Niksy

2017-09-11
2016-08-30
Jerzy Kozłowski
Znak
Jerzy Kozłowski przeszłość życie demony przeszłości dorastanie podróż rodzina miłość emocje
The Nix
literatura piękna
2017-09-11
Jerzy Kozłowski
Inne

Odniosłem wrażenie, że autor niezbyt ciekawą historię chciał zrekompensować objętością książki. Dużo w niej nudnych opisów.
Literacko zupełnie zwykła (żeby nie napisać słaba).

Może nie kronika czasu, ale na pewno rzecz warta przeczytania. Autorowi udaje się przez prawie całą powieść utrzymać zainteresowanie czytelnika dzięki częstym zmianom perspektywy i zaskakującym rozstrzygnięciom niektórych wątków. Wydawało mi się jednak, że opis protestów w 1968 roku pod koniec już trochę się rozwlekł. Z rozdziałów ukazujących rozterki kandydata na...

Książka - "cegła". Podróż przez wewnętrzne przeżycia nietuzinkowych bohaterów, saga rodzinna, spojrzenie na historę Ameryki w najbardziej burzliwych momentach XX wieku. Wiele można o tej książce powiedzieć - i na pewno warto ją przeczytać.

Nudna. Nie wiem po co niektóre postacie się tam w ogóle pojawiają (Pwnage), m wrażenie że autor parę rzeczy ciekawych chciał zamieścić typu norweskie podania, chicagowskie zamieszki itp. i dorobił do tego historie - różne. Skakanie to tu to tam, dla mnie nuda. Bardzo szczegółowa nuda trzeba przyznać :-)

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki, bałam się, że nie sprosta moim wymaganiom. Teraz żałuję, bo absolutnie nie było czego się bać.

Szczerze mówiąc.. nie wiem. Książka wciąga od pierwszej strony, ale już gdzieś mniej więcej w połowie zapał zaczyna stopniowo opadać.. przynajmniej w moim wypadku. Wydaje mi się że powodem tego mogły być zbyt wysokie oczekiwania podsycane dodatkowo hasłami w stylu: „bestseller w USA”, „Szczepan Twardoch poleca”.. Ogólnie oceniam całość pozytywnie, chociaż nie brakuje tu...

"Niksy" są książką długą, co mocno się czuję, kiedy się ją czyta. Nie jest to kwestia znudzenia, czy przeciągania, ale opisuje bardzo szczegółowo życie kilku osób i przewracając kolejne kartki wie się, że to nie będzie krótka przeprawa. Myślę, że nie każdego zachwyci, jest specyficzna. Ale kilka ostatnich stron niesie za sobą mocne przesłanie, które na pewno zostanie ze mną...

Dobra chociaż chyba czegoś trochę innego oczekiwałam.
Zdanie, które zapamiętam i które chyba jest podsumowaniem całej historii - "Czasem tak bardzo przejmujemy się własnym życiem, że nie widzimy, iż jesteśmy drugoplanowymi postaciami w historii kogoś innego"

Kusiła mnie ta książka od dawna i w końcu po nią sięgnęłam. Lubię sobie tak odkładać przyjemności książkowe. :) Lubię taką tematykę - młodzi pracownicy wydziału literatury na jakimś uniwersytecie w USA, problemy społeczne, w tle sekrety rodzinne, historia miłosna, odkrywanie siebie. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to polecam.

Czytając "Niksy" miałem wrażenie, że zostałem porwany przez falę i że będę płynąć na jej szczycie póki nie skończę tej książki. Płynąc czułem na zmianę nostalgię, przygnębienie i rozbawienie - Hill moim zdaniem bardzo umiejętnie gra nastrojem, bardzo świadomie oddziaływując nim na emocje czytelnika. Fabuła to takie rodzinne śledztwo, idące wgłąb czasu i zdradzające nam...

Dyskusje

1 250