Pozbawieni ojczyzny

Okładka książki Pozbawieni ojczyzny Zenon Niwen Krajewski
Okładka książki Pozbawieni ojczyzny
Zenon Niwen Krajewski Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Meandry losu (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Meandry losu (tom 1)
Novae Res
2017-01-01
2017-01-01
meandy losu pozbawieni ojczyzny Niwe Novae Res

Książka jest nudna, nijaka, z drętwymi i czasami nazbyt filozoficznymi dialogami. Napisana oschle i ponuro. Jej fabuła łączy fikcję literacką z faktami historycznymi. Dlatego też obok opisów codziennego życia w czasie okupacji (przedstawionych niestety w sposób nudny i zniechęcający),znajdziemy w niej również dużo nazwisk, nazw ulic albo opisów, gdzie znajdował się i jak wyglądał jakiś tam budynek. To wszystko stało się powodem tego, że książka bardziej mnie męczyła niż ciekawiła. Szybko ją przeczytałam, ale jeszcze szybciej o niej zapomnę.

Momentami miałam wrażenie, że książka pisana jest na zamówienie. Nieco haotyczna, a może nie miałam do niej serca. Jednak ciekawią mnie losy bohaterów i przeczytam kolejny tom

Gwiazdek w ocenie byłoby więcej, gdyby tak nie raził mnie styl powieści - mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie lepiej, bowiem od literatury oczekuję trochę więcej niż topornych dialogów, czy słownictwa nie przystającego nijak do danej grupy społecznej;). Jednakże zafrapowała mnie fabuła i doceniam rzetelną historyczną wiedzę autora. Już choćby dla tej ostatniej warto sięgnąć po powieść Niwena. Zabieram się zatem za czytanie kolejnego tomu:)

Dr Zenon Krajewski (ćwierć wieku temu obronił pracę doktorską "Geneza i dzieje wewnętrzne Litwy Środkowej 1920-22"),historyk i pasjonat historii Ziemi Łomżyńskiej pisze powieść (a raczej cykl powieści) o losach wielokulturowej społeczności Łomży w latach 1939, 1940, 1941 ...
Ludzkie dramaty i uczucia związane z trudną polską historią hitlerowskiej i sowieckiej okupacji. Temat ważny i ciekawy.
I wydawałoby się, że osoba z taką wiedzą o regionie i realiach tamtego okresu nie może takiego tematu "położyć". A jednak może. Trudno nawet powiedzieć, że "powieść" jest zła. Jest po prostu nijaka. A szkoda.

PS. Przeczytałem (a raczej przejrzałem) książkę tylko do połowy. Być może dalej jest lepsza, ale nie będę sprawdzał.

"Najpewniej dochowa tajemnicy ten, kto jej nie zna". (str.351)

Łomża i jej okolice zamieszkałe w większości przez Żydów. Podczas wybuchu wojny szybko zdobyte przez Niemców, którzy pod koniec września opuszczają te tereny przekazując je we władanie bolszewikom. W społeczeństwie żydowskim było wielu komunistów, którzy z radością powitali nowego okupanta. Komitety rewolucyjne tworzone przez żydowski plebs starannie przygotowały grunt pod nowe rządy.
Księża katoliccy i Polacy przyjęli od początku postawę antysowiecką.
Po sfingowanych wyborach mieszkańców regionu łomżyńskiego włączono do Białorusi, a następnie stali się obywatelami rosyjskimi. Masowo aresztowano przedstawicieli polskich i żydowskich grup posiadających. Częste rewizje w urzędach i szkołach. Znacjonalizowano zasoby mieszkaniowe, ziemię, przemysł, banki, koleje. Szkoły zostały upaństwowione. Przeprowadzono reformę rolną.
W zaistniałej sytuacji silna żydowska tradycja zaczyna zanikać, obrzędy, zwyczaje, religia, które były silnym spoiwem tej społeczności.
Surowa zima 1940 roku spowodowała, iż wielu żydowskich mieszkańców Łomży ze względu na trudności z zaopatrzeniem i opałem opuściła miasto, chroniąc się w okolicznych miejscowościach.
Ludność wiejska oszukiwała znienawidzonego okupanta na różne sposoby. Życie toczyło się swoim rytmem, wykonywano swoją pracę, obowiązki. Należało jednak zachowywać ostrożność i nie wierzyć innym.
Ścisłe grono zaufanych poodejmowało wspólne działania, by polepszyć byt swojej rodziny i bliskich.
Mamy także obraz życia w łagrze w Archangielsku, gdzie znaleźli się niektórzy z bohaterów, między innymi jeden, który nie potrafił przeciwstawić się żonie, a stawił czoła NKWD.
I na tym tle nasi bohaterowie Polacy i Żydzi zmagający się z trudami sowieckiej okupacji. Ich codzienność, radości, smutki, rozczarowania, a przede wszystkim pragnienie odzyskania wolności i swobodnego życia w swoim i nieswoim kraju. Część I kończy się latem 1940 roku.

"Najpewniej dochowa tajemnicy ten, kto jej nie zna". (str.351)

"Meandry losu Pozbawieni ojczyzny" autor Niwen o którym nigdy nie słyszałam. Napisano w streszczeniu że czasy II wojny światowej historie które lubię czytać.

I proszę nie zawiodłam się autor napisał historię tak rzetelnie w ciekawy sposób łączy fakty historyczne z fikcją literacką. Przenosimy się w okolice Łomży i jej miejscowości poznajemy bohaterów czyli społeczność polską i żydowską jej życie codzienne ich wybory i decyzje choć znamy historię ale czyta się naprawdę z zapartym tchem.
Fantastyczna lektura.
I taki na czasie cytat z książki:
"Psiakrew z tymi naszymi rodakami.Wszędzie i zawsze potrafią się skłócić. Zejdzie się dwóch i już mają trzy rożne poglądy na każda sprawę.
Powiedz mi jak walczyć o Polskę kiedy nie można się ze sobą porozumieć"

Zabieram się za tom II

Bardzo dobrze się czyta. Ciekawe wojenne historie rodzin z okolic Łomży.
Podziwiam upór i determinację ludzi którym przyszło żyć w czasie wojny.

Bardzo dobrze się czyta. Ciekawe wojenne historie rodzin z okolic Łomży.
Podziwiam upór i determinację ludzi którym przyszło żyć w czasie wojny.

Książka ciekawa i dość przyjemna w czytaniu ale nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie. Właściwie to nie wiem, co o niej myśleć.

"Meandry losu" to książka, która ciekawie opowiada zdarzenia z pierwszego roku po wybuchu II wojny światowej. W prosty i bardzo przystępny sposób opisuje realia tamtego okresu, ale ukazuje je z innej perspektywy. Książka opowiada o życiu, rozterkach i niepokojach przeciętnych ludzi, którym przyszło żyć w tak zmienionych warunkach ale też o ludzkich zachowaniach i wyborach... Autor w ciekawy sposób łączy fakty historyczne z treścią powieści i edukuje czytelnika odnośnie historii tamtego czasu... Książka poszerza wiedzę historyczną czytelnika, a może nawet uczy jej od podstaw. Każdy zainteresowany tematem sowieckiej okupacji powinien ją przeczytać.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na stronie:

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie pod okupacją, z jakimi problemami borykali się ludzie, koniecznie sięgnijcie po „Meandry losu”. To powieść o ludzkich postawach i wyborach. O tym, dlaczego jedni ryzykowali życie, biorąc udział w konspiracji, podczas gdy inni składali donosy do NKWD. Każdy, kto lubi solidną powieść historyczną, nie będzie zawiedziony....

• Historyczne
  • 2017
  • Saga rodzinna
  • Mam w Legimi
  • Tematyka żydowska
  • Wojenne echa

Dodaj cytat z książki Pozbawieni ojczyzny