Pamiętniki Jana Paska w przekładzie na język współczesny

Jan Chryzostom Pasek Wydawnictwo: Wydawnictwo WIMANA biografia, autobiografia, pamiętnik
PAMĘTNIKI
Zenon Gołaszewski
Wydawnictwo WIMANA
Jan Chryzostom Pasek słynne pamiętniki historia
PAMĘTNIKI
biografia, autobiografia, pamiętnik
Zenon Gołaszewski
Jan Chryzostom Pasek słynne pamiętniki historia

Wspomnienia jakie rysuje autor są zdecydowanie subiektywne. W swojej świadomości jest wiernym patriotą, jest dzielny, jest wspaniałym mężem i gospodarzem. Wszystkie jego dokonania wydają się jednak być mocno podkoloryzowane i wyolbrzymione. Sam nie jest on w stanie zdobyć się na krytycyzm i mocno akcentuje swoje czyny i jest przekonany co do wielkości swojego stanu. Z...

Autor ukazuje tutaj współczesny sobie świat i nie stroni od wartościowania. Czytamy o upadku szlacheckich obyczajów, o warcholstwie, dewocji i wielu innych przywarach. Sposób w jaki to przedstawia, mimo że barwny, nie zaciekawia. Bohater pamiętnika także, mimo bujnego życia, nie prezentuje się jako pozytywna postać - przynajmniej ja go takim nie widzę.

Ciekawa książka, pośmiać się można niejednokrotnie, ale nie jest to lektura lekka. Mimo iż czytałem ją w tłumaczeniu na język współczesny, to i tak mnogość zwrotów łacińskich trochę zabijała dynamizm czytania.

Na półkach: , , , , ,

Zdecydowanie nie moja liga.

Bardzo trudna lektura, gęsta naszpikowana łacińskimi wtrętami (jeżeli ktoś posiada wydanie bez przypisów, a nie posługuje się biegle łaciną, może sobie darować, nie ma sensu), do tego archaizmy i charakterystyczny, barokowy styl autora.

Nie moja liga. Nie oceniam, nie skreślam, ale i nie polecam. Niech mądrzejsi się wypowiedzą - mnie ta...

uzasadnienie opinii

Wspaniały opis XVII-wiecznej Europy z punktu widzenia prawdziwego Sarmaty, Mazura Jana Chryzostoma Paska. Wielu czytelników narzeka na styl i wtrącenia z Łaciny, mi udało się natrafić na egzemplarz książki w wersji Audiobook, dzięki czemu uniknąłem tych trudności. Opisy są trafne, język barwny, a jako źródło wiedzy historycznej "Pamiętniki" są wręcz bezcenne! Pozycja...

Niestety, pomimo najszczerszych chęci, do Paska nie umiem się przekonać, "Pamiętniki" mnie wymęczyły i kompletnie do mnie nie trafiły :(

To arcydzieło to dowód, że sarmatyzm to nie bajeczka i mit tylko żywa tradycja i świętość narodu polskiego opluwana przez ignorantów.

Autobiografia szlachcica z XVII w.

Z racji na język czyta się ciężko - ale naprawdę warto. Spojrzenie na świat oczami człowieka sprzed ponad 350 lat warte jest tego niewielkiego wysiłku.

• Lektury
  • Historia