Tabu. Antologia horroru erotycznego

horror
Horror Masakra
2017-03-29
2017-03-29
Antologia grozy antologia horroru erotycznego horror horror erotyczny polski horror

Okładka książki Granice wyobraźni Grażyna A. Adamska, Sandra Czoik, Krzysztof T. Dąbrowski, Anna Langner, Kamila Malec, Camille O'Naill, Emilia Szelest, Anna Tuziak, Patrycja Żurek
Ocena 8,2
Granice wyobraźni Grażyna A. Adamska,...
Okładka książki Krawędzie Otchłani Dariusz Bednarczyk, Janusz Borys, Krzysztof T. Dąbrowski, Barbara Drecka-Szymańska, B. Ejzak, Roland Hensoldt, Mateusz Kanik, Robert Kapczyński, Robert Kapczyński, Przemysław Kubisiak, Agnieszka Mohylowska, Paweł R. Ofiarski, E. Raj, Michał J. Sobociński, Bartosz Sokolak, Karol Walasek, Piotr Wałkówski, Radosław Wandzel
Ocena 7,4
Krawędzie Otch... Dariusz Bednarczyk,...
Okładka książki Kochankowie niedoskonali Sylwia Błach, Brudnopis, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Eryk Edwardsson, Piotr Ferens, Michał Grabowski, Dariusz S. Jasiński, Agnieszka Nosek, Justyna Przystawska, Katarzyna Skrzyńska, Anna Sobkowiak, Mateusz Stypułkowski, Maciej Szymczak, Dominika Tomczak, Marzena Woźniak
Ocena 8,4
Kochankowie ni... Sylwia Błach, Brudn...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2020 Bartek Biedrzycki, Krzysztof T. Dąbrowski, Tomasz Kaczmarek, Paweł Majka, Łukasz Migura, Kamil Muzyka, Tomasz Niewiadomski, Anna Nieznaj, Romuald Pawlak, Emma Popik, Magdalena Stawniak, Dominika Węcławek
Ocena 5,6
Rocznik Fantas... Bartek Biedrzycki, ...

Się działo, się miało, się chciało więcej, więc juz sie czyta Tabu II 😁 Spokojnie każdy czytelnik grozy, ten mniej wypaczony i więcej znajdzie coś dla siebie. Tylko morał okrutny...każda 'zabawa' źle musi się skoczyć 🤔 Marzenia, więc pozostańmy przy nich. Za nie ponoć nie karają 😁

Mam nadzieję, że czytelnicy poniższej opinii są już istotami na tyle zdeprawowanymi, że doskonale zdają sobie sprawę z czym może wiązać się jej dalsza lektura. Jak można podejrzewać - utwory zawarte w TABU ukazują miłość i seks od ich najciemniejszej strony. Horror erotyczny łączy w sobie masę elementów, które mogą budzić zgorszenie, ale czy ma do zaoferowania coś więcej? Oczywiście. Żeby się o tym przekonać, musimy spełnić jeden warunek - zaakceptować fakt, że za fasadą tego co uznajemy za normalność, ludźmi rządzą dzikie, pierwotne instynkty. Oczywiście wszystko ma też swoją cenę. Być może przyjdzie nam się zmierzyć z własnymi myślami, o których istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć...

Norbert Góra - "W mroku twojej głębi" (wiersz), "Jest w niej dusza nierządnicy"
W TABU pojawia się sporo poezji, nie będę jej oceniał bo to nie moja działka, jeśli zaś chodzi o otwierające antologię opowiadanie to jest nieźle. Po przeprowadzce do nowego mieszkania Sylwia ma poważne problemy - nocami traci nad sobą kontrolę. Wizyta u seksuologa na niewiele się zdaje. Nie pogniewałbym się, gdyby cała historia została bardziej rozwinięta.

Sylwia Błach - "Miłość bez znieczulenia"
Jakąż burzę można by rozpętać, gdyby wrzucić wyrwany z kontekstu fragment tego opowiadania do sieci... Że jak to tak, kobieta o kobiecie? W rzeczywistości jest to naprawdę interesujące spojrzenie na relacje damsko-męskie. Gdzie leży, a właściwie - CZYM JEST granica w związku, w którym rządzi brutalny, pozornie pozbawiony jakichkolwiek granic seks?

Patryk Hirsekorn - "Bezludne wyspy" (wiersz)
Kolejny wiersz, swoją drogą - nie spodziewałem się w tej antologii poezji.

Anna Musiałowicz - "Dżdżownice"
Bardzo byłem ciekaw tego opowiadania. Poznajemy w nim kilka epizodów z życia Piotra - głównego bohatera zafascynowanego tytułowymi stworzeniami. Z czasem nietypowa pasja wymyka się spod kontroli... Fajny pomysł, wykonanie jak zwykle bardzo dobre, dużo emocji podczas lektury (chwilami zaskakujących), epickie wręcz zakończenie... Kolejny przykład tego, jak kontrowersyjna historia potrafi skłonić do przedziwnych przemyśleń.

Krzysztof Wach - "Nie dla mnie już"(wiersz), "Erotyczne dewocjonalia"
Krótka, alegoryczna opowieść o dwójce kochanków, ciekawe połączenie wulgarności i piękna.

Marcin Piotrowski - "Małżeńska wymiana"
W opowiadaniu pojawia się motyw klubu dla swingersów, poszukiwanie nowych doznań nie kończy się dla bohaterów tak, jakby tego chcieli...

Krzysztof Haczyński - "Dwa oblicza"
Prosta, przedstawiona w niezwykle klimatyczny sposób historia pewnego zamożnego kobieciarza, któremu przychodzi zrewidować swoje podejście do płci pięknej w pewnej opuszczonej, górskiej chatce.

Piotr Ferens - "Kochanka" (wiersz), "W całkowitej ciemności"
Kolejne bardzo klimatyczne opowiadanie. Tym razem akcja dzieje się nad morzem, gdzie udaje się nasz główny bohater aby nieco poukładać myśli. Robert jest świeżo po rozwodzie, podczas samotnych spacerów widuje tajemniczą kobietę. Świetna, kreatywna interpretacja klasycznego grozowego motywu, ładny język, dobre zakończenie.

Rafał Sala - "Czy potwory płaczą?"
Na pewno czytałem opowiadania Rafała w czasopiśmie Horror Masakra. I chyba nawet któreś z nich było powiązane z tym tutaj, coś tam mi się kojarzy... Wspólnie z narratorem przyglądamy się losom Mirona - chłopiec od samego początku będzie budził w nas odrazę. Dokąd zmierzają jego działania, co się za nimi kryje? Zaczyna się w duchu ekstremy, kończy z nutą weirdu. Podobało mi się.

Sandra Gatt Osińska - "Zaproszenie" (wiersz), "Prawdziwe oblicze"
Dwaj nastoletni kumple ukrywają się w opuszczonym budynku po nieudanej próbie kradzieży. Okazuje się, że jest tam ktoś jeszcze... Bardzo zgrabny, współczesny horror z dobrze wykorzystanymi popularnymi motywami.

Flora Woźnica - "Przygoda"
Hektor nie dość, że ma żonę, to jeszcze kilka (!) kochanek, coś takiego musi się źle skończyć...

Krzysztof Korsarz Biliński - "Hedonia"
(Wiersz z 2001 roku, ze wszystkich zamieszczonych w tej antologii, to właśnie ten zrobił na mnie największe wrażenie).

Maciej Szymczak - "Pakt"
Marcin jest mężczyzną do towarzystwa, od jakiegoś czasu dręczą go okropne koszmary. Nieoczekiwanie otrzymuje intratne zlecenie... Jest tutaj kilka bardzo wyrazistych opisów oraz wątek odnoszący się do mitologii germańskiej.

Tomasz MordumX Siwiec - "Teresa"
Marek, ku swemu zdziwieniu, otrzymał w spadku dom po zmarłej babci. W gratisie dostał coś jeszcze, jednak fajnie było tylko przez chwilę... Opowiadanie zamykające TABU jest kontrowersyjne, obrazoburcze, z rozbrajającym twistem w finale. ;)
* * *

Mam wrażenie, że pierwsza odsłona TABU jest bardziej mroczna od dwójki. Opowiadania trzymają niezły poziom, ogólnie się nie nudziłem. Jak to często bywa w antologiach - mamy kilka tytułów zdecydowanie zasługujących na uznanie, znajdą się też takie, które szybko wyparują z głowy. TABU szokuje, budzi obrzydzenie i niepokój, ale bywa też zadziwiająco wrażliwe, porusza problematyczne kwestie i zachęca do niecodziennych refleksji. Zarówno lęk, jak i pożądanie, to uczucia nad którymi łatwo stracić kontrolę. Jeśli chcecie, żeby wasze serca zabiły mocniej - polecam. A co z tego wyniknie to już wasz problem...

Na półkach: , , , , , ,

Pora na małe odświeżenie tematu przed drugą częscią.

Pytanie za tysiąc punktów. Czy może być coś lepszego niż połaczenie grozy i seksu?💀😎 No dobra, może i coś jest: ale nie dla mnie. "Tabu" to zbiór który dokładnie trafia w moje gusta.

Powyższa ksiażka to kolejny projekt horroru masakry z mojej kolekcji, ukazała się w 2017 roku i zawiera naprawde sporo dobrych nazwisk Polskiego horroru. Znajdziecie tu efekty twórczości: Norberta Góry, Sylwi Błach, Anny Musiałowicz, Marcina Piotrowskiego, Krzysztofa Haczyńskiego, Piotra Ferensa, Sandry Osinskiej, Flory Woznicy, Krzysztofa Blińskiego, Maćka Szymczaka, Tomka Siwca i kilku innych których mniej kojarze.
Myśle że w "tabu" każdy znajdzie coś dla siebie, mamy tu trochę mocnego chociaz czasem nieco dziwnego seksu, szczypte nekrofilli, opętań, mroku i standardowo krwi i morderstw.

Muszę przyznać że zadne opowiadanie mnie nie nudziło a poziom jest dość wysoki. Mimo to wiadomo że jest kilka które zapadły mi w pamięc bardziej. Moim numerem jeden jest oczywiście opowiadanie, "dżdżownice" Anny Musiałowicz. Chorę i popieprzone czyli takie jak lubie. Na uwagę zasługują rownież "jest w niej dusza niewolnicy" Góry, i "małzenska wymiana" Piotrowskiego które cenie za niebanalne pomysły. Równiez stara gwardia horroru masakry nie poległa, jak zawsze mogłem liczyć na mase obrzydliwości w nieco kontrowersyjnej "teresie" Tomka Siwca i nieprzewidywalnym "pakcie" Maćka Szymczaka.

Co tu mogę jeszcze dodać. Standardowo na koniec-rzecz dobra i warta uwagi, wiec myśle że przy premierze drugiej czesci warto meczyć o wznowienie.

Salut.

Pora na małe odświeżenie tematu przed drugą częscią.

Horror nieodłącznie łączy się z seksem. Niestety, w świadomości typowego odbiorcy występuje prawie wyłącznie jako stosunek między parą młodych, którym tete-a-tete jest przerwane atakiem kolejnego mordercy w slasherze. A seks, jak i miłość mają swoje inne oblicza w grozie. Udowodnieniem tej tezy zajęło się sprawdzone grono polskich twórców. Co ciekawe, wielu z nich napisało po dwa teksty - tak, mamy tutaj też poezję! Zapraszam do zapoznania się z omówieniem pierwszej antologii o horrorze erotycznym.

"Jak horror, to nie może zabraknąć również tematyki BDSM. Porzućcie więc wszelkie skojarzenia, jakie narzuciło Wam Pisiont twarzy geja i zapoznajcie się z prawdziwą Miłością bez znieczulenia Sylwii Błach. Opowieść prowadzona jest z perspektywy kobiety pełniącej rolę niewolnicy w związku ze swoim panem. Przeplata stałe rytuały pary z niespodziewanymi, makabrycznymi pomysłami partnera. Ktoś by powiedział - gdzie tu groza? Niech więc przeczyta, ile jej kryje się w bolesnej miłości... Bardzo zaskakujące zakończenie, idealnie obrazujące sposób myślenia współczesnej niewolnicy miłości."

"Następna opowieść jest piękna. Tak, po prostu piękna. Krzysztof T. Dąbrowski znowu objawia swój wszechstronny talent pisarza i w przepiękny sposób opisuje miłość bohatera do jego ukochanej. Niezwykle zmysłowo przedstawia przyprawiające o wypieki sceny zbliżeń. Jednocześnie Nie W Inność nie jest pozbawiona klasycznego dreszczu starej, dobrej grozy, kiedy to mężczyzna traci ukochaną i ponownie próbuje się z nią połączyć dzięki metodzie OOBE - wychodzeniu z ciała, co prowadzi do tragedii.

Z czym kojarzą się Wam Dżdżownice? Powiecie, że z niczym erotycznym? Och, a wyobraźcie sobie, że Anna Musiałowicz w niezwykle oryginalny sposób przedstawiła ich jako nietypowe bóstwa płodności, zachęcające swego gorliwego wyznawcę do obcowania z kobietami. Całość jest długa, uspokajająca nasze nerwy i kompletnie nieprzygotowująca nas na finał. Przyznam, że było to najbardziej zaskakujące opowiadanie ze zbioru. Chylę czoła i czekam na kolejne niepowtarzalne pomysły!"

Pełne omówienie na: http://fantastycznarzeznia.blogspot.com/2018/01/horror-7-antologia-horroru-erotycznego.html

Opinia pół na pół. Antologia bardzo nierówna. Pomiędzy naprawdę dobrymi tekstami siedzą sobie średniaki i to te z serii słabiutkich. Ogólnie to bardzo przyjemny zbiorek, który czytając w komunikacji miejskiej wzbudza nie lada zainteresowanie. Redakcja i korekta mogłaby być lepsza.

Dość nierówna antologia. Część opowiadań kompletnie nie przypadła mi do gustu, część była na całkiem dobrym poziomie (te, w których przeważał horror). Niestety w moim odczuciu były napisane trochę zbyt wulgarnym językiem i za dużo w nich było erotyki (a momentami nawet porno). Generalnie można przeczytać, ale raczej prędko do niej nie wrócę ;)

Niestety, książka mi nie podeszła. Styl, w jakim została napisana, wulgarny i niesmaczny (może poza dwoma, czy trzema opowiadaniami), całkowicie zniechęcił mnie do zapoznania się z twórczością autorów omawianej antologii. 90% erotyki (PORNO), 10% horroru. Przeczytałam szybko i równie szybko się jej pozbyłam.

“Tabu” warto przeczytać. To jest po prostu dobra antologia, której warto dać szansę. Ciekawe opowiadania poruszają różną tematykę i starają się straszyć na różne sposoby. Dobór tekstów jak i ich poziom stoją na co najmniej przyzwoitym poziomie, a kilka jest bardzo dobrych. I choć średnia ocen poszczególnych opowiadań nie daje ósemki, to ja taką notę wystawiam na koniec. Mi się podobało.

Dokładniej na: http://bramygrozy.pl/literatura/203/tabu.html

Jedna z niewielu antologii, w której podobało mi się każde opowiadanie.

Jedna z niewielu antologii, w której podobało mi się każde opowiadanie.

Dodaj cytat z książki Tabu. Antologia horroru erotycznego