam się, że drugi tom będzie niekoniecznie tak dobry jak pierwszy, ale mocno się myliłam. Zwroty akcji, pełno cliffhangerów oraz znakomicie napisani bohaterowie sprawili, że jeśli zaczynałam czytać to nie mogłam się oderwać, a kiedy musiałam przestać nie mogłam przestać myśleć o tym, co będzie dalej.

Pokochałam bohaterów, którzy nie byli idealni, szlachetni i wymuskani, a byli faktycznymi Szumowinami radzącymi sobie w prawdziwie niesprawiedliwym świecie pomimo przeciwności losu. Jednocześnie żałuję, że nie przeczytałam tej dylogii wcześniej i że już ją przeczytałam i nie będzie mi danego przeżyć tego po raz pierwszy ponownie.

Zdecydowanie jedna z moich ukochanych serii, pozostanie na zawsze w moim sercu.

,,Żadnych żałobników. Żadnych pogrzebów."