Wiersze. Tom 1-2

1985-01-01
1985-01-01
83-08-00846-1
katastrofizm Arkadia metafizyka Nagroda Nobla wiersze

To wydanie wierszy naszego Noblisty dostałam w prezencie od bardzo bliskiej mi osoby. Stosunkowo późno zainteresowałam się twórczością Czesława Miłosza, bo chyba dopiero w ubiegłym roku. Stało się to za sprawą wiersza "Taniec" z 1942 roku. Potem zaczęłam szukać kolejnych. Przede wszystkim szkoła i dom kreują nasze gusta czytelnicze. Miłosz w czasach, gdy chodziłam do szkoły, nie był w kanonie lektur. Natomiast była w nim inna nasza Noblistka, Wisława Szymborska. Co mogę powiedzieć o twórczości Miłosza? Jak najbardziej zasługuje na uwagę. Jego wiersze są czyste, przejrzyste, są zrozumiałe dla czytelnika, który w łatwy sposób odbiera ich nastrój. Poeta zawarł w nich wiele ciekawych spostrzeżeń na temat świata, życia, na temat uczuć. Mam kilka ulubionych - Wiara, Nadzieja, Miłość a także Walc, który ma poza treścią, przesłaniem, doskonałą rytmikę. Wspaniale się go czyta.
"Rozumiesz. Jest taka cierpienia granica,
Za którą się uśmiech pogodny zaczyna,
I mija tak człowiek, i już zapomina,
O co miał walczyć i po co."
Polecam wiersze Czesława Miłosza, warto po nie sięgać, by czasem oddać się wraz z nim zadumie nad ludzkim losem.

Moja przygoda z poezją Czesława Miłosza zaczęła się dość dawno temu, wierszem, który po prostu mnie zachwycił. Była to "Piosenka o końcu świata" - zawarta zresztą w tym wydaniu. I cóż mogę powiedzieć w kwestii oceny całości, skoro większość tekstów nie odbiega od niej poziomem?

Zawarte tu wiersze to testy, które poruszają swą sentymentalnością i zachwycają opisami. Miłosz maluje tu cudowne pejzaże delikatnymi pociągnięciami słów a każdy z nich pełen jest prawd i życia wylewającego się z kartek. I każdy trafia w samo serce.

Tak więc moja ocena jest przewidywalna. Kto kocha poezję, albo chce zacząć przygodę z trudniejszymi tekstami pisanymi wierszem, po ten zbiór sięgnąć może śmiało a na pewno nie pożałuje.

• Poezja
  • Polskie