Najpierw wiedza, potem rzeźba

Okładka książki Najpierw wiedza, potem rzeźba Tomasz Saweczko
Okładka książki Najpierw wiedza, potem rzeźba
Tomasz Saweczko Wydawnictwo: Facetem jestem i o siebie dbam sport
sport
Facetem jestem i o siebie dbam
2017-02-19
2017-02-19
9788393720132

Gdzie mogę kupić tą książkę ?

Gdzie mogę kupić tą książkę ?

Bardzo wartościowa i bardzo mądrze napisana książka. Co więcej, skorzysta z niej naprawdę sporo osób- kanapowe ziemniaki które chcą schudnąć, szczypiorki, które chcą się rozbudować, jak i ludzie-szafy szukający nowych rzeczy. Treść jest bardzo systematycznie poukładana, napisana bardzo prosto i zrozumiale. W tekście jest dużo odnośników do badań naukowych popierających co ważniejsze stwierdzenia, więc nie jest to tylko sama opinia autora. Dla każdego kto chce zrobić dla siebie coś więcej niż kwadrans spaceru i robić to dobrze przez miesiące- lektura obowiązkowa!

Przydatna pozycja. esencja wiedzy

Przydatna pozycja. esencja wiedzy

Najpierw wiedza! Zgadzam się w 100%, gdyż zazwyczaj właśnie próbuję się dowiedzieć o czymś, ogarnąć, przygotować, a dopiero potem podjąć działanie. No i okazuje się że elementarz to też wiedza, tylko że dla określonej grupy.

Autor książki znany jest z prowadzenia bloga (no dobra, mi nie był znany do momentu trafienia akurat na tą książkę). Książka dostępna WYŁĄCZNIE w formacie e-book WYŁĄCZNIE na blogu. Pomysł nie jest nowy i w zasadzie klasyczny dla budowania marki. Tylko co jest tutaj marką? Myślę, że wyłącznie Pan Tomasz Saweczko, a e-book pełni rolę reklamy. No i cudowna reklama, na której „firma” jeszcze zarabia.

Rozdział 1, czyli o motywacji? Śmiało można go pominąć. Banał na banale, banałem poganiany. Klasyczny SMART z elementami przeniesienia odpowiedzialności na podmiot. Przy tym przykłady od czapy, ale niech będzie.
Rozdział 2. Odżywianie się. W większości mamy do czynienia ze standardowymi informacjami na temat proporcji składników i obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Suplementacja i takie sprawy. Dostępne w ramach samodzielnego wyszukania w Internecie. Systematyzacja dla leniwych.
Rozdział 3. Trening. Tu mamy do czynienia z klasycznymi podstawami. Na poziomie czym jest HIIT a czym cardio i podobne informacje dla newbies. Ameryki nie odkrywa, cudów raczej tu się nie dowiemy. Ponownie informacja, którą bez większego trudu można wyciągnąć z tych wszystkich internetów.

Całość jest nawet sensowna i przydatna dla nowicjuszy, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z „rzeźbą” (z gatunku tych, którzy kupują 1000 i 1 element wyposażenia w fazie przygotowania a potem nawet nie zrywają metek). Natomiast daleko jej do pozycji dla średnio-zaawansowanych, a nawet lekko ogarniętych. Nie zawiera żadnych nowości, co najwyżej systematyzuje ogólnodostępną wiedzę podstawową.

Idąc krok dalej – poczytałem na blogu o blogu. Info ze strony stanem na 15-07-2019 roku: 50% czytelników ma od 18 do 24 lat. Zaś 30% od 25 do 34 lat. No i okazało się, że nie jestem targetem. Więc teraz śmiało piszę, że mi nie spodobało się, wynudziłem się, część przekartkowałem.

Niestety rozczarowanie - autor na kartach tego ebooka usilnie promuje system żywieniowy carb back loading i dietę opartą na kilku produktach (tradycyjnie ryż i kurczak),co zgodnie z obecnym stanem wiedzy jest głupotą.

Ponadto autor sugeruje, rozkładanie makroskładników wg. somatotypów, co znów jest głupotą gdyż nauka nie potwierdza istnienia takiego rozkładu (to nadal teoria, nie mająca przełożenia na praktykę)

W książce możemy również znaleźć informacje o tym iż insulina odpowiedzialna jest za odkładanie się tkanki tłuszczowej, co też jest nie prawdą. Kolejnym przykładem jest dział suplementy, gdzie autor zaleca stosowanie BCAA a niestety metaanalizy pokazują, że suplement ten, nie przynosi żadnych korzyści.

Absolutnym hitem jest opisanie owoców jako źródła fruktozy, która od razu zalewa, niestety ale autorowi pomyliły się badania :P

Mimo że autor strał sie stworzyc dobrą pozycję opartą na nauce, niestety mu się to nie udało!

Jeżeli całkowicie pominiemy dział "dieta" i od razu przejdziemy do działu "trening" książka zaczyna nabierać trochę wartości, gdyż w tym miejscu autor się postarał i rzetelnie opisał m.in spsoób progresji, czy prowadzenie dziennika.

Książki nie polecam gdyż promuje cudowny system odchudzania, przy restrykcyjnej diecie, a nie o to przecież chodzi ;)

Autor książki nie jest żadnym dyplomowanym specjalistą od żywienia czy wychowania fizycznego. Nie posiada również wykształcenia zbliżonego do powyższych tematów. Dlaczego podchodziłem do tej lektury z wielką rezerwą przez co wielokrotnie przekładałem jej kupno. Moje wątpliwości okazały się jednak całkowicie niesłusznie. Autor naprawdę bardzo mocno się przygotował do napisania książki, w której znajdziemy dużo ciekawych informacji teoretycznych i jeszcze więcej praktycznych na temat odżywiania i treningu.
Główną zaletą omawianego dzieła jest to, że jest ono zbiorem informacji, które są rozproszone w różnych artykułach i pracach. Dzięki autorowi nie musimy już tracić czasu na przeszukiwanie internetu i artykułów w celu znalezienia interesujących nas informacji. Teraz wszystko dostępne jest w jednym miejscu.

„Kiedy sam zaczynałem przygodę z treningiem, szukałem literatury, która pomogłaby mi ułożyć to wszystko w głowie. Dlatego starałem się napisać taką książkę, którą sam chciałbym przeczytać, kiedy byłem na samym początku. Mam nadzieję, że to mi się udało.”

Udało! I ten cel najlepiej nakreśla do kogo i po co skierowana jest ta książka.

Wpis z książki: „NAJPIERW WIEDZA, POTEM RZEŹBA_2”. iBooks. ”

Udało! I ten cel najlepiej nakreśla do kogo i po co skierowana jest ta książka.

Wpis z książki: „NAJPIERW WIEDZA, POTEM...

Książka jest bardzo przystępna, napisana fajnym lekkim językiem. Szybko się czyta. Idealna dla początkujących i średniozaawansowanych. Systematyzuje najważniejsza wiedzę z odżywiania się i diety. Polecam wszystkim, którzy coś trenują, ćwiczą lub zamierzają zacząć. Nie zaczynajcie bez WIEDZY :)

Świetna książka dla osoby początkującej, po jej przeczytaniu zrozumiałem jak ważne jest żywienie i odpoczynek. Autor nie przedstawia tylko wiedzy "z własnego doświadczenia" ale przede wszystkim opiera się na wiedzy akademickiej cytując konkretne prace naukowe. Brakuje tylko by po przeczytaniu forma sama rosła :)

Książka jest napisana CUDOWNIE! Forma, styl i język na 5+. Nie za duży stopień uszczegółowienia, a jednak najważniejsze informacje zostały przekazane. Bardzo podobało mi się odnoszenie do literatury co w dzisiejszych czasach jest rzadkością, bo każdy rości sobie prawo do tworzenia wiedzy, choć jest to przywilej zarezerwowany głównie dla instytucji naukowych.

• Sport
  • Dietetyka
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Najpierw wiedza, potem rzeźba