The Girl with Seven Names: A North Korean Defector's Story

Okładka książki The Girl with Seven Names: A North Korean Defector's Story Hyeonseo Lee
Okładka książki The Girl with Seven Names: A North Korean Defector's Story
Hyeonseo Lee Wydawnictwo: HarperCollins biografia, autobiografia, pamiętnik
HarperCollins
2015-02-07
2015-02-07

Okładka książki Dziewczyna o siedmiu imionach David John, Hyeonseo Lee
Dziewczyna o s... David John, Hyeonse...

Okładka książki Pod jednym niebem Joseph Kim, Stephan Talty
Pod jednym niebem Joseph Kim, Stephan...
Okładka książki To ja, Malala Christina Lamb, Malala Yousafzai
To ja, Malala Christina Lamb, Mal...
Okładka książki Dzieci dyktatorów Jean-Christophe Brisard, Claude Quétel
Dzieci dyktatorów Jean-Christophe Bri...
Okładka książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Anna Kaszubska, Zargan Nasordinova
186 szwów. Z C... Anna Kaszubska, Zar...

Niesamowicie poruszająca, wzruszająca i skłaniająca do zastanowienia się nad swoim życiem książka. Czekałam od początku roku na książkę, która poruszy mnie do głębi. Na te pozycję trafiłam absolutnie przypadkiem. Przyniosła mi ją moja mama, która pożyczyła ją od swojej koleżanki. Bardzo się cieszę, że ta książka trafiła w moje ręce.
Jest to autobiografia autorki, która żyjąc w nieświadomości przez naście lat swojego życia, pchnięta ciekawością świata przedostała się pod osłoną nocy do Chin. W tamtych czasach z jej strony był to bardzo odważny krok. Wizyta u rodziny miała trwać kilka dni. Jednak życie pisze własny scenariusz. I tak oto nasza autorka została zmuszona do pozostawienia swojej mamy i 10-letniego brata. Dziewczyna zachlysnęła się dostatnim życie po drugiej stronie rzeki. Jednak tęsknota za rodziną nieodstępowała jej na krok. Bezwzględna władza Korei Północnej i jednoczesne pragnienia młodej Koreanki nie szły ze sobą w parze. Dlatego też nasza autorka została pozbawiona widoku rodziny na kilkanaście lat. W tym czasie musiała sobie radzić zupełnie sama lub licząc na pomoc wujostwa oraz przychylność obcych ludzi. Życie w ten sposób dało jej ekstremalną szkołę. Autorka w bardzo przystępny, prosty a jednocześnie poruszający sposób opisuje swoje losy oraz losy swojej rodziny od momentu spotkania rodziców, aż do czasów współczesnych. Przez cały ten czas towarzyszymy naszej autorce w trudach życia w Korei Płn. Nieukrywam, że nie raz byłam zdumiona tym jak od najmłodszych lat wpajane potrafią być przekonania i zachowania jakimi powinni kierować się obywatele Korei Północnej. Zdumiewała mnie bierność ze strony społeczeństwa. Z drugiej jednak strony brak możliwości porównania z życiem innych narodowości, sasiadow żyjących w innych krajach (niekoniecznie bardzo odległych) sprawia, że władza może w łatwy sposób manipulować ludźmi. Od początku do końca kibicowałam naszej autorce oraz każdej napotakniej przez nią osobie, która okazała się zbiegiem szukającym lepszego życia, a przede wszystkim wolności. Trzymałam kciuki za połączenie się naszej autorki z rodziną. Byłam ciekawa każdych najmniejszych aspektów jej podróży ku wolności i miłości. To przez co przeszła autorka oraz jej rodzina łamie mi serce i sprawia, że jest mi przykro z powodu konfliktu Korei Północnej i Południowej. Za który niewinni ludzie płacą wieloletnią rozłąką i tęsknotą za rodziną, domem rodzinnym i wspomnieniami. Niektóre rodziny nie odnalazły się już nigdy. Co sprawia, że łzy cisną się do oczu. Książka nie ma w sobie wielu ilustracji, ale zawiera kilka wymownych i poruszających zdjęć. Ze swojej strony bardzo polecam tę pozycję. W trakcie czytania książki nie byłam w stanie się od niej oderwać, kiedy jednak musiałam to zrobić wciąż tkwiła w mojej głowie. A po jej skończeniu poczułam nadzieję. Książka mnie wzruszyła, poruszyła i sponiewierała by ostatecznie pokazać jak silny potrafi być człowiek i ile potrafi znieść w imię wolności i miłości.
Polecam
Moja ocena 9/10
IG: dozaczytania

Jest to autobiografia autorki, która...

Ta historia wciągnęła mnie niesamowicie. Czytałam kiedy tylko mogłam, bardzo mocno też kibicowałam głównej bohaterce. Jej historia mnie niesamowicie poruszyła!

Historia dziewczyny Hyeonseo Lee, która trochę przez przypadek uciekła z Korei Północnej. Dużo wiedzy wniosła o codziennym życiu w kraju z reżimem kolejnych Kimów a następnie śledzimy z zapartym tchem kolejne etapy ucieczki przez Chiny do Korei Południowej.
Obserwujemy jak mądra i odważna dziewczyna w celach bezpieczeństwa kolejno przybiera nowe tożsamości, jak buduje swój nowy światopogląd, dowiaduje się, że istnieje coś takiego jak prawa człowieka, wolność czy język angielski.
Widzimy jaką męką jest tęsknota za rodziną i jakie uczucia żywi do swojej ojczyzny.
To naprawdę bardzo dobra pozycja ze zdjęciami i mapkami, dostarcza wielu faktów, trzyma w napięciu tak, że nie można się oderwać od czytania.

Kawał dobrej historii spisany na papier. Wielki szacunek, że autorce udało się uwolnić z Korei Północnej, ale nie życzę nikomu tego przez co musiała przejść. Może w książce było mało przerażająco, ale ten strach czuć na każdym kroku. Dobrze było wysłuchać jak to od środka dokładnie wygląda w tym państwie i jak rozwijało się przez lata.

Bardzo smutna, bolesna historia uciekinierki. Nikt nie chciałby się znaleźć w jej skórze.

Genialna historia osoby której udało się uciec z Korei Północnej, moim zdaniem najlepsza. Książkę czyta się jak wytworny thriller. Zaczyna się niepozornie wręcz sielsko, ale im dalej więcej stron fabuła staje się wciągająca i mega ciekawa. Liczne zwroty akcji, niesamowite przygody, przeżycia, refleksje autorki. To co przeżyła Hyeonseo Lee nie mieści mi się w głowie i czasami ciężko mi sobie wyobrazić, że to jest prawda. Aforyzm z deszczu pod rynnę, jest jakby stworzony dla autorki.

Świetna książka pokazująca sytuację jaka panuje w Korei Północnej. Jak rzeczy dla nas oczywiste dla innych mogą być w ogóle niedostępne i nie mieszczące się w głowie. Mimo,że książka momentami przykra i trudna, to pokazuje,że nie warto się poddawać.

Okrutnie przykra i trudna w odbiorze historia życia ludzi którzy muszą tyle poświęcić żeby być wolnym.

Przedziwne...

Interesuję się tematem Korei Północnej od kilku lat, jednak dopiero teraz było mi dane przeczytać "Dziewczynę o siedmiu imionach".
Może właśnie przez to zainteresowanie czytało mi się tę pozycję zaskakująco łatwo (mimo dość ciężkiej, przykrej tematyki),kartki wręcz się same przewracały, a ja nie mogłam spokojnie usnąć, nie wiedząc, co będzie dalej?

Najciekawsza według mnie była część druga książki. Pierwsza, opisująca życie w Korei Północnej dobrze obrazowała życie tam, ale ze względu na moją świadomość tematu, nie dowiedziałam się praktycznie niczego nowego. Część trzecia, w której to bohaterka skupiła się na wydostaniu i przetransportowaniu rodziny do Korei Południowej mnie nieco nudziła, ale może tylko dlatego, że już chciałam poznać perypetie krewnych Hyeonseo na południu. Nie dostajemy ich za dużo, szkoda, ale w pełni jest to dla mnie zrozumiałe.

Język świetny, a do tego Hyeonseo sprawnie wprowadza nas z północnokoreańskimi pojęciami. A nawet, jakbyśmy się pogubili, na końcu jest słowniczek.

Smuci mnie jednak fakt, że Hyeonseo już najprawdopodobniej nigdy nie zobaczy swoich krewnych, pozostałych na Północy. Tyczy się to też wszystkich uciekinierów. Z całego serca życzę Koreańczykom, by w końcu doszło do zjednoczenia kraju.

Przedziwne...

Dzieje młodej dziewczyny poszukującej lepszego życia, która uciekła z Korei Północnej są kanwą tej powieści. Historia jej ucieczki krok po kroku, poszerza nasze wiadomości na temat sytuacji panującej w obu Koreach i Chinach. Poznajemy dalsze losy jej rodziny aż do znalezienia się w wolnym świecie.
Bardzo ciekawa historia oparta na faktach.
To należy przeczytać. Polecam.

Bardzo ciekawa historia oparta na faktach.
To należy przeczytać. Polecam.

• Korea Północna
  • Literatura faktu