Pocztówki z powstania

2017-07-19
2017-07-19
powstanie warszawskie

Okładka książki Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, Andrzej Szwan
Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, A...
Okładka książki Wiem, jak wygląda piekło Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Wiem, jak wygl... Alina Dąbrowska, Wi...
Okładka książki Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Kobiety pistol... Maria Kowalska, Wik...

8 różnych historii opowiedzianych przez trzy różne pokolenia, o powstaniu warszawskim. Szybka, prosta książka z intrygującą treścią. 📖🎀

Historie zebrane w "Pocztówkach z powstania", opowiadane są przez następne pokolenia.
Anna Oberc przypomina o swojej ciotce, Krystynie Chulpowskiej-Szulc, która działała w Harcerskiej Poczcie Polowej. Kolportowanie podziemnej prasy również należało do jej obowiązków.

W czasie wojny konspirowała ona na linii Kraków - Warszawa. Przewoziła prasę podziemną oraz meldunki.
Pani Krystyna była łączniczką w latach 1942-1944. Szefem AK był wtedy hrabia Tarnowski.

Ojciec Leszka i zarazem dziadek Adama, Stefan Fidusiewicz, matka Hanny Rechowicz, ratująca razem z Ireną Sendlerową żydowskie dzieci, oraz reszta osób, która przedstawiona jest w niniejszej książce, walczyła na różne sposoby o wolność i niepodległość Polski.
Wszystkie osoby ogromnie ryzykowały.
Często dzięki niesłychanemu sprytowi, uniknęły tragedii. Jak chociażby Krystyna Harasimowicz, która złapana przez gestapo, połknęła meldunek ze wszystkimi kontaktami, adresami, nazwiskami.

Jednak oprócz pracy w podziemiu, potrafili się też uczyć, bawić, kochać. Te dwa sprzeczne położenia, zaangażowanie w patriotyczne dzialania kontra życie towarzyskie, były dla nich bardzo ważne i mimo wszystko potrafili pogodzić je ze sobą.

Wielu rozprawia nad sensem Powstania Warszawskiego. Wielu go neguje. Jednak nikt z osób w nie zaangażowanych, nie chciał źle. Ten fakt przeszedł do historii i już nic go nie zmieni.
Książka pokazuje jaki był punkt widzenia powstańców, bo co nimi kierowało każdy dobrze wie.
Idealna pozycja dla tych, którzy niezależnie od swojego zdania, chcą jeszcze bardziej wyjść na przeciw prawdzie.
Ja wyszłam i nie żałuję.

Cezary Harasimowicz z kolei, przedstawia postać swojej matki, aktorki Krystyny Królikiewicz-Harasimowicz....

Osiem krótkich wspomnień o czasie wojny.
Książka na jeden dzień...

Osiem krótkich wspomnień o czasie wojny.
Książka na jeden dzień...

Książka składa się z ośmiu wojennych (w tym powstańczych) historii opatrzonych licznymi fotografiami, co czyni książkę jeszcze ciekawszą. Dobrze i szybko się czyta, a każda opowieść jest bardzo indywidualna. Autor mógł pokusić się o rozbudowę książki o kolejne rozdziały (opowiadania),ponieważ czuć lekki niedosyt tematyki stricte Powstania Warszawskiego. Całość oceniam na mocne 7!

Wiktor Krajewski w swojej książce opisuje jak ludzie przeżyli i jak żyli podczas Powstania Warszawskiego które wybuchło w 1944r.
Czytając taka książkę dowiaduje się sporo nowych rzeczy ale w dalszym ciągu ludzi takich jak ja jest mało tak samo jak książek o takiej tematyce .
Czemu ludzie boją się czytać i tworzyć takie książki ?
Urodziłam się w czasie gdy na ziemi Polskiej nie było już żadnych powstań , walk i z chęcią bym chciała wiedzieć jak to wyglądało . Niestety nie mogę ponieważ ludzie boja się mówić i pisać o tym co było .

Czemu ludzie boją się czytać i tworzyć takie książki ?
Urodziłam się w czasie gdy na ziemi...

Na „Pocztówki z powstania” składa się osiem opowieści. Mnie najbardziej spodobała się historia opowiedziana przez aktorkę Zofię Czerwińską. Jest bardzo interesująca i językowo wypada chyba najkorzystniej na tle pozostałych.
Tytuł książki uważam za niezbyt trafny, bo w niektórych historiach niewiele jest mowy o powstaniu, pojawiają się jakieś marne dwa, trzy zdania. To po prostu wspomnienia wojenne rzucające cień na życie autorów, odciskające piętno na ich przyszłości. Najdobitniej świadczą o tym słowa rozpoczynające ostatnią opowieść: „Mimo że wyszłam z obozu siedemdziesiąt dwa lata temu, cały czas tam jestem.”
Szkoda, że liczne fotografie nie zostały podpisane. Brakuje mi komentarza, kto je wykonał oraz co/kogo przedstawiają.

Uwielbiam książki o tematyce II wojny światowej, chociaż słowo uwielbiam brzmi tutaj cokolwiek głupio.To ważny okres w naszej historii, już zostało tak niewielu świadków tamtych dni i uważam,że każda relacja jest ważna...ku przestrodze, żebyśmy pamiętali co może wyrządzić wojna

Mam mieszane odczucia po lekturze. Z jednej strony nie można pominąć walorów zachowanej pamięci w przedstawionych historiach, z drugiej jednak tytuł jest mylący. To osiem opowieści, w których o powstaniu jest bardzo niewiele. Tak naprawdę opowieści tych, którzy przeżyli to skrót lat okupacji z wątkiem powstańczym w tle, zaś historie przedstawiane przez drugie-trzecie pokolenie są tak chaotyczne (i niestety umieszczone na samym początku książki),że zniechęcają do dalszej lektury. To strzępki wydarzeń, mnie też takie przekazali dziadkowie, lecz nie nadające się do publikacji w książce, bo przyjmują formęe zdań pisanych na poziomie szkoły podstawowej.
Odniosłam wrażenie, że autor koniecznie chciał wydać chwytliwy tytuł w sierpniowym okresie. Warto przeczytać jedynie dla osób lubujących się w historiach wojennych. O samym powstaniu nie dowie się czytelnik zbyt wiele.

Pocztówki z powstania to zbiór ośmiu bardzo rzeczowych opowieści osób, na których wojna odcisnęła swoje piętno. Krótko, zwięźle, bardziej o życiu w czasie wojny, niż na temat samego powstania. Myślę, że warto po nią sięgnąć, choć mnie osobiście nie w pełni usatysfakcjonowała. Podoba mi się forma wydania, ale po treści spodziewałam się czegoś nieco innego i jestem odrobinę zawiedziona.

Powstanie Warszawskie to temat rzeka. Każda osoba, która je przeżyła ma swoją historię, swój skrawek, który stworzy całość. Każda kolejna to właśnie taki skrawek, który pomaga ludziom uświadomić sobie jak wielkie znaczenie miało powstanie i do jakich czynów ludzie byli zdolni, by odzyskać niepodległość.

W tej książce mam kolejne osiem historii w których jest pokazana walka, odwaga i poświęcenie dla dobra narodu. Mam tu osoby, które przed wojną były biedne i bogate, Polaków i Żydów, dorosłych i dzieci. Połączyło ich jednak jedno, chęć odzyskania wolnej Polski.

Powiem Wam, że ja temat Powstania Warszawskiego uwielbiam. Podziwiam osoby, które choć z góry wiedziały, że nie uda im się odzyskać niepodległości to chciały spróbować. Dla mnie to coś niesamowitego takie poświęcenie. Im więcej o tym czytam, tym bardziej podziwiam, szanuję i chce wiedzieć o tym jeszcze więcej.

Jednak czy "Pocztówki z Powstania" są warte Waszej uwagi? Powiem Wam, że jeżeli podobają wam się wydania książek wydawnictwa Znak, takie jak "Dziewczyny z Powstania" to tą pozycją też się zachwycicie. Wydanie, precyzja i przyłożenie się do tego tematu to mocne strony tej powieści. W środku jest dużo zdjęć i każda nowa historia jest świetnie oddzielona.

Niesamowicie książka mną wstrząsnęła i naprawdę każda przeczytana książka o takiej tematyce podsyca mój apetyt na więcej. Dlatego jeżeli i Wy chcecie poznać więcej informacji z pierwszej ręki o Powstaniu Warszawskim, to koniecznie sięgnijcie po "Pocztówki z Powstania". Już od samego początku widać co autor i wydawnictwo chcieli przekazać swoim czytelnikom i zrobili to fenomenalnie!

W tej książce mam kolejne osiem historii w których jest pokazana...

• II Wojna Światowa
  • II wojna światowa
  • '20

Dodaj cytat z książki Pocztówki z powstania