Róże cmentarne

Okładka książki Róże cmentarne
Mariusz CzubajMarek Krajewski Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2009-02-11
róże cmentarne kryminał morderstwa śledztwo

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

o.k.

o.k.

Zmęczyła mnie narracja i mroczność opisanych zdarzeń, osadzonych w żałosnej, zwyczajnej polskiej rzeczywistości. Może to kwestia nastawienia i braku odpowiedniego nastroju? Jakoś mnie nie poruszyły losy bohaterów...

Da się przeczytać aczkolwiek wg mnie nie jest to książka która pochłania cały wolny czas i nie daje o sobie zapomnieć. Straszne irytował mnie główny bohater i momentami miałam nadzieję, że to on będzie ofiarą ;)Zaintrygowały mnie jednak morderstwa. Niestety czuje niedosyt.
nie mogę powiedzieć, że książka była męcząca lub całkowicie nudna bo wtedy nie wytrwałabym do końca. Cóż każdy ma inny gust i jestem pewna, że nie jednej osobie się spodoba ;) Za mną nie będzie jednak chodziła myśl "co było dalej"

"Róże cmentarne" to kolejne dziecko duetu literackiego Krajewski - Czubaj. Panowie postanowili pociągnąć dalej historię nadkomisarza Jarosława Patera i muszę przyznać, że spodziewałam się prawdziwej petardy. A co dostałam?

Zabierając się za lekturę tej książki miałam nadzieję, że autorzy zagrają na moich emocjach umiejętniej niż w przypadku Alei samobójców. Liczyłam na jeszcze większą liczbę intryg i kłód pod nogami głównego bohatera. A przede wszystkim na to, że w pewnym momencie zostanę zaskoczona i zacznę twórców przeklinać w duchu za to, jak skutecznie wpuścili mnie w maliny. Chciałam czuć to napięcie!

Tym razem akcja również toczy się na wybrzeżu. W Polsce grasuje seryjny morderca - naśladowca. Wzoruje się on na głośnych zbrodniach z przeszłości. Jest pewny siebie i przekonany o swojej bezkarności, dlatego na miejscu zbrodni zostawia wskazówki dotyczące kolejnych zabójstw. Po zamordowaniu trzech kobiet informuje policjantów w liście o dalszych zamiarach. Tym razem obiera kurs na jedną z nadmorskich miejscowości... Którą? Tego właśnie nie wiadomo. Wszyscy funkcjonariusze z wybrzeża zostają postawieni w stan gotowości. Również nadkomisarz Pater, który z takiego obrotu sprawy wcale nie jest zadowolony. Bohater jedną nogą jest już bowiem w Grecji z pielęgniarką Joanną. Cóż, przewrotny los zmusza Patera do zmiany planów i jego ukochana chcąc nie chcąc idzie w odstawkę. We Władysławowie odnaleziono zwłoki młodej kobiety z dziwnie znajomym tatuażem. Nadkomisarz już go kiedyś widział - kilka lat temu, u jednej ze studentek zamordowanych na plaży w Jelitkowie. Tamta sprawa go przerosła... Okazuje się, że ma ona związek z pewnym osobistym wydarzeniem w życiu Patera. Bohater ma więc szansę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Złapać zabójcę i naprawić błędy z przeszłości. Czy wszystko pójdzie po jego myśli?

Muszę przyznać, że "Róże cmentarne" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Fabuła jest skonstruowana równie dobrze, jak w poprzednim tomie. A nawet pokuszę się o stwierdzenie, że jeszcze lepiej. Autorzy dawkują informacje, wiele spraw rozjaśnia się dopiero po dłuższym czasie. Cały czas targały mną wątpliwości i nie mogłam być niczego do końca pewna. Oczekiwałam nieustannego napięcia - i tak właśnie było! Podczas lektury przychodzi co prawda taki moment, kiedy może się wydawać, że akcja toczy się zbyt chaotycznie. Jednak jest to raczej celowy zabieg, który ma pokazać rozchwianie emocjonalne i zagubienie głównego bohatera.

A skoro już o tym mowa... W Paterze zaszło sporo zmian! To już nie jest ten zamknięty w sobie, zgorzkniały i cyniczny facet, jakiego poznałam w pierwszym tomie. Nadkomisarz zaczyna otwierać się na ludzi i niewątpliwie ma w tym swój udział Joanna. Zakochany po uszy bohater pokazuje swoje bardziej ludzkie oblicze. Bywają chwile, gdy zupełnie nie kryje emocji, które nim targają. I jest to na swój sposób bardzo ujmujące. Chociaż niektóre zachowania Patera wnerwiły mnie na potęgę! Próbuje złapać kilka srok za ogon, choć kompletnie sobie z tym nie radzi. Gubi się, nie potrafi ustalić priorytetów. Powiela błędy. Nie sądziłam, że postąpi tak, jak postąpił. A już na pewno nie tak wyobrażałam sobie zakończenie tej historii...

Nie pozostaje mi jednak nic innego, jak polecić wam ten kryminał. Robię to z czystym sumieniem - nawet pomimo tego nieszczęsnego zakończenia, które mnie nie zadowoliło. Dostałam dokładnie to, czego się spodziewałam - kryminalną petardę. Miłośnicy tego gatunku powinni być zadowoleni z lektury. Ja jestem!

Źródło: www.halmanowa.pl

• Kryminał polski
  • Sensacja
  • Gatunek: kryminał
  • Kryminał/Thriller
  • 2010/02

Dodaj cytat z książki Róże cmentarne