rozwiń zwiń

Rycerze Krystalii

Okładka książki Rycerze Krystalii Brandon Sanderson Patronat LC
Okładka książki Rycerze Krystalii
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 3) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 3)
The Knights of Crystallia
Iuvi
2017-10-25
2017-10-25
Data 1. wydania:
2016-04-19
Alcatraz

Oficjalne recenzje i

Paluszki rybne są beznadziejne!

Link do recenzji

503 175 39

Trzeci tom trzyma poziom poprzednich więc nie zmieniam oceny. Dużo frajdy z lektury. Dużo akcji, nowi bohaterowie. Dużo zabawy autora z czytelnikami. Konstrukcja i dekonstrukcja na każdym kroku ale na takim poziomie do uchwycenia przez młodego czytelnika. A za naukę - przesłanie że nic nie należy przyjmować za pewnik nawet zdań największych ekspertów, że należy uczyć się myśleć wątpić, zadawać pytania wielki plus.

Na półkach: , , , , , , , ,

Narracja / Styl / Humor 8/10
Morał / Przesłanie 7/10
Klimat / Subiektywne odczucia 7/10

PODSUMOWUJĄC 7/10

Trzeci tom nie zawodzi, a mam wrażenie, że z każdym tomem jest jeszcze przyjemniej. Są przygody, jest humor, sympatyczni bohaterowie. Czegóż chcieć więcej? Czysta rozrywka dla młodszego i starszego czytelnika.

Trzeci tom cyklu dla młodszych nastolatków i jestem oficjalnie wciągnięty. Cykl o Alcatrazie to dla mnie najlepsze z twórczości Sandersona, lepsze niż Mistborn czy Archiwum, jak to świadczy o nim jako o pisarzu? Albo o mnie, jako o czytelniku?

Cóż, biorę się za czwartą część.

Cóż, biorę się za czwartą część.

Trzecia część, a ja wciąż się świetnie bawię i widzę, że autor wciąż ma asy w rękawie. Można by się spodziewać, że z tomem na tom książki będą bardziej przewidujące, ale ja wciąż daję się zaskoczyć tak samo jak wcześniej. Dalej polecam!

Alcatraz wreszcie dociera do Nachalli i staje się sławny. Udziela ślubu, podpisuje książki i śledzi swoją matkę kiedy jego ojciec siedź w gabinecie i nie zwraca na niego uwagi. Czy Alcatraz razem z Himalają i Folsomem uratują Mokkie?

Uwielbiam ten cykl. Gorąco polecam zarówno dorosłym, jak i młodszym czytelnikom.

Ta książka ma swoje drobne mankamenty, ale czyta się szybko i przyjemnie. A do tego jestem pod ogromnym wrażeniem talentu autora do poruszania się w tak różnych gatunkach - klimatach.

POLECAM!

POLECAM!

Napisałem w opinii do poprzedniego tomu, że to trylogia, no i myliłem się oczywiście, w świecie fantasy takich krótkich broszurek się nie pisze, na autora czegoś poniżej 1000 stron zapewne koledzy patrzą z pogardą, zatem będą i kolejne tomy - i w tym przypadku akurat to bardzo dobrze, bo historia jest napisana bardzo sprawnie, humor się skrzy (a nie irytuje), nienachalny dydaktyzm w stronę młodego odbiorcy czasem jest kierowany, pogoda ducha u czytelnika w dowolnym wieku po lekturze zapewniona. Świetna jako oddech pomiędzy noblistami, na przykład.

Im dalej w las tym bardziej wciąga. Początkowo trochę raził mnie sposób narracji przez głównego bohatera o imieniu jak więzienie - Alkatraz. Teraz coraz bardziej mnie bawi. W książce ukrytych jest sporo smaczków i odniesień do Harrego Potera.
Czarnym charakterem jest TA Której Imienia Nie Wolno Wypowiadać bo jest za trudne do zapamiętania. Główny bohater to porzucony chłopiec, po którego zgłasza się spóźniony dziadek. Chłopak ma wyjątkową moc do psucia wszystkiego wokół i jest okulatorem - posługuje sie magicznymi soczewkami.
Oprócz złośliwego humoru mamy bardzo oryginalny świat, w którym magia miesza się z techniką a konie są uznawane za bardziej nowoczesne niż samochody bo zostaje po nich nawóz a nie śmierdzące powietrze. Jest to świat, w którym biblioteka budzi strach a zwykli szarzy ludzie są otumanieni przez bibliotekarzy. Co prawda poznajemy jedną renegatkę, która pokazuje że i z bibliotekarza może wyjść dobro.
Lekka, zabawna, szybko się czyta. Dużym plusem są ciekawe ilustracje.

Książka jak poprzednie szalona, pełna przygód, z możliwością wyciągnięcia wniosków.

W tej części Alcatraz w końcu ma możliwość dotrzeć do Wolnych Królestw, o których słyszał z licznych opowieści Dziadka Smerdego. Całkiem inaczej sobie wyobrażał tę krainę. Jednak tam gdzie młody Smerdy tam i kłopoty. Tym razem trzeba ocalić jeden bastylion Wolnych Królestw i zapobiec podpisaniu traktatu z groźnymi Bibliotekarzami, którzy chcą zawładnąć światem. Jaki plan wymyśli Alcatraz? Przekonacie się jak przeczytacie.

Dużo się dzieje, czytelnikami targają różne emocje. Czasem odczuwałam niesprawiedliwość losu wobec bohaterów, czasem razem z nimi czekałam z niecierpliwością, czy plan się powiedzie. Wniosek jaki się nasuwa to nie zawsze warto pochopnie podejmować decyzje. Konsekwencje mogą być różne. Chwila nieuwagi i coś tracimy lub zyskujemy :)

Brandon Sanderson Rycerze Krystalii Zobacz więcej
Brandon Sanderson Rycerze Krystalii Zobacz więcej