Królestwo kanciarzy

Okładka książki Królestwo kanciarzy Leigh Bardugo
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Królestwo kanciarzy
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Mag Cykl: Szóstka wron (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2017-01-01
Data 1. wydania:
2016-09-27
Wojciech Szypuła
fantastyka fantasy humor literatura amerykańska przestępca przygoda tajna misja zaczarowana kraina
Inne

Z jakiegoś powodu zakochałam się w tej dylogii. Może nie są to książki wybitne, ale sprawiły mi ogromną przyjemność z czytania.

Bardzo podobała mi się kreacja bohaterów. Byli tacy realni - wszystkie ich cechy były w umotywowane. Postępowali w dany sposób z jakiegoś powodu, każdy z nich miał swoją historię, swoje traumy i radził sobie z nimi na swój sposób. Wszystkie wcześniejsze wydarzenia z ich życia wpływały na to kim są obecnie, dzięki czemu nie mieliśmy do czynienia z płytkimi, idealnymi postaciami z genialnymi umiejętnościami bo tak - jakby przeszłość nie istniała, a wszystkie złe wydarzenia można wymazać z pamięci jak za pstryknięciem palców.

Wątki romantyczne też mi się podobały. Nie były nachalne, sztuczne i wciśnięte na siłę - były głębsze i miały oparcie na czymś więcej niż pociąg fizyczny.

Oczywiście bohaterowie nie są w 100% realistyczni, bo to jednak fantastyka młodzieżowa, wiadomo - według mnie, na przykład ich wiek był jednak zbyt niski (chociaż o te kilka lat) w stosunku do ich reputacji, pozycji, doświadczenia i autorytetu w przestępczym środowisku.

Fabuła była dynamiczna, ciekawa, nie pozwalała się znudzić. Świat był bardzo dobrze wykreowany, dokładny i przemyślany. Super zabiegiem był też podział na różne perspektywy. Nie wiem, która część podobała mi się bardziej. Obie trzymały poziom. Bardzo polecam.

,,Królestwo Kanciarzy'' w mojej opinii przebiło poprzedniczkę. Jest więcej zwrotów akcji, więcej intryg i tajemnic, a do tego ten przebiegły Kaz Brekker, który wyprzedza wszystkich, w tym mnie, o krok.

Świetnie wykreowany świat, Dialogi między postaciami są fenomenalnie zrobione, a przy niektórych można się naprawdę mocno uśmiać. Na uznanie zasługuje również fenomenalnie zrobione miasto Ketterdam, które jest mroczne, zmienia każdego człowieka, jest areną walk pomiędzy gangami i idealnym miejscem dla złodziei.

Książka jest świetna, jednak polecam rozpoczęcie swojej przygody od ,,Szóstki Wron'', żeby zaznajomić się z fabułą, bohaterami i wykreowanym światem.

Opinia obejmuje 1 i 2 tom.
Cała ta seria była niesamowitym doświadczeniem.
Z przyjemnością poznawałam dalsze losy szajki zbirów.
Budowa postaci jest obłędna. Każda z nich ma swój bagaż emocjonalny, okrutne doświadczenia kształtujące każdego z nich, budujące ich traumy. Dzięki podziałowi ksiazki na różne perspektywy poznać można było każdego z nich. Relacje ich wszystkich są dynamiczne, piękne, czasem krzywdzące. Nie brak między nimi różnic, jednak zaufanie jakim dażą siebie nawzajem i przede wszystkim Kaza jest wręcz onieśmielające. Pomogą sobie zawsze, oddadzą sobie serca na dłoni, uściskają, gdy zobaczą, że przeżyli.
Nie brak między nimi utarczek, intryg. Sami przed sobą skrywają najgorsze tajemnice.

To co jednak zasługuje na największe ukłony, to motyw miasta. Keterdam - brudny, śmierdzący, niszczący. Nikt nie wychodzi z tej dziury z tak dobrym sercem z jakim mógł do niego wejść. Kolebka zbirów, oszustów, gangów rywalizujących między sobą. Przechadzając się u boku bohaterów po tym miejscu, czuje się każdy zapach, lęk, wszechogarniający niepokój przed tym, co czeka za rogiem.

Samo zakończenie historii było świetne, satysfakcjonujące, pełne emocji.
Ilekroć wracam myślami do Szóstki, cieszę się, że sięgnęłam po nią.

Opinia obejmuje 1 i 2 tom.
Cała ta seria była niesamowitym doświadczeniem.
Z przyjemnością poznawałam dalsze losy szajki zbirów.

Uwielbiam takie powiesci. Przygoda, intryga, zemsta ❤️.

Uwielbiam takie powiesci. Przygoda, intryga, zemsta ❤️.

Niestety nie zrozumiałem przyczyny popularności i tak wysokich ocen. Starałem się, nawet bardzo. Są książki wybitne i przeciętne, przepraszam wielbicieli Autorki, obie pozycje są po prostu przeciętne.

Na półkach: , , , , , ,

Niestety, ale mam wrażenie, że "Królestwo kanciarzy" jest słabszy od "Szóstki wron", na szczęście nadal to kawał dobrej literatury. Jest za to dużo bardziej emocjonujący, dowiadujemy się także nowych rzeczy o naszych Szumowinach. Jeśli wam się spodobała pierwsza część tej wspaniałej dylogii, po prostu musicie sięgnąć po tą część!

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Muszę przyznać, że zarówno w pierwszej jak i drugiej części autorka świetnie wykreowała świat, jak i jej bohaterów, a wszystko było spójne i zgodne. Charaktery bohaterów zgadzały się w 100% z ich czynami, a dialogi pomiędzy nimi czytało się z czystą przyjemnością. Przy tym naprawdę wartka akcja, bardzo wciągająca i sprawiająca, że wciąż chce się do tego świata wracać. Żałuję, że były tylko 2 tomy...

bardzo podobalo mi sie rozwinięcie wątków i powiązań między bohaterami w tym tomie, wydaje się dzięki temu bardziej "pełny", bardzo bardzo dobry

Naprawdę polecam, było po prostu cudowne, bohaterowie, akcja, świat - wszystko. Zdecydowanie warte przeczytania <3 <3 <3

Daję najwyższą ocenę, bo książka ta (myślę, że po wielu latach, choć ostatnio czytam książkę po książce), w końcu obudziła we mnie to wspaniałe uczucie, kiedy świat bohaterów staje się twoim światem, a po zakończeniu nie możesz się z tym pogodzić, że przestajesz być jego częścią. W przerwach pomiędzy czytaniem cały czas o tym świecie myślałam, chciałam tam jak najszybciej wracać... To taka opowieść, o której za wszelką cenę chcę rozmawiać i nieważne, że kogoś to nie interesuje - i tak będę wszystkich dookoła męczyć, mówiąc, jaką świetną książkę właśnie przeczytałam :) Natomiast jeśli chodzi o samą historię - rewelacja! Wszystko mi się w tej części podobało. Jeszcze genialniejsze pomysły Kaza, świetnie przedstawione wnętrze bohaterów (nieidealnych, pełnych słabości), a przede wszystkim łączące ich relacje. Uwielbiam to, jak nieśmiały jest Wylan przy Jesperze (przy ich flirtach sama czułam się, jakbym się czerwieniła, tak prawdziwe to było!). Uwielbiam również to, jak Jesper przy całej swej nonszalancji troszczył się o Wylana i podnosił mu wiarę w siebie, jak Kaz i Inej wspólnie pokonywali swoje traumy, przekazując czytelnikowi swój ból. Doceniam również to, że związki dzieją się przy okazji, trochę w tle - dzieki temu nie mamy przesytu i cały czas chce się więcej, książka nie przeradza się w romans, a każdy moment o uczuciach jest po prostu ucztą dla czytelniczych oczu i serc. Do tego wspaniałe porównania i metafory, ktore u innych autorów często zmieniają się w patos i kicz, a tutaj sprawiają, że po prostu myślisz: jakie to wszystko piękne!

Leigh Bardugo Królestwo kanciarzy Zobacz więcej
Leigh Bardugo Crooked Kingdom Zobacz więcej