Na krawędzi zagłady

Nominacja w plebiscycie 2017
Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pola dawno zapomnianych bitew (tom 3) Seria: Horyzonty zdarzeń fantastyka, fantasy, science fiction
Rebis
kolonizacja literatura polska odwaga science fiction walka o życie wojna wszechświat zagłada
Pola dawno zapomnianych bitew (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
Horyzonty zdarzeń
Inne

Czyta się równie dobrze jak wcześniejsze tomy. Tak naprawdę to tom 2 i 3 to jedna całość.

Kolejne tomy niestety nie dorównują poziomem pierwszemu. O ile otwierają się nowe fronty wojny, to bohaterowie są nieznośnie płascy.. Spora ilość wątków została porzucona, może w oczekiwaniu na kolejne tomy. Będę czytać dalej, ale pozostaję lekko rozczarowana.

Trzeci tom nie odbiega od dwóch poprzednich. Wręcz przeciwnie – wątki gęstnieją. Ofensywa obcych się rozwija, politycy dalej grają w swoje brudne gierki, wojskowi próbują pogodzić cele stawiane przed nimi przez dygnitarzy z prowadzeniem wojny, a Henryan Święcki jak zwykle myśli nieszablonowo i tam, gdzie inni widzą sytuacje bez wyjścia, on dostrzega okazje.

Szmidt kolejny...

Zkażdą kolejną przeczytaną książką, w której swoje palce maczał Robert J. Szmidt staję się on dla mnie ojcem chrzestnym polskiej fantastyki naukowej. Trzeci tom z cyklu „Pola Dawno Zapomnianych Bitew” jest świadectwem wyjątkowego kunsztu autora i umiejętnego poruszania się w gatunku science-fiction....

Kolejna część przygód - no właśnie kogo, Majora Święckiego? Moim zdaniem, fabuła którą stworzył autor nie ma głównego bohatera. Owszem niektóre jednostki znamy z imienia inne nie, natomiast ja osobiście nie czuję się bardzo zżyty ze Święckim. Chociaż jego decyzje są można powiedzieć przełącznikami trybików w wielkiej wojennej machinie jaką jest Flota całego Uniwersum....

Bardzo dobra! I nic już więcej nie dodam, po prostu czytajcie, bo to s-f najwyższych lotów.

Taka dobra fantastyka. Kosmos, kolonie, politycy, bohaterowie. Cały cykl dobrze się czyta i z książki na książkę czeka na więcej.

Na początku byłem sceptyczny, muszę jednak przyznać że to naprawdę dobra space opera. Książka skończona w jeden dzień - to dla mnie wystarczający wyznacznik. Wartka akcja, nieco szablonowi ale ciekawi bohaterowie. Warto przeczytać.

Moim skromnym zdaniem, lepsza od poprzedniczki. Akurat lubię literaturę typu "political fiction".
Zauważyłem co najmniej jedno nazwisko, oraz układ planetarny, występujący w znanym cyklu D. Webera. Przypadek? Może spisek?
Nie sądzę ;)

• Science Fiction
  • Fantastyka
  • 2019
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Na krawędzi zagłady