rozwińzwiń

Cień rycerza

Okładka książki Cień rycerza Sebastien de Castell Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cień rycerza
Sebastien de Castell Wydawnictwo: Insignis Cykl: Wielkie Płaszcze (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2018-04-04
Data 1. wydania:
2015-03-05
Paweł Podmiotko
literatura kanadyjska pojedynek polityka fantasy przygoda walka o władzę walka o życie zdrada szpada muszkieterowie
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Błędny rycerz, święty i łajdak

680 276 59

2010

Bez względu na to, jak bardzo pokochałam tych wariatów w pierwszym tomie, to jednak ten tom był przeciągnięty i wymęczył mnie, zwłaszcza pod koniec. Wciąż bardzo lubię bohaterów, w tej kwestii nic się nie zmieniło, ale bez wątpienia będę potrzebować dłuższej przerwy przed kolejnym tomem. Troch brakuje mi równowagi pomiędzy akcją a tymi momentami przegadania, przez co były momenty, że wiało nudą, a ja chciałam uciec w inną książkę. Kawał dobrego fantasy, ale mogło być lepiej.

Na półkach: , , , , ,

Po pokonaniu księżnej Patriany Falcio i jego towarzysze mają przed sobą kolejne wyzwanie - wynieść Aline na tron i postarać się, by ani przed tym wydarzeniem ani po nim nie została zamordowana przez zazdrosne i żądne władzy książęta. Poza tym próbują zorganizować przyszłej królowej sojuszników do walki o władzę. Falcio prowadzi też własną walkę, czy raczej wyścig z czasem, bo trucizna, która nadal znajduje się w jego ciele, powoli go zabija, a mężczyzna doskonale wie, że jeszcze nie może pozwolić sobie na śmierć.

Powiem wprost - ta część była jeszcze gorsza niż poprzednia. Chaotyczna, pełna dziwnych wydarzeń, które toczą się za szybko i nie pozwalają wczuć się w akcję. Ale to w sumie małe zarzuty, bo są czytelnicy, którzy lubią właśnie takie niedające oddechu książki, i dla takich ta seria pewnie będzie idealna.

Największy mój zarzut jest jednak nie do akcji i tego, jak szybko pędzi, a do trójki głównych bohaterów. Falcio, Kest i Brasti to mężczyźni dorośli, mają po trzydzieści kilka lat, a zachowują się jak nastolatkowie. I o ile w przypadku Kesta i Brastiego można się jeszcze kłócić że nie do końca tak jest, bo ten pierwszy jest bardzo opanowany, a ten drugi w pewnym momencie narzuca sobie jakiś cel i skrupulatnie go wypełnia, to Falcio swoim zachowaniem przekracza ludzkie pojęcie. Jest swoistym liderem grupy, więc powinien dawać przykład swoim podejściem i decyzjami, a zamiast tego często postępuje głupio i nieodpowiedzialnie, narażając siebie i innych na bezsensowne niebezpieczeństwo. Jest impulsywny, nigdy nie pomyśli zanim coś zrobi, a to, że prawie wszystko mu się udaje mimo tej bezmyślności sprawia, że całość jest po prostu śmieszna.

Inna sprawa, że autor Falcia nie oszczędza. Było to już sporo przesadzone w tomie poprzednim, ale tutaj urosło do rozmiarów karykatury albo absurdu. Nie będę się wdawać w szczegóły żeby nie robić innym spoilerów, ale pewnie każdy kto czytał pamięta "Lament". Jeśli autor już w drugim tomie robi bohaterowi - i to głównemu! - takie rzeczy to aż strach pomyśleć, co wymyśli w dwóch kolejnych.

A, i wątek miłosny. Na szczęście nie poszło w tę stronę o której myślałam, ale i tak nie jest dobrze, bo jest nudno, a chemii między Falciem i jego wybranką nie ma wcale.

Szczerze mówiąc to nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy. Chciałam przeczytać "Cień rycerza" żeby zobaczyć, czy pierwszy tom nie był przypadkiem tylko "wypadkiem przy pracy", ale chyba jednak nie.

Idąc za ciosem rapiera, po raz drugi otuliłem się płaszczem Sebastiana z Zamku, „Pła(sz)czem Skrytobójcy” [przebój Romana K. zdaję się po trochu komponować z niektórymi tematami opowieści, choć nie posądzam pisarza, bo Kanadyjczycy są zbyt poczciwi, o słuchanie polskiego trash metalu lat 80-tych].
Cieszę się, że autor nie zatrzymał swojego koła garncarskiego na „Ostrzu zdrajcy”, bo tam rozpoczęte treści, ale także same charaktery [ba, nawet przyzwyczaiłem się do imion głównych bohaterów, choć przy pierwszym tomie narzekałem] zostały wzięte na warsztat i na kolejnych stronach wygładziły materiał fabuły, niektóre wręcz się zrehabilitowały (klasztor asasynów).
Dolepione w „Cieniu …” elementy (min. tytułowi rycerze, czy idea lamentu),a także nowo-wprowadzone postacie (Darriana, Shuran) nadały kształt wytworzonemu naczyniu, ale pragnienie ugasił jedynie wątek trybunów PaeLISA, choć zdarzały się chropowate motywy (sam przebieg lamentu, czy Święta Prostytutka, o szyjącej na miarę nie wspomnę ).
Jeżeli chodzi o rozwój akcji, potwierdziły się słowa z Maszyn Śmierci/Las Maquinas de la Muerte –„Rebelia psze państwa się najlepiej sprzedaje…” Optymistycznie napełniono szklankę do połowy – tak jak poprzednio – wypełniając ją potyczkami, pojedynkami, pomysłowymi intrygami, a na końcach rozdziałów wytaczając ciężką artylerię, więc było się czego napić, ale im dalej w las napitku zaczynało ubywać jakościowo, tak, że pod koniec z wytrawnego miodu, smakowało nieco rozcieńczonym węgrzynem.
Przyznam jednak, że po lekturze II tomu przychylniej spoglądam na I, dlatego zgrzeszę Nieumiarkowaniem i nie oprę się kolejnym częściom

Cieszę się, że autor nie zatrzymał swojego koła garncarskiego na „Ostrzu...

Po przeczytaniu pierwszej części z przyjemnością sięgnęłam po drugi tom serii i się nie zawiodłam! Nasi bohaterowie przeżywają przygody i niekiedy ocierają się o śmierć, a wszystko to rozgrywa się w świetnie wykreowanym świecie. Sebastien de Castell zaskakuje! Polecam gorąco!

Pierwszy tom był ciekawym wprowadzeniem w cały świat, w którym toczy się ta historia oraz nakreślał charakter, oraz przeszłość głównego bohatera i jednocześnie narratora opowieści. Była to dość dziwna, ale przyjemna mieszanka ironii, humoru, dramatu.
W tej części ta ironia i humor również występuje i pomijając już to czy jest to zabawne czy nie, autor zaburzył tę równowagę, bo w tej części zdecydowanie jest więcej bólu, okrucieństwa i innych dramatów. Sama historia momentami jest diabelnie ciekawa i potrafi przykuć uwagę na kilkadziesiąt stron, szczególnie w drugiej połowie książki. Jednak są momenty nudne i monotonne, i te z kolej znajdują się w pierwszej połowie.
Jednak to, co chciałem otrzymać, a nie otrzymałem, to co zaczęło mi wybitnie przeszkadzać w tym tomie i za co moja ocena tej części oscyluje w granicach 6.5, to bardzo słaby rozwój innych bohaterów, są oni po prostu tłem i to przez większość opowieści bardzo nijakim. O ile dość często pojawią się jakieś dialogi między Falciem, Kestem czy Brastim, to w zdecydowanej większości są to jakieś krótkie próby ironizowania, żartowania, czy zadawania ciągle tych samych pytań w stylu: "Po co, dlaczego, co dalej?" Brakuje tutaj jakiejś próby pokazania głębi tych postaci i ich więzi, głębszych interakcji między tymi postaciami. Jedynie broni się tutaj postać Falcia, ale to głównie dlatego, że historie śledzimy z jego perspektywy jako narratora. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z postacią Darriany czy Valiany, gdzie ta ostatnia miała dobre wprowadzenie w poprzednim tomie, a tutaj jest bardzo nijakim tłem, a przecież cała piątka postaci podróżuje wspólnie przez dziesiątki jak nie setki mil, a konwersacje między nimi pojawiają się niezwykle rzadko i jeśli nawet się pojawią są one krótkie. Sama świadomość, że te postacie gdzieś tam są to za mało.
Kolejny minus to szybkość z jaką autor pomija niektóre wydarzenia i rusza z opowieścią dalej, bez próby zgłębiania konsekwencji tychże wydarzeń. Przykładem może być tutaj "Lament Wielkich Płaszczy", który był nadwyraz szczegółowo opisany, a po nim w zasadzie od razu wszystko wraca do normy, brak tutaj jakiegoś odbicia na psychice bohatera, rozmów między bohaterami, próby zgłębienia całości, a takich sytuacji jest o wiele więcej i wygląda to w stylu" Stało się, nie ma co roztrząsać, pędzimy dalej"
Na koniec jeszcze nie przekonuje mnie wcale próba tworzenia wątku romantycznego z prostytutką "od pierwszego wejrzenia", strasznie to naciągane, obie postacie w zasadzie się wcale nie znają.
Nie wiem, czy będę kontynuował, bo chociaż sama historia oraz intryga broni się bardzo dobrze, to przez słaby rozwój większości bohaterów odbiór całej treści jest zdecydowanie gorszy.

Fantastyczna! Szkoda że to już ostatni tom :(

Fantastyczna! Szkoda że to już ostatni tom :(

Uwielbiam tę serię!!! Drugi tom zdecydowanie przebił pierwszy. Kontynuacja przygód Falcia, Kesta i Brastiego na długo nie daje o sobie zapomnieć.

Zdecydowałem się przeczytać kolejny tom wielkich płaszczy po bardzo średnim pierwszym tomie ,problemem była sama historia nie mogła do mnie trafic,ale za to w drugim tomie książka porwała mnie od pierwszych stron jest poprostu ciekawsza mamy lepiej przedstawione warunki które panują w poszczególnych księstwach sami bohaterowie też jakby nabrali więcej koloru wątek z krawcowa albo z dziedziczka są bardzo angażującej. Mi osobiście najbardziej ze wszystkich podoba się historia Kesta, to co wydarzyło się w jednym pojedynku z udziałem tego gościa no szczęka opada piękny twist. Zabieram się za następny tom

Dużo lepsza niż pierwsza część. Druga połowa WOW :o

Dużo lepsza niż pierwsza część. Druga połowa WOW :o

Historii Wielkich Płaszczy ciąg dalszy.
Otruty Falcio dalej próbuje chronić przyszłą królową, z pomocą starych i nowych towarzyszy. Mimo osłabienia nadal walczy i próbuje zrozumieć postępowanie swojego króla.
Ta część przynosi wiele odpowiedzi, ale i stawia nowe pytania. Tempo akcji jest raczej stałe, ale rekompensują ją nieoczekiwane zwroty. Szczegółowo opisany został Lament Wielkich Płaszczy, co mnie samą nurtowało w pierwszym tomie.
Podsumowując - książka warta przeczytania!

Historii Wielkich Płaszczy ciąg dalszy.

• 2018
  • Fantastyka