Bank Nucingena

2014-04-25
Tadeusz Boy-Żeleński
Balzac Komedia ludzka obyczaje

Dobrze, jak zawsze u Balzaca

najsłabsza Balzaca jaką czytałam siedzą przy stole i gadają

Czterech panów spotyka się w restauracji i plotkują o różnych osobach, a konkretnie o sposobach ich wzbogacenia się...
Cały czas przewija się kwestia pieniędzy, panowie plotkują o tylu osobach, że wiele razy gubi się główny wątek.
"szczęście ma to nieszczęście, że udaje coś absolutnego: pozór, który każe tylu dudkom pytać: Co to jest szczęście?"

Trochę się gubiłam, ze względu na tematykę (finanse). Mimo to, jak na Balzaca, jest to lekka i łatwa lektura.

kontynuacja Ojca Goriot

Na półkach: , , , , ,

Nie wiem, czy dałabym radę przeczytać samodzielnie i z pełnym zrozumieniem „Bank Nucingena”. Doprawdy, zagmatwana mocno jest ta powieść Balzaca. Tyle osób, tyle życiorysów, tyle intryg i spekulacji, a wszystko powiązane ze sobą dzięki Nucingenowi i Rastignacowi. W dodatku opisana historia podana jest jako plotka opowiadana przy obiedzie w towarzystwie próżniaczych...

Szczerze? Najbardziej zagmatwana książka jaką w życiu czytałam... Lubię Balzaca i dlatego po nią sięgnęłam, ale... Raczej nie polecam.

• Audiobooki
  • 2019