Wiersze. Tom 1-2

katastrofizm Arkadia metafizyka Nagroda Nobla wiersze
poezja
83-08-00846-1
katastrofizm Arkadia metafizyka Nagroda Nobla wiersze

To wydanie wierszy naszego Noblisty dostałam w prezencie od bardzo bliskiej mi osoby. Stosunkowo późno zainteresowałam się twórczością Czesława Miłosza, bo chyba dopiero w ubiegłym roku. Stało się to za sprawą wiersza "Taniec" z 1942 roku. Potem zaczęłam szukać kolejnych. Przede wszystkim szkoła i dom kreują nasze gusta czytelnicze. Miłosz w czasach, gdy chodziłam do...

Moja przygoda z poezją Czesława Miłosza zaczęła się dość dawno temu, wierszem, który po prostu mnie zachwycił. Była to "Piosenka o końcu świata" - zawarta zresztą w tym wydaniu. I cóż mogę powiedzieć w kwestii oceny całości, skoro większość tekstów nie odbiega od niej poziomem?

Zawarte tu wiersze to testy, które poruszają swą sentymentalnością i zachwycają opisami. Miłosz...

Podróż sentymentalna

W czerwcu 1981 roku Miłosz odbierał na KUL-u doktorat honoris causa, przyznany mu przez senat tej uczelni. Uroczystość miała też część mniej oficjalną, podczas której znani aktorzy recytowali wiersze Noblisty. Do dziś pozostaje w mej pamięci znakomita, kongenialna interpretacja „Walca”, w wykonaniu śp. Krzysztofa Kolbergera.
W oficjalnym obiegu...

• Poezja