Kolekcja nietypowych zdarzeń

Tom Hanks literatura piękna 400 str.
Uncommon Type: Some Stories
9788380321960
Patryk Gołębiowski
Wielka Litera
literatura piękna
debiut literacki literatura amerykańska maszyna do pisania opowiadanie poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia uczucie wspomnienia zbiór opowiadań

Uncommon Type: Some Stories

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Opowieści nostalgiczno-zabawnej treści

39 Link do recenzji

Nie spodziewałam się tak wysokiego poziomy literackiego! Opowiadania są bardzo różnorodne i może nie wszystkie każdego w równym stopniu zainteresują. W końcu jest tu wszystko od s-f po scenariusz i felietony.
Niemniej wszystko jest na wysokim poziomie, dopracowane oraz przemyślane w najdrobniejszych detalach. Opisy są wręcz gęste, a przez historie płynie się przyjemnie i...

książka nierówna, kilka opowiadań ciekawych, inne być może zaciekawiłyby osoby z branży filmowej, czasem jakby urwane myśli. Fajny motyw różnych maszyn do pisania. Pięknie wydana, dlatego zostawiam na mojej półce.

Szczerze się przyznaję, że nie przebrnęłam przez całą książkę, bo szanuję swój czas. Przeczytałam trzy opowiadania, czwarte już kartkowałam, czując że dalej nie znaczy lepiej. Być może za dużo wymagam od książki, po którą sięgam. Chciałabym, aby każda książka coś ciekawego wniosła do mojego życia, niosła ze sobą refleksję lub dozę ciekawych informacji. Niestety ta książka...

To, że jesteś dobrym aktorem nie oznacza, że jesteś dobrym pisarzem. Tom Hanks powinien to zapamiętać i maszynę do pisania wykorzystywać w opowiadaniach dla przyjaciół, a nie szerszej publiki.
Książka to zbiór historyjek. Kilka z nich jest ze sobą powiązanych, kilka jest oderwanych od całości. Ale każdą z nich łączy jedno-są nijakie. Nie ma w nich ani akcji, ani dobrze...

To była długa i ciężka przeprawa. Może też kwestia tłumaczenia. Polecam przeczytać (jeżeli już ktoś ma ochotę) w oryginale.
Jedno trzeba przyznać Hanksowi, biorąc pod uwagę fakt, że nie jest pisarzem. Niektóre opisy i porównania, były intrygujące.

Myślałam że literackie dokonania pana Hanksa będą na równi z jego dokonaniami aktorskimi, ewentualnie że będą niewiele gorsze. Nie spodziewałam się jednak, że będzie to taki bełkot, przez który w dodatku nie przebrnę. Być może amerykański czytelnik bardziej wczuje się w klimaty tych opowieści (choć według mnie klimatu tam nie ma), może wyniesie z nich coś dla siebie. Ja - nie.

To było miłe czytadło, ale nic ponad to.
Zbiór opowiadań połączony motywem maszyn do pisania i nieco zbyt nachalnym product placementem nie sprzedałby się moim zdaniem wcale, gdyby nie nazwisko autora.
Hanks za sposób na sukces przyjął drobiazgowe opisywanie rzeczywistości - to fajne w przypadku przewodników turystycznych, ale nie przy pisaniu prozy. Dzień matki z synem...

Miło i lekko się czyta. Mimo wszystko wolę jednak Hanksa oglądać mi czytać.

Spodziewałam się czegoś na poziomie "Życie jak w Madrycie", ale to nie to. W sumie nie wiem, co sądzić o tej pozycji - niby ok - niektóre opowiadania wciągają, ale z drugiej strony niektóre są wypocone na siłę. Można przeczytać by mieć opinię ;)

Ze względu na sympatię do Toma Hanksa jako aktora miałam nadzieję, że mimo słabych opinii mnie się jego kolekcja nietypowych zdarzeń będzie podobała. Potem miałam nadzieję, że chociaż zdołam przeczytać do końca. Niestety ani jedno ani drugie się nie ziściło.

Dyskusje

1 621