
- Tytuł oryginału:
- Dziady cz. III
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328416925
- Wydawnictwo:
- NetPress Digital Sp. z o.o.
- Tytuł oryginału:
- Dziady cz. III
- Kategoria:
- klasyka
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328416925
Sc. I tzw. więzienna: samotny więzień śpi w celi. Nad nim stoi anioł, który przepowiada mu wolność. Więzień budzi się, ale zapowiedź wolności nie cieszy go - wie, że w zniewolonym kraju nikt nie może czuć się wolny. Jest jednak gotów do wielkich czynów, na znak tej gotowości zmienia imię z „Gustaw” na „Konrad”.
Sc. II Wielka Improwizacja: w celi Konrada, która jest największa, zbierają się w Wigilię inni więźniowie. Tu opowiadają o swoim aresztowaniu, losie bliskich, innych więźniów. Jan Sobolewski opowiada o zsyłce na Syberię kolejnej grupy studentów. Wszyscy zostali oskarżeni o spisek przeciwko carowi, nikt ich nie bronił, śledztwo toczyło się w tajemnicy, zapadły bezprawne i niesprawiedliwe wyroki. Konrad wygłasza Wielką Improwizację - wyraz prometejskiego buntu przeciw takiemu losowi Polaków. Konrad żąda od Boga władzy nad swoim narodem, bo chce go uczynić wielkim. Posuwa się na granicę bluźnierstwa.
Sc. III Egzorcyzmy: do celi Konrada wchodzi ksiądz Piotr i odprawia egzorcyzmy, bo Konrad został opanowany przez szatana. Moralna czystość i pokora księdza pozwala mu zapanować nad diabłem, który zmuszony egzorcyzmami nie tylko opuszcza duszę Konrada, ale mówi, że Rollison - także więzień - może zostać uratowany, jeśli otrzyma przed śmiercią Komunię św.
Sc. IV Widzenie Ewy: w jednym z dworków młoda dziewczyna śni o tym, że stroi kwiatami obraz Matki Boskiej.
Sc. V Widzenie Księdza Piotra: w swojej celi ksiądz Piotr dostępuje zaszczytu poznania przyszłych losów Polski, która jako „Chrystus narodów” zbawi całą Europę przez swoją ofiarę.
Sc. VI Sen Senatora: szatani dręczą Senatora snami.
Sc. VII Salon warszawski: w Warszawie, w jednym z arystokratycznych salonów ma miejsce spotkanie towarzyskie. Zgromadzone przy stoliku damy narzekają, że odkąd senator Nowosilcow opuścił Warszawę i wyjechał do Wilna, nikt nie potrafi urządzić prawdziwego balu. Zgromadzeni przy drzwiach słuchają historii narodowego męczennika, Cichowskiego, którą opowiada Adolf. Scena kończy się znaną charakterystyką Polaków: „nasz naród jak lawa...”.
Sc. VIII Pan Senator (bal u Senatora): przed senatorem staje matka Rollisona, pani Rollison, która błaga, by zwrócił jej syna. Senator udaje, że nie wie, o kogo chodzi. Potem obiecuje się zająć sprawą. Następnie przesłuchuje księdza Piotra i udaje się na bal. W trakcie balu ginie Doktor, któremu śmierć przepowiedział ksiądz, a pani Rollisonowa wdziera się do sali balowej ze skargą, że jej syna wypchnięto przez okno z celi. Oskarża o to Nowosilcowa. Prowadzony na przesłuchanie Konrad mija się na schodach pałacu Nowosilcowa z księdzem Piotrem, który przepowiada mu wolność i ważną misję.
Sc. IX Noc Dziadów: Guślarz i tajemnicza kobieta widzą ducha z raną na czole. Kobieta rozpoznaje w nim ukochanego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
... Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy ...
Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga
Z Bogiem i choćby mimo Boga!
Nazywam się Milijon – bo za miliony
Kocham i cierpię katusze.
Opinie [148]
Ta część dziadów, mimo że ciekawa, to jednak nie aż tak jak część druga. Mimo wszystko przeczytałem chętnie. Oczywiście polecam każdemu kto lubi twórczość Mickiewicza.
Pokaż mimo toPisarze tego okresu postawili poezji szczególne zadanie, mające na celu zachowanie ciągłości polskiej tożsamości narodowej. Można to również interpretować jako próbę uświadomienia Polakom, że zostali oni wybrani przez Boga do wypełnienia historycznej misji i że istnieje przyczyna tego cierpienia o znaczeniu symbolicznym.
więcejTo, co czuje Konrad w sobie, to poczucie powołania...
Przemiana Gustawa w Konrada jest naciągana i nielogiczna. Cierpienie Polaków, bla bla bla, to nie ma nic wspólnego z tym, co jest teraz. Napisane to było po to, ny podnieść Polaków na duchu po nieudanym powstaniu, i tyle.
Pokaż mimo toWg mnie najsłabsza część że wszystkich. Ciężko się czytało. Oczywiście to tylko moja opinia.
Pokaż mimo toPrzyznaję, mało co zrozumiałem z lektury. Pamiętam tylko, że wszyscy byli smutni i chcieli popełnić samobójstwo. Albo już je popełnili i występowali jako duchy. Heh, romantyzm.
Pokaż mimo toNajlepsza część Dziadów.
Pokaż mimo toKlasyka polskiego dramatu, właściwie pozycja obowiązkowa.
Pokaż mimo toIdealny przykład Grafomanii. 4 gwiazdki że względu na wielką improwizację.
Pokaż mimo toPseudopatriotyczny banał o różnych dziwnych rzeczach i walce za ojczyznę. Radzę omijać szerokim łukiem
Z klasycznymi dziełami polskiej literatury jest chyba tak, że z każdą lekturą zwraca się uwagę na coś innego. I tak była pycha Konrada, była pokora księdza Piotra, bal u Senatora, podział na Duchy Prawe i Lewe. Ale tym razem skupiłam się na kobietach. Na matkach i żonach, które czekają na synów i mężów, żyjąc tylko nadzieją, że oni jeszcze żyją. Na kobiety, które potrafią...
więcejMoim zdaniem Dziady cz. III jest słabszą kontynuacją cz. II jak I. Mickiewicz w pewien sposób zbyt dużo w tej książce użył języka francuskiego (chociaż chyba w tamtym czasie mieszkał w Paryżu (?) ). Książka ta jest za mało mistyczna bym rzekł żeby być kontynuacją cz. II i I. Dopiero na samym końcu jest wzmianka o pogańskim obrzędzie Dziadów gdzie w poprzednich częściach...
więcej