Kolekcja nietypowych zdarzeń

2017-10-25
2017-10-25
9788380321960
Patryk Gołębiowski
debiut literacki literatura amerykańska maszyna do pisania opowiadanie poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia uczucie wspomnienia zbiór opowiadań
Inne

Oficjalne recenzje i

Opowieści nostalgiczno-zabawnej treści

719 1 155

Krótkie historie dla rozluźnienia.

Tak w największym skrócie można opisać “Kolekcję nietypowych zdarzeń” Toma Hanksa.

Fantastycznego Aktora przez duże A. Ale nie jestem przekonana, czy najlepszego pisarza na świecie.

Zbiór opowiadań to dobra forma na początek kariery pisarskiej. Sam pomysł, aby motywem spajającym każdą historię była maszyna do pisania jest naprawdę całkiem fajny.

Dla mnie bardzo nierówne były te opowiadania. Na dłużej zapamiętam “Miejskie sprawy”- pisane w formie felietonów oraz “Notę o aktorach”. Najbardziej przypadły mi one do gustu, chociaż nie niosły ze sobą żadnych głębszych refleksji.

Krótkie historie dla rozluźnienia.

Bardzo lekka i odprężająca lektura. Przyjemnie się czyta, ale mnie nie wciągnęło.

Na wstępie zaznaczę, że sięgając po tę pozycję spodziewałam się czegoś znacznie więcej. Może to popularność autora i znajomość jego ról sprawiły, że zakładałam, iż spotkanie z jego twórczością znów mnie niesamowicie poruszy i zmusi do głębokich refleksji. Tak się nie stało i faktycznie myślę, że jeśli osoby sięgają po książkę tylko ze względu na znane nazwisko na okładce rozczarują się.
Niemniej po przeczytaniu całości i kilku dniach ochłonięcia muszę przyznać, że nie rozumiem skąd tyle słabych ocen tej pozycji. Kilkanaście opowiadań, teoretycznie niezwiązanych, nieposiadających kontynuacji, osadzonych w różnych ramach czasowych, często urywanych bez finału, niedopowiedzianych... a jednak angażujących, wciągających, zaciekawiających nie ilością i dynamizmem zdarzeń a przyglądaniem się jednostkom i temu z czym przychodzi im się mierzyć. Według mnie jest w tej lekturze bardzo dużo różnych, podanych nie wprost czytelnikowi refleksji. Są wnikliwe obserwacje, rozterki osób rozpoczynających życie i tych którzy teoretycznie osiągnęli już stabilizację, są różni bohaterowie, popychani przez różne zdarzenia, motywowani na różnorodne sposoby i przypierani do muru. Ich decyzje i działania nigdy nie są oczywiste, nigdy nie są proste.
Uważam, że to niezwykle skrupulatna i inteligentnie podana recenzja bycia człowiekiem i tego, jaki wpływ na nas mają wydarzenia oraz inni ludzie. To opowieść o tym, że człowiek jest niczym więcej niż sumą doświadczeń.

Może zawyżam ocenę poprzez autora, ale ten zbiorek przypadł mi do gustu. Pierwsze opowiadania były zdecydowanie słabsze, ale potem się rozkręca i opowiadania są pomysłowe, w ciekawym gazetowym stylu i bardzo bardzo dobre do czytania. Ale szczerze to chyba żadne do czegokolwiek nie dążyło :|

Spodziewałam się lepszych opowiadań.

Spodziewałam się lepszych opowiadań.

Przyznam, że książkę kupiłam z uwagi na jej autora. Cenię Hanksa jako aktora. Stwierdziłam, że facet, który tworzy wybitne kreacje aktorskie musi mieć niesamowitą wyobraźnię i chętnie poznam go "od pióra". Zawiodłam się. Książka zwyczajnie się dłuży. Opowiadania miały być wciągające, wzruszające, z motywem. Motywem głównym i spajającym wszystkie opowiadania miała być maszyna do pisania. Pomysł może niegłupi, ale wykonanie? Cóż... Nie wystarczy napisać, że bohaterka łupie całymi dniami w klawisze maszyny. I co z tego? Za tym musi coś iść, to musi "nieść". Niesie....nudę i dłużyznę. Z utęsknieniem czekałam na ostatnią stronę, by móc w końcu zamknąć te książkę i zacząć coś (mam nadzieję) ciekawszego.
A Pan Hanks niech zostanie przy graniu, bo to w porównaniu do pisania, idzie mu wybitnie.

Zbiór opowiadań, bardzo nierównych. Niektóre ciekawe, inne nudne jak flaki w oleju, są też takie zupełnie od czapy, o których nie wiadomo, co myśleć.
Tom Hanks to mój ulubiony aktor, ale niech lepiej pozostanie przy graniu w filmach.

Bez zachwytu.

Bez zachwytu.

Jako fanka Toma Hanksa byłam bardzo zainteresowana tą książką. Po niedługim zastanawianiu się - kupiłam ją. I przyznam szczerze, że książka mnie zawiodła. Chyba tylko 3 opowiadania były ciekawe. Reszta była nudna i tyle. Jeśli ktoś nie ma co czytać i chce coś lekkiego to polecam, ale jeśli ktoś wymaga czegoś konkretnego, nie liczylabym na tą książkę. Książka napisana językiem bardzo dobrym, łatwo się ją czyta, jednak kilka razy potczas czytania odlozylam ją na półkę, ponieważ mnie po prostu znudziła.

Opowiadania które miały być poszerzać tzw horyzonty okazały się nudne i przewidywalne

Tom Hanks Kolekcja nietypowych zdarzeń Zobacz więcej
Tom Hanks Kolekcja nietypowych zdarzeń Zobacz więcej