Kolekcja nietypowych zdarzeń

Uncommon Type: Some Stories
9788380321960
Patryk Gołębiowski
Wielka Litera
debiut literacki literatura amerykańska maszyna do pisania opowiadanie poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia uczucie wspomnienia zbiór opowiadań
Uncommon Type: Some Stories
literatura piękna
9788380321960
Patryk Gołębiowski
Inne

Oficjalne recenzje i

Opowieści nostalgiczno-zabawnej treści

[ 41 ] Link do recenzji

Hanks ujął mnie rolą w filmie " Terminal", dlatego z ciekawością sięgnęłam po książkę jego autorstwa. Dobrze i lekko się czyta. Autor moim zdaniem buduje ciekawe zarysy postaci. Polecam tym, którzy lubią na chwilę zajrzeć do życia innych.

UWAGA! W POLSKIM WYDANIU BRAKUJE WSTĘPU AUTORA. Ocena zaniżona z tego powodu. Tłumaczenie miejscami pozostawia nie tyle, że wiele do życzenia, ile zmusza do domysłów o autorstwo takich sformułowań jak "gejowska lesbijka" czy amerykański "poseł". Moje przemyślenia układają się chronologicznie do przedstawionych historii, stąd nie widzę potrzeby przywoływania ich tytułów....

Nie sądziłem, że aktor potrafi napisać tak dobrą książkę. Opowiadania są świetne, brakowało mi tak ciekawej lektury.

Opowiadania poruszają różne tematy. Powracające traumy, romans rodzica, melancholijne rozpamiętywanie przeszłości, relacje międzyludzkie, presja otoczenia, zaskakujący rozwój wypadków, wspomnienia z dzieciństwa, spontaniczne wydarzenia i pragnienia, którym bohaterowie dają upust. Niektóre zabierają nas w nostalgiczną przeszłość, inne trącają futuryzmem. Wszystkie jednak...

Na początku myślałem, że będzie niższa ocena, bo denerwowało mnie, że nie dość, że wymagający język, to jeszcze każdy rozdział to nowa opowieść, często inna w formie, z nowym wprowadzeniem postaci, kontekstu... i tak ciągle od nowa. Jednak nie mogłem odmówić autorowi "pozytywnego cynizmu", a wśród detali opisu ulic, modeli maszyn do pisania, nazw firm itp. jednak...

Książka jest napisana całkiem poprawnie, czyta się łatwo i szybko. Ale nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Ot zwykłe opowiadania, czasami z większym czasem z mniejszym sensem.

Zbiór opowiadań. Większość całkiem dobrych. Hanks nie trzyma się jednego gatunku. Tylko jedna rzecz łączy wszystkie opowiadania.
Dobrze się czyta.
Spodziewałem się czegoś słabszego.

"Kolekcja nietypowych zdarzeń". Zbiór opowiadań napisanych przez, moim zdaniem genialnego aktora, Toma Hanksa. Krótka forma, która nie zawsze mnie przekonuje. Tak było i w tym przypadku. Książka jest bardzo nierówna, jedne teksty wciągają, ale kończą się za szybko, inne nudzą i nie mają puenty. Wielkim plusem jest ukazanie Ameryki nie jako potężnego kraju, ale takiego...

Interesujące pomysły na opowiadania, niektóre z nich bardzo wciągające, ale zakończenia niedopowiedziane. Pozostał mi niedosyt. Jedynie jedno z kilku opowiadań mogłabym ocenić na 8, reszta to taka średnia 6. Aczkolwiek Tom Hanks ma potencjał, fajnie facet pisze i pomysły historie ma też niczego sobie😊

Lekka i przystępna. Ciekawa forma zbioru różnych opowiadań napisanych w innej formie i różnym stylem. Nic złego powiedzieć o niej nie można. Jednak nic szczególnego również. Niewiele po niej zostanie... Tylko tak jakoś cieplej o autorze się myśli.

Dyskusje

• Przeczytane 2018
  • Audiobook
  • Chcę w prezencie
  • 2020

Dodaj cytat z książki Kolekcja nietypowych zdarzeń