Sekret pozytywki

Okładka książki Sekret pozytywki Annie Jay
Okładka książki Sekret pozytywki
Annie Jay Wydawnictwo: Skrzat Cykl: Elżbieta. Księżniczka z Wersalu (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Elżbieta. Księżniczka z Wersalu (tom 1)
Élisabeth. Princesse a Versailles. Le Cadeau de la reine
Skrzat
2016-01-01
2016-01-01
2015-01-01
Barbara Wicher
literatura dla dzieci i młodzieży literatura francuska literatura XXI wieku powieści

Zauroczyła mnie okładka🥰 a zawartość jeszcze bardziej ♥️ jednym słowem jest Świetna.
😉 Tytułowa bohaterka jest księżniczką zbuntowaną, rezolutną i ciągle łamiącą zasady, do tego stopnia, że za karę dostaje nową guwernantkę...i tu się zaczyna cała przygoda z tajemnicą z pozytywki w tle...
Polecamy gorąco ♥️

Polecamy gorąco ♥️

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

przenieśmy sie do Wersalu

przenieśmy sie do Wersalu

Bardzo dobra książka dla dzieci. Ukazane są w niej postacie historyczne, które uczestniczą w wymyślonych przez autorkę przygodach.
Smutna jest prawdziwa historia księżniczki Elżbiety Burbon, która zostaje zamordowana w wieku 30 lat.

Zachęcona przez Wydawnictwo Skrzat, postanowiłam sięgnąć po tę serię. Nie zawiodłam się. Cudowna seria, idealna dla dziewczynek żądnych ciekawych historii. Poza przygodami Elżbiety, w książkach przemycony jest wątek historyczny, co za tym idzie, książka nie tylko bawi, ale też uczy!

Opowieści w sprytny sposób przemycają fakty o życiu na dworze oraz byciu prawdziwą księżniczką, jednocześnie stanowiąc bezcenną lekcję historii. Dopełnieniem całości są piękne ilustracje oraz przypisy, wyjaśniające dziwnie brzmiące słowa i zwroty. Gorąco polecam każdej księżniczce i nie tylko

Recenzja w całości: http://mamao.pl/elzbieta-ksiezniczka-z-wersalu-annie-jay/

Recenzja w całości: http://mamao.pl/elzbieta-ksiezniczka-z-wersalu-annie-jay/

Historia księżniczki Elżbiety, wnuczki króla Ludwika XV i siostry Ludwika XVI. Poznajemy jedenastoletnią dziewczynkę, rozpieszczoną, najmłodszą, czyli ulubienicę, której można więcej. Rozpoczynając przygodę z Elą: na początku mamy podpisane ilustracje wszystkich ważniejszych bohaterów książki, z krótką charakterystyką. Na końcu natomiast znajduje się plan Wersalu, a także informacja o modnych fryzurach za Ludwika XVI.

Sekret pozytywki to pierwszy tom, mnie zaciekawił ładnym wykonaniem i nawiązaniem do postaci historycznych. Oczywiście nie spotkamy tutaj wykładu typu: urodziła się, wychowała się, wyszła za mąż itd. Poznajemy raczej zwyczaje i zasady obowiązujące na francuskim dworze w XVIII wieku. Elżbieta ubolewa nad tym czego jej niewolno, jakie są jej obowiązki i czego się od niej wymaga. Trudniejsze zwrotu, które mogą nie być dziecku znane są okraszone przypisem (jak na zdjęciu poniżej) i od razu jasne o co chodzi. W tym tomie Elżbieta niechcący uszkodziła cenną pozytywkę otrzymaną od dziadka. Jednakże wtedy właśnie odnajduje ukrytą karteczkę z tajemniczą, zaszyfrowaną informacją. Postanawia odkryć prawdę.

Myślę, iż na początek przygody z historią jest to świetna książka, chociaż z oczywistych względów raczej dla dziewczynek. W ciekawy i przystępny sposób przybliża realia Wersalu, a także podsuwa kilka terminów, które mogą się później przydać na lekcji historii.

• Dzieci
  • Przeczytane w 2019
  • Przeczytane 2017
  • Akcja 52 książki (2017)
  • Przeczytane w 2017 roku

Dodaj cytat z książki Sekret pozytywki