Wira z Powstania. Wspomnienia

Okładka książki Wira z Powstania. Wspomnienia
Danuta SzlachetkoGeorge Szlachetko Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wira of Warsaw: Memoirs of a Girl Soldier
W.A.B.
2016-07-20
2016-07-06
Małgorzata Maruszkin
Małgorzata Maruszkin Niemcy powstanie warszawskie obóz jeniecki

Polecam. Wzruszająca historia o losach nastolatki dorastającej pod niemiecką okupacją. Cieszę się, że mam tę pozycję w kanonie swoich powstańczych lektur :)

Dramatyczne losy 10- letniej Wiry żyjącej w czasie wojny i walczącej w Powstaniu Warszawskim.
Mała dziewczynka, która do tej pory wiodła niewinne życie w Warszawie staje w oko w oko z okrutną wojną i jej konsekwencjami. W ciągu kilku chwil musi dorosnąć i nauczyć się walczyć o siebie i swoich bliskich. W jednej chwili traci koleżanki, rodzinę, dom i wszystko co dawało jej poczucie bezpieczeństwa. Musi znaleźć sposób na ocalenie i przetrwanie trudnych czasów. W obliczu swojej tragedii odnajduje siły żeby walczyć jeszcze o Polskę i bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Bez broni, bez przeszkolenia postania postawić wszystko na jedną szalę i walczyć do końca nawet kosztem swojego życia. Niestety skutki tej decyzji jak w większości osób okazują się dalekosiężne i długotrwałe.
Pomyśleć, że takich małych dzieci jak Wira, które musiały bardzo szybko dorosnąć były setki. Nagle na ich głowie spoczywało wszystko-zapewnienie schronienia bliskim, zorganizowania jedzenia i jeszcze myślenia o walce o ojczyznę.
Nie sposób sobie wyobrazić tą ich odwagę, siłę w walce z wrogiem i nie tracenie wiary, że ma to sens i że może się udać. Jak my młode pokolenie mało wiemy o tamtych czasach. Jak mało w nas zainteresowania żeby zgłębić temat walki rodaków podczas Powstania Warszawskiego. Wielu powie, że to była głupia walka, niepotrzebna a tamci ludzie walczący cały czas wierzyli, że im się uda, że nie można siedzieć biernie i patrzeć jak próbują grabić nasz kraj. Jak okradają nas ze wszystkiego, jak niszczą wszystko to, co dla nas było cenne.
Książka opisuje nie tylko losy Wiry z Powstania Warszawskiego ale również jej dalsze losy. Życie na obczyźnie, trudne początki w Wielkiej Brytanii, jej usilne próby powrotu do Polski zakończone niepowodzeniem. Jej walka każdego dnia o to żeby jej dzieci miały lepiej niż ona.
Powieść piękna pod każdym względem. Pozwala zbliżyć się do tamtych czasów i choć odrobinę spróbować poczuć co czuły wszystkie te osoby, które walczyły o nasz kraj i za Polskę zginęły. Tylko po to żebyśmy my teraz mieli lżej i lepiej....

Piękna książka biograficzna, łatwy język, prosto ukazane fakty historyczne, ważny temat ujęty w konkretny sposób.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wzruszająca, pełna emocji przepiękna powieść o losach przepięknej kobiety!!! Jest wiele książek o powstaniu warszawskim ta jest inna. Przekaż emocjonalny jaki tu otrzymałam był niesłychany. Kilkakrotnie płakałam. Przypuszczam że nałodowanie emocjonalne jest tak duże ze względu na fakt iż autorem książki jest syn jej bohaterki. Powieść dotyczy całego życia Danuty Szlachetko powstańczej Wiry. Piękno i bohaterstwo jej życia przeplata się z rzeczami paskudnymi.
Morał z książki jest jeden powstanie było potrzebne Narodowi Polskiemu i musimy o nim pamiętać.
Tę pozycję bardzo polecam!!!!

Bardzo polecam każdemu. Bez upiększeń i zbędnych wątków. Kupiłam przypadkiem, który okazał się strzałem w 10.

Prawdziwa historia opowiedziana z pierwszej reki. Jak ktoś chce poznać jak było naprawdę zamiast czytać kolorowaną fikcje - polecam.

Niesamowita historia oraz kobieta, którą z całego serca podziwiam. Są to wspomnienia bohaterki w czasie Powstania warszawskiego oraz wszystkie losy, które ją spotkały po wojnie oraz na emigracji. Znajdziemy również przemyślenia oraz refleksje.
Bardzo spodobały mi się zdjęcia, które zostały zawarte w książce.
Niesamowita kobieta, której nigdy nie zabrakło odwagi pomimo, że spotkało ją wiele cierpienia.
Warta przeczytania

Bardzo spodobały mi się zdjęcia, które zostały zawarte w książce.
Niesamowita kobieta, której nigdy nie zabrakło odwagi pomimo, że...

Książka opowiadająca o losach Danuty Szlachetko "Wira", spisana przez jej syna - Jerzego (Georgo'a) Szlachetko.
Oprócz wspomnień z czasów wojennej Warszawy i powstania, znajdziemy tu losy bohaterki jako jeńca wojennego i później po zakończeniu wojny.
Bardzo ciekawa pozycja, polecam przeczytać!

Bardzo ciekawa pozycja, polecam przeczytać!

Książka o "Wirze". Spisana przez syna, ale opowiada bohaterka. Mało jest takich historii osób, które przeżyły wojnę, powstanie, obozy przejściowe. A czasem życie na obczyźnie. Patrzenie na wojnę i powstanie presektywy nastoletniej dziewczyny. Danuta "Wita" nie żałuje, że wzięła udział w powstaniu. Uważa, że powstanie warszawskie było obowiązkiem, nadzieją na lepszą Polskę. Wspomina jak traciła szybko rodziców, siostrę. A zyskała nową rodzinę, osoby z Armii Krajowej, Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Poznała swojego męża będąc w obozie. Doczekała wolnej Polski. Kraj docenił zasługi dla odbudowy kraju.

Mało osób zostało, którzy przeżyli wojnę, powstanie i gehennę PRLu jakim zgotował dla AK. Powinniśmy być dumni, że żyjemy wolnej Polsce. Nikt z nas nie poznał na swojej skórze walkę o wolny kraj. Dla nich Honor, Ojczyzna było na pierwszym miejscu.

Mimo, że posiadam pewne zamiłowanie do historii, do tej pory odrzucało mnie od historii II wojny światowej. Wstyd mi to przyznać, ale bladego pojęcia nie miałam na temat planów niemieckich czy wielu nazwisk które w książce się przewinęły. Część z nich gdzieś tam mi się obiła o uszy, jednak nie bardzo wiedziałam w jakim kontekście.
Co należy powiedzieć o samej książce- jak na książkę typowo historyczną jest genialnie przedstawiona. Nie męczy suchymi faktami i pięknie wyjaśnia wiele zagadnień tamtych czasów.
Ktoś poniżej zarzucił, że zbyt mało poświęcono tutaj samemu powstaniu, a połowa książki to wydarzenia które działy się długo po powstaniu. Tyle, że nie o to w tym chodzi.
"Wira" niewątpliwie jest bohaterką, która zasłużyła na wiele odznaczeń walcząc z wrogiem wszelakimi sposobami, ale głównie chodzi o to, jaki wpływ miała wojna i powstanie na jej późniejsze życie i życie jej dzieci i wnuków. Miała szczęście, którego nie miały miliony poległych i rannych. Ranni przez wiele lat cierpieli ból nie tylko fizyczny ale i psychiczny. Wiele kobiet nie mogło mieć potem potomstwa. Wielu mężczyzn chorowało na raka i inne powikłania. Wira nie tylko uczestniczyła w powstaniu, ale przez wiele lat walczyła o prawdę o nim i o Polsce.
W dzisiejszych czasach mądre głowy debatują nad słusznością Powstania Warszawskiego, jednak czy gdyby nie takie zrywy i nie tacy ludzie jak "Wira", bylibyśmy niepodległym państwem, które może sobie pozwolić na jakiekolwiek przemyślenia nad tym?
Możemy tylko napisać: "Dziękujemy".

Co należy powiedzieć o samej książce- jak...

George Szlachetko Wira z Powstania. Wspomnienia Zobacz więcej
George Szlachetko Wira z Powstania. Wspomnienia Zobacz więcej