Szeptane

Nasza Księgarnia
2018-08-22
2018-08-22
literatura polska

Okładka książki Historie nie z tego księżyca Paweł Beręsewicz, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Ewa Martynkien, Zofia Stanecka, Joanna Wachowiak, Paweł Wakuła, Rafał Witek
Historie nie z... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...

Czy rzeczywiście warto za wszelką cenę walczyć o marzenia?

Seria Plus minus 16 zawsze przynosi mi bardzo dobre lektury o ważnych problemach nastolatków. Chociaż bohaterowie są bardzo różni łączy ich jedno — wiek dojrzewania, który wcale do łatwych nie należy i nieodłącznie wiąże się z pierwszymi dorosłymi problemami i trudnymi decyzjami. Paweł Beręsewicz opisuje losy kilku nastolatków, którzy, aby spełnić swoje marzenie, są w stanie zrobić naprawdę wiele... będą tylko musieli zastanowić się nad tym, czy warto.

Filip i jego koledzy są w stanie znieść dużo, by zdobyć wymarzone bilety na Finał Ligi Mistrzów w Warszawie. Nastolatkowie bez wahania podejmują się pierwszych prac dorywczych, byle tylko zarobić pieniądze. Licealiści codziennie o świece roznoszą ulotki, za które dostają marne grosze, więc nic dziwnego, że gdy nadarza się okazja innej, lepiej płatnej pracy nie wahają się zbyt długo. Owszem, oszczędności rosną, ale proporcjonalnie wraz z nimi rosną również problemy i pierwsze moralne dylematy, a także zgrzyty w przyjaźni. W końcu trzeba podjąć pierwszą dorosłą decyzję... jak nastolatkowie sobie z nią poradzą?

Paweł Beręsewicz napisał ciekawą powieść dla młodzieży, w której nie brakuje trudnych tematów. Autor bardzo realnie wykreował świat nastolatków, który wcale nie jest taki prosty, jak niektórym się wydaje. Wprawnie stworzył sylwetki bohaterów, które z pewnością będą bliskie wielu młodym ludziom, a także dobrze oddał problemy i dylematy, z którymi muszą się mierzyć.

"Szeptane" to naprawdę dobra młodzieżówka, w świecie której odnajdzie się wielu nastolatków. Pierwsze poważne dylematy moralne, dorosłe decyzje, na które nie wszyscy są gotowi i internetowy świat. Ten za to daje bardzo dużo możliwości, jest względnie łatwą drogą, która pozwoli spełnić marzenia, ale jednocześnie wiąże się z licznymi zagrożeniami i trudnościami.

Książkę przeczytałam naprawdę szybko i spędziłam miły czas z lekturą. Z pewnością przypadnie do gustu nastolatkom w wieku zbliżonym do bohaterów, którzy również w swoim życiu stają przed pierwszymi poważnymi decyzjami, spełniają swoje marzenia i doceniają rolę przyjaźni. Polecam!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Literatura.

Czy rzeczywiście warto za wszelką cenę walczyć o marzenia?

Książki Pawła Beręsewicza są dla mnie pewniakiem, jeśli chodzi o wybór lektury. Autor ma niebywały talent do tworzenia mądrych, wartościowych, a przy tym atrakcyjnych fabularnie opowieści. Jeszcze się na jego książkach nie zawiedliśmy. Kiedy więc zobaczyłam, że powieść Szeptane ukaże się w serii Plus minus 16 Wydawnictwa Literatura, wiedziałam, że musi trafić do naszej biblioteczki, bo jeszcze tej historii nie znaliśmy.

Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wciągającą fabułę skonstruował autor, wplatając w nią naprawdę sporo bardzo aktualnych tematów. Tematów bliskich młodzieży i takich, nad którymi warto się zastanowić. A wszystko to w atrakcyjnej formie i w nieprzesadnie rozbudowanej objętościowo powieści.

Głównym tematem książki są kwestie moralne związane z działaniami w sieci oraz pierwsze doświadczenia zawodowe nastolatków. Bohaterowie książki próbują odłożyć pieniądze na wymarzone bilety, w związku z czym podejmują pierwszą pracę zarobkową. Roznoszenie ulotek nie jest może specjalnie dochodowe, ale też niezbyt wymagające. Jednak później trafiają do tzw. buzz markietingu i uczą się nie do końca uczciwych technik sprzedaży. Autor z jednej strony pokazuje, jak "pracodawcy" manipulują niedoświadczonymi młodymi ludźmi, z drugiej wprowadza w świat dylematów moralnych związanych zarówno z tą techniką marketingową. Co ciekawe, pokazuje też jednoznacznie nieuczciwe działania związane z marketingiem wyborczym i zmusza czytelnika do refleksji nad granicami przyzwoitości w zarabianiu pieniędzy.

Jednocześnie bohater doświadcza tego, co doświadczają jego rówieśnicy w realnym świecie - pierwszego zauroczenia, rozłamu w grupie koleżeńskiej, problemów w przyjaźni. Jest zwykłym chłopakiem, z którym może utożsamić się każdy nastolatek, a przez to jego emocje i doświadczenia staną się czytelnikowi jeszcze bliższe.

To bardzo współczesna książka dla współczesnych nastolatków, którzy być może już za chwilę będą zdobywać swoje pierwsze zawodowe doświadczenia, a jednocześnie wciąż borykają się z typowymi dla młodzieży problemami - w domu, szkole i grupie rówieśniczej. Napisana interesująco, wnikliwie portretująca życie bohaterów, poruszająca ważne tematy, a jednocześnie z wciągającą, momentami poruszającą fabułą. Wartościowa książka, którą warto podarować młodym czytelnikom, choćby bez okazji, ale też sięgnąć po nią samemu, by zobaczyć, jakie wyzwania współczesny świat może stawiać przed naszymi dzieciakami. Może być świetnym punktem wyjścia do empatycznej rozmowy.

Morał wpleciony w fabułę, polecam każdemu.

Morał wpleciony w fabułę, polecam każdemu.

Przeczytałam bardzo szybko.
Temat jest fajnie poruszony. Tak jak ludzie piszą, że za dużo im piłki, to mi za mało. Ale to nie przeszkadza bardzo, bo historia dobra. Mimo, że udało mi się ją przeczytać zgrabnie, to jednak nie poczułam "tego czegoś", co mają moje ulubione książki.
Jednak polecam, bo czemu nie. :)

Przeczytałam bardzo szybko.
Jednak polecam, bo czemu nie. :)

Cieszę się, że są poruszane takie tematy w książkach dla młodzieży, z drugiej strony czuję opór, wściekłość, że nasze dzieciaki muszą żyć w takim świecie internetowego fałszu, trollowania, chorego marketingu, konsumpcjonizmu i to wszystko jest na wyciągniecie ręki. Wszystkie chwyty dozwolone?
Czy można wszystko ubrać w złotko, a w środku...wiadomo...
Podobało mi się, że w książce mamy przedstawiciela dylematów etycznych i z tej strony to zagadnienie często jest poruszane.
Końcówka dobra.
Bez komentarza.

Czy można wszystko ubrać w złotko, a w środku...wiadomo...
Podobało mi się, że w...

Wszystkim, którzy szukają książki dla starszych dzieci na tematy związane z Internetem, bardzo polecam „Szaptane” P. Beręsewicza.
Filip i jego przyjaciele z klasy są wielkimi fanami piłki nożnej. Kiedy dowiadują się, że finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany na warszawskim Stadionie Narodowym, postanawiają zrobić wszystko, żeby zobaczyć mecz na żywo. Aby ich marzenie mogło się spełnić, muszą mieć nie tylko szczęście w losowaniu, ale i niemałą kwotę na bilet…
Obok bardzo aktualnych problemów - wirtualna rzeczywistość, fake newsy, mechanizmy marketingu, próby manipulacji, którym jesteśmy poddawani - książka porusza również zagadnienia uniwersalne, takie jak prawda, odpowiedzialność, zaufanie i przyjaźń.
Autor nie poucza, przedstawia różne punkty widzenia i pozwala czytelnikowi samemu wyciągnąć wnioski. Zamiast dawania prostych odpowiedzi, stawia pytania, nad którymi warto się zastanowić. Książka zachęca do większego sceptycyzmu wobec komunikatów, którymi jesteśmy zewsząd bombardowani. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na skutki mowy nienawiści i szczucia w mediach.
Cała recenzja tutaj

Książka uważam za ciekawą, pomijając nudny początek. Pełna przyjaźni i nastoletnich miłości. Skierowana do osób interesujących się piłką nożną. Rozwijająca się akcja ma niespodziewane zakończenie. Z resztą cała opowieść kończy się z małymi niedopowiedzeniami, brakowało mi epilogu. Napisana zgrabnie, w punkt opisuję działanie nazywane "szeptaniem" w Internecie. Polecam szczególnie nastolatkom oraz przyszłym piłkarzom.

Wahałam się między 6 a 7, ale uznałam, że zostanie siódemka ze względu na wagę tematu. Z pewnością jest to książka do przedyskutowania nie tylko z młodymi ludźmi. Może warto porozmawiać o niej w szkole na lekcji wychowawczej, zamiast wymyślać tematy czasami oderwane od rzeczywistości? Jak dla mnie trochę za dużo piłki nożnej. Dla tych, którzy się nią nie pasjonują spore fragmenty mogą być nudnawe. Z kolei jednak jej fani powinni być zadowoleni.

Powiem tak szału na mnie nie zrobiła ta opowieść, nie wiem może się starzeje czy coś. Dużo zawartej piłki Liverpool itp. to nie moje klimaty bo ja nawet nie rozumiem "spalonego".
Do rzeczy... Książkę szybko się czyta, co do tego szeptania to trochę takie Eh.. wiem że takie rzeczy w internetach się dzieją ale trzeba mieć swój umiar i wiedzieć co nam potrzeba.
Nie mówię że źle że to zostało poruszone w tej powieści Bardzo dobrze! Dla młodzieży tym bardziej lepiej bo trochę ich to uświadomi że w internecie nie można wszystkiego...

Nie mówię że...

Dużo osób pewnie nie zgodzi się z tym co tu napisałam. Zapewne wielu czytelnikom ta książka się podobała. W sumie to nie chodzi mi o to, że ta historia była okropna, beznadziejna, źle napisana, nudna itd., była ona całkiem interesująca, ale jednocześnie nie była bez wad. Szczerze mówiąc, trochę mnie ona zawiodła.
Wcześniej nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale słyszałam kilka pochlebnych opinii na temat jego twórczości. Poza tym od dawna ciągnęło mnie do książek takich jak: "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", właśnie Pawła Beręsewicza, więc siłą rzeczy sięgnęłam w końcu po "Szeptane", jako że była to jedyna jego książka, którą miałam pod ręką. Przeczytałam, podumałam i zabrałam się za pisanie recenzji.
Z początku książka zapowiadała się dobrze. Język przyjemny do czytania, pomysł oryginalny, bohaterom też nie mogłam nic zarzucić. Później, gdy fabuła się rozkręcała opowieść dalej mi się podobała. Jedyne, co mnie rozczarowało, to zakończenie. Nie wiem co się stało z świetną powieścią. Może autor nie miał już weny? Może był to celowy zabieg, którego nie zrozumiałam? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jedyne co mogę stwierdzić to, że czegoś mi tam z pewnością zabrakło. Być może zbytnio przywykłam do typowych happy endów, do przewidywalnych zakończeń?
Podsumowując: książka nie była ani bardzo zła, ani rewelacyjna. Pomysł był naprawdę genialny, ale wykonanie trochę słabsze. Uważam, że nie jest to książka, którą mogłabym z czystym sumieniem polecić, ale nie będę jej także odradzać. Myślę, że każdy po przeczytaniu będzie ją odbierał trochę inaczej i wyrobi sobie o niej własne zdanie.

Wcześniej nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tego...

• Dla młodzieży
  • Pożyczone