Pyszne poranki. 101 pomysłów na smaczne i zdrowe śniadania

Okładka książki Pyszne poranki. 101 pomysłów na smaczne i zdrowe śniadania Beata Śniechowska
Okładka książki Pyszne poranki. 101 pomysłów na smaczne i zdrowe śniadania
Beata Śniechowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Burda Publishing Polska
2017-03-01
2017-03-01
9788380532045

Klasyka, czyli wszelkiego rodzaju płatki i jajka w każdej możliwej postaci, serki i wędliny, ale za to podane w taki sposób i z takimi dodatkami, że nawet najbardziej banalne zestawienie nabiera interesującego charakteru i autorskiego sznytu. Nie potrzebujesz wcale trudno dostępnych składników ani bardzo egzotycznych dodatków, aby zaczarować swoje płatki owsiane albo przygotować jajka w mniej popularny i bardzo smaczny sposób. Nie jest to może tak dobra książka o śniadaniach jak "Poranne inspiracje", ale wciąż warto ją przynajmniej przejrzeć.

Na wstępie muszę się do czegoś przyznać: kompletnie nie znam się na gotowaniu. Stanowię wzorcowy wręcz przykład kulinarnego antytalencia, które w kuchni potrafi przypalić wodę w czajniku, obieraczkę do warzyw zamienić w narzędzie masowej zagłady, a nawet przesolić zupę z proszku. Nie przepadam również za telewizyjnymi programami kulinarnymi, których zadaniem nie jest popularyzacja nowych przepisów i dań, ale promowanie gotujących celebrytów i ich sponsorów.

Dlaczego więc zdecydowałem się na zrecenzowanie "Pysznych poranków. 101 przepisów na smaczne i zdrowe śniadania" autorstwa Beaty Śniechowskiej? Z dwóch powodów. Po pierwsze, postanowiłem spróbować walczyć z moim kulinarnym kalectwem uzbrojony w najlepszy możliwy oręż, czyli profesjonalną książkę kucharską. Po drugie, recenzję książki z poradami kulinarnymi traktuję jako pewnego rodzaju wyzwanie, ponieważ w tym przypadku nie oceniam fabuły ani bohaterów, ale pomysłowość dań, oryginalność przepisów oraz dostępność składników.

Na wstępie warto przybliżyć postać autorki "Pysznych poranków". Beata Śniechowska jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej, na której w 2014r. obroniła doktorat. Zrezygnowała z pracy naukowej na rzecz kariery w profesjonalnej gastronomii. W 2013r. została zwyciężczynią drugiej edycji programu "MasterChef". Umiejętności kulinarne szlifowała pod okiem mistrzów patelni Michela Morana oraz Pawła Oszczyka. Obecnie prowadzi autorską restaurację we Wrocławiu, liczne warsztaty kulinarne oraz bloga, na którym dzieli się z czytelnikami tajnikami kuchni.

Jak powszechnie wiadomo śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, mającym dostarczyć siły niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu przez resztę dnia. Zdaniem dietetyków żywność zjedzona rano powinna zapewnić 25% całkowitego, dziennego zapotrzebowania na energię. Książka "Pyszne poranki. 101 przepisów na smaczne i zdrowe śniadania" jest skierowana do wszystkich osób, które doceniają znaczenie śniadań, ale podchodzą do niego w rozmaity sposób, ponieważ mają odmienne zwyczaje żywieniowe lub dysponują rano ograniczoną ilością czasu. Książka jest podzielona na osiem rozdziałów. Są to kolejno: "Śniadania w 5 minut", "W świecie kanapek", "Jajko w roli głównej", "Power bowl - miska pełna zdrowia", "Drugie śniadanie na wynos", "Dla dzieci", "Weekendowe fantazje" oraz "Dodatki".

Rozdział pierwszy zawiera dziewięć przepisów przygotowanych dla osób, które nie mają rano czasu na przygotowanie skomplikowanych posiłków. Błyskawiczne zestawy śniadaniowe cechuje prostota oraz łatwa dostępność produktów. Za przykład mogą posłużyć omlet francuski lub koktajl z awokado i sałatą - jajka oraz warzywa znajdują się wszakże w każdej lodówce. Rozdział drugi poświęcony jest niekwestionowanej królowej na porannym stole, czyli kanapce. Obok prostych studenckich tostów znajdziemy tu bardziej wykwintne sandwicze np. bajgle z łososiem i pomarańczą. Choć jajka nie należą do moich ulubionych przekąsek, to muszę przyznać, że zawarte w rozdziale trzecim przepisy zainteresowały mnie do tego stopnia, że będą pierwszymi, które sprawdzę w praktyce. Szczególnie apetycznie wyglądają szakszuka oraz tortilla z ziemniakami, salsą pomidorową i dyniową nutą. Część czwarta z pewnością przypadnie do gustu osobom preferującym lekkie i pożywne śniadania na bazie mleka, jogurtu, płatków i owoców. Beata Śniechowska nie zapomina o tych, którzy nie zdążyli zjeść posiłku w domu, dlatego rozdział piąty zawiera sprawdzone przepisy na drugie śniadanie na wynos. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: począwszy od kanapek, przez tortille, a na sałatkach kończąc. Ponieważ Autorka jest szczęśliwą mamą niespełna rocznej pociechy, nie mogła pominąć przepisów dla dzieci, którym poświęcony jest rozdział szósty. Przedstawione tu budynie, puddingi, naleśniki i muffiny zadowolą podniebienie każdego małego niejadka. Co więcej, słodkości mogą być wykorzystane nie tylko jako śniadania, ale również jako ciekawe desery. Część siódma to popis kulinarnego kunsztu Autorki, która pokazuje co można wyczarować jeśli tylko ma się wolny czas, nieco więcej składników oraz trochę wyobraźni. Jedno jest pewne: pełnoziarnisty makaron zapiekany z bobem i kurkami podany do łóżka z pewnością spotka się z uznaniem naszej lepszej połówki. Ostatni rozdział zawiera kulinarne porady na dodatki, które urozmaicą każdy stół. Znajdują się tutaj m.in. domowe przepisy na pieczywo, mleka roślinne, kremy i majonezy.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Wszystkie przepisy są napisane w formie przystępnych instrukcji jak "krok po kroku" przyrządzić dany przysmak. Na każdy przepis składa się lista składników, ich ilość potrzebna do przygotowania podanej liczby porcji, duże, wyraźne zdjęcia ilustrujące wzorcowo przygotowane jedzenie oraz krótka notatka Autorki, przybliżająca zdrowotne właściwości potrawy lub jej krótką "historię". Jedynym co może odstraszyć przed kupnem książki jest dość wysoka cena. Nie zmienia to faktu, że "Pyszne poranki. 101 przepisów na smaczne i zdrowe śniadania" są dowodem na to, że poranne posiłki mogą być nie tylko pożywne, ale również ciekawe. A teraz wybaczcie, muszę pokroić rzodkiewki.

Recenzja ukazała się pierwotnie na łamach portalu Sztukater.

Powiem Wam, że rzadko jem śniadania. Wiem, że to bardzo źle, że to jest ważny posiłek, że zdrowo, że się powinno je jeść. Tak wiem... Ale u nas to wygląda mniej więcej tak, że mąż do pracy wychodzi już o 5, wtedy ja jeszcze śpię. Nikodem śniadanie przed szkołą wcina o 7, wtedy Dominik jeszcze śpi. Dominik śniadanie je jak wstanie i jest to zawsze kaszka kukurydziana. Także mi raczej rzadko zdarza się coś robić samej dla siebie.

Skąd więc u mnie taka książka? W końcu dotyczy ona w całości śniadań... po pierwsze po raz kolejny odezwało się moje uzależnienie od książek kucharskich ;) Po drugie mamy jeszcze wspólne, rodzinne weekendy. Wtedy też zazwyczaj szczytem u nas jest jakaś jajecznica, chociaż zazwyczaj są to zwykłe kanapki. Jednak bardzo chciałabym to zmienić i mam nadzieję, że mi się to uda. Może właśnie za sprawą tej książki? To naprawdę bardzo możliwe!

Autorką tej książki jest zwyciężczyni drugiej edycji MarterChefa. We wstępie przeczytamy o tym jak ważne jest ten pierwszy posiłek, jak wiele energii i sił może on nam dać na dalszą część dnia. Ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę i dlatego też chciałabym coś zmienić w tych naszych, a właściwie to moich porankach. Tym bardziej, że przepisy zawarte w tej książce są dopasowane idealnie zarówno dla tych, którzy mają trochę czasu z rana jak i dla tych, którzy muszą zrobić coś ekspresowo lub na wynos.

Mamy tutaj podział na osiem rozdziałów. Są nimi: Śniadania w 5 minut, W świecie kanapek, Jajko w roli głównej, Power Bowl - miska pełna zdrowia, Drugie śniadanie na wynos, Dla dzieci, Weekendowe fantazje, Dodatki. W każdym z tych rozdziałów znajdziemy po około 10 przepisów. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie wymieniła Wam choć części z tych dań. Tak po prostu, abyście wiedzieli czego możecie się spodziewać ;)

W śniadaniach pięciominutowych znajdziemy na przykład serek wiejski z truskawkami, miodem i migdałami, jaglane smoothie, mus gryczany z owocami oraz omlet francuski z dwóch jaj. W rozdziale kanapkowym mamy między innymi francuskie tosty z miodem i owocami, panino z salami milano, suszonymi pomidorami i rukolą oraz oldskulową pastę kanapkową z twarogu i wędzonej makreli. Dalej jest jajko w roli głównej czyli jajecznica z duszonymi na maśle rzodkiewkami i czarnuszką, odchudzone angielskie śniadanie, jajko sadzone w warzywniaku, pasta jajeczna "na gorąco" czy też koszyczki chlebowe z mozzarellą i tapenadą.

W Power-Bowl znajdziemy takie przepisy jak kremowa jaglanka potrójnie kokosowa, waniliowe risotto z frużeliną, owsianka w marokańskim stylu, kasza manna z sosem malinowo-miodowym. Następnie jest drugie śniadanie na wynos, a w nim takie dania jak sałatka ziemniaczana z jabłkiem i orzechami włoskimi, pieczone pomidory z kuskusem i indykiem, bulgur z kurczakiem, szpinakiem i grejpfrutem czy też radosne spring rollsy. W rozdziale dla dzieci także same pyszności. Mamy tutaj na przykład budyń bananowo-jaglany, karobowe spaghetti z serkiem brzoskwinionym, różowe pancakes z owocami - gryczanki, kisiel marchewkowo-pomarańczowy, batony granolki.

Weekendowe fantazje to między innymi wytrawne gofry z gruszką, szynką i serem pleśniowym, pełnoziarnisty makaron zapiekany z bobem i kurkami, chlebki z patelni z truskawkami i szynką parmeńską, warkocz drożdżowy z dżemem pomidorowym, warzywna caponata z migdałami. Na końcu mamy dodatki, a nich ciekawe pomysły na przykład na masło orzechowe, masełko z awokado, majonez tradycyjny i wegański sojonez, bajgle z otrębami, pszenno-owsiane bułeczki czy także masło klasyczne, smakowe i klarowane.

Mnóstwo tego, a przecież to tylko niewielka część! Jest tego o wiele więcej więc sami widzicie, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ja na przykład nie mam w domu żadnych kasz czy płatków owsianych, bo po prostu jak dotąd nigdy nie jadaliśmy takich rzeczy, a i bez tego na pewno znajdę niejeden ciekawy przepis, który mogłabym wykonać. Z tego co możemy przeczytać we wstępie i z tego co widać po przepisach można powiedzieć, że autorce zależy, aby przede wszystkim było zdrowo, łatwo, szybko i odżywczo. Wiadomo jak to zwykle bywa rankami. Człowiek nie ma czasu na jakieś wymyślne śniadania, dlatego też uważam, że taka książka pełna inspiracji śniadaniowych to po prostu strzał w dziesiątkę!

Choć ja jako kucharka zdecydowanie bez powołania i często męcząca się w kuchni widzę tutaj sporo dań wymagających nieco więcej zachodu i czasu i składników, których na co dzień nie mam w domu. Ale to wszystko z pewnością odbije się to na wspaniałym smaku tych potraw więc jeśli tylko czas nam pozwoli to może warto spędzić trochę tego naszego poranka, aby przygotować coś pysznego i zdrowego dla rodzinki :)

No i oczywiście muszę napisać Wam kilka słów na temat tego w jaki sposób zaprezentowane są tutaj przepisy. Raczej nie różni się on od innych książek kucharskich. Mamy podane ilość porcji, do każdego przepisu jest też krótki tekst/opis/porada od autorki, jest oczywiście lista składników i sposób przygotowania. No i zdjęcia. Piękne zdjęcia wspaniale prezentujące każde z zawartych tutaj dań. Cudne naprawdę!

Podsumowując znajdziemy tutaj masę ciekawych przepisów, możliwe, że wiele z tych smaków to będą dla nas nowości, bo połączenia produktów są czasem dosyć śmiałe i dla mnie niespotykane, ale to także plus. Coś nowego, coś zdrowego, coś ciekawego... Sama książka jest duża, ze sztywną okładką, śliskimi stronami, przejrzystymi przepisami i pięknymi zdjęciami. Mi bardzo się podoba i z ciekawością przygotuję niektóre z zaproponowanych tutaj dań. A Wy co sądzicie ;) ?

Jest to zbiór autorskich propozycji na zdrowe i energetyczne rozpoczęcie dnia. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, więc powinniśmy poświęcić mu dużo uwagi. „Pyszne poranki…” to jedna z niewielu dostępnych publikacji kulinarnych, która pokazuje jak szybko i pomysłowo przygotować smakołyk, którego oryginalny smak będzie nam towarzyszyć na podniebieniu przez cały dzień. Od zwycięstwa w największym telewizyjnym programie kulinarnym do wydania książki „Pyszne poranki…” Beata przemierzyła bardzo długą drogę. Z wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej przemieniła się w wszechstronnie utalentowanego kucharza. Zaskoczyła jurorów pomysłowością, szacunkiem do produktów i miłością do przygotowywania posiłków. Taka też jest jej nowa książka, w której autorka proponuje połączenie dostępnych warzyw, owoców, kaszy, ryżu czy pieczywa, ale w niezwykłej i pełnej fantazji oprawie. Znajdziemy tu też wiele pożywnych przepisów dla wegan i wegetarian np.: czekoladowo-jaglany mus z awokado, pieczoną dynię z sosem chimichurri oraz waniliowe risotto z frużeliną.

• Kulinarne
  • Użytkowe - przemyt warzyw
  • Kulinarne Ekspresje
  • Na naszym regale
  • 2017
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki Pyszne poranki. 101 pomysłów na smaczne i zdrowe śniadania