Nowa Odyseja. Opowieść o kryzysie uchodźczym w Europie

Okładka książki Nowa Odyseja. Opowieść o kryzysie uchodźczym w Europie
Patrick Kingsley Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The New Odyssey: The Story of Europe's Refugee Crisis
Krytyka Polityczna
2017-02-01
2017-02-01
Aleksandra Paszkowska
kryzys uchodźczy uchodźcy imigracja imigranci bliski wschód literatura faktu

Książka niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Temat migracji istnieje od tysięcy lat. Od zawsze bowiem ludzie przemieszczali się poszukując lepszych warunków życia, czy to z uwagi na biedę czy zagrażającą im wojnę.
Książka jest bez wątpienia godna polecenia. Napisana jest bardzo dobrym językiem. Oprócz reporterskiej relacji z podróży migrantów do Europy, odnajdziemy w niej również przemyślenia i komentarze autora, co dodatkowo wzbogaca tę pozycję. Niech ta książka otworzy nam wszystkim oczy na problem uchodźców.

Moja druga książka na #nonfictionnovember. Męczyłam ten reportaż dobre 2 miesiące. Utknęłam gdzieś za połową i trudno było mi wrócić. Być może dlatego, że wcześniej czytałam 'Skanynawia halal' i trochę już wyczerpałam temat? Ta książka to świetne, dogłębne spojrzenie na sytuację uchodźczą w 2015 roku. Podoba mi się forma tej książki. Mamy przeplatany rzetelny reportaż o kryzysie, w którym autor opisuje sytuacje w krajach, z których ucieka najwięcej uchodźców, przybliża nam powody ich ucieczki, pokazuje, dlaczego decydują się oni na morderczą drogę przez pustynię i morze, i jak ta droga najczęściej wygląda, z kim i z czym ci ludzie muszą się mierzyć, jakie rozwiązania proponują państwa europejskie, czym jest szlak bałkański i jak wygląda cała przeprawa. Rozmawia, kombinuje, szuka, spotyka się z przeróżnymi ludźmi, by przedstawić ich perspektywy. Druga część książki to już bezpośrednia opowieść o tejże właśnie drodze Haszema al-Soukiego. Reporter podjął się swego rodzaju 'zrelacjonowania' (bez swojego aktywnego udziału) drogi Syryjczyka ku innemu, lepszemu życiu. Dzięki takiej formie książka nie tylko przedstawia suche fakty, ale daje nam konkretny obraz wyjęty z życia prawdziwego człowieka. Nie ma w tej książce prób wyciskania łez, jest bardzo merytorycznie. Mimo wszystko jest ona dość pro-uchodźcza, więc też dość stronnicza. Świetna reporterska robota. #

Dobra i warta przeczytania pozycja, ale nie wybitna. Pewne sądy i sformułowania były dla mnie zbyt mocne, idące za bardzo po linii "pro-refugees". Język też nie był przepiękny. Młody dziennikarz z pewnością nie jest jeszcze mistrzem reportażu, ale...

To jedna z tych książek, którą należało napisać. Zebrać w jednym miejscu i opisać wszystkie trasy, motywacje i historie ludzi uciekających ze stref ogarniętych konfliktami. Obserwując tytułowi kryzys przez pryzmat telewizora i Internetu dużo ucieka. Uporządkowanie procesu przez Kingsleya było potrzebne. Przeczytałem, aby zrozumieć... I po lekturze rozumiem dużo więcej. 7/10!

Nie byłam zachwycona tym książkowym reportażem. Może słowo zachwyt nie jest tu odpowiednie,chodzi wszak o dramat ludzi uchodzących z krajów, gdzie nie mogą bezpiecznie żyć, a który swoje apogeum miał w roku 2015.Ta książka nie podobała mi się bo była zbyt poprawna politycznie i w zasadzie niczego nie wniosła do mojej wiedzy o tym ludzkim dramacie spowodowanym przez wojny innych ludzi. Może jedyną jej zaletą jest to,że autor starał się jakoś ogarnąć ten exodus w tym jednym reportażu. Ale teraz,skoro tknął ten temat to powinien go zakończyć,czyli napisać o tym jakie są dalsze losy tych ludzi w krajach do których przybyli,zwłaszcza tam gdzie zostali z takim gestem zaproszeni. Opisanie przypadku rodziny Haszema tematu nie załatwia. A i poprawność polityczna uległa znacznej modyfikacji od roku 2015. Słowo „odyseja” w tytule nie pasuje mi,bo to nie jest podróżowanie do kraju ojczystego po zakończonej wojnie,jak to czynił Odys w Odysei Homera, a wręcz coś przeciwnego. Tytuł powinien brzmieć: „Nowy exodus”.

Kryzys uchodźczy mija. Kinglsey opowiada o nim wtedy, gdy był u szczytu i w jednym roku do bram Europy uderzyło ok. 1 mln. Osób (2015 r.). Obecnie jest to znacznie mniej.

To są tak naprawdę dwie książki. Z jedne strony, „tradycyjny” reportaż o uchodźcach i ich problemach, co drugi rozdział to opowieść jednego z nich, opowieść Soukiego. Od razu przyznam że mi bardziej podobała się ta pierwsza część, aczkolwiek historia jednego z nich osadzała cały ten „milionowy” dramat w realiach cierpienia zwykłego człowieka.
To co przedstawia Autor jest wstrząsające, gdy w naszych wiadomościach widzimy chybotliwe łódki pełne ludzi, to dla nich – uchodźców – często to początek końca ich podróży. Podróży które zaczynają się dużo wcześniej. Zaczynają się nie tylko w Syrii ale w takich „spokojnych” miejscach jak wciąż ogarnięty wojną Afganistan czy Irak albo upadłe państwa Afryki. Autor dociera do tych miejsc, jest z ludźmi którzy ruszają przez Saharę, gdzie strzelają do nich policjanci lub pospolici rabusie. Śledzimy zatem ich podróże w całej rozciągłości, potem w obozach przemytników, załatwianie przeprawy przez morze i wreszcie próby odnalezienia się w Europie. Wykluczeni w swoich krajach, wykluczeni w drodze, na marginesie życia. Idą bo szukają normalności, a stracili nadzieje u siebie.
Autor rozmawia także z przemytnikami i tymi, którzy ich potem ratują na Morzu Śródziemnym, albo na wyspach greckich. Dużo rozmów.

Europa może odetchnąć, UFF, udało się, dogadaliśmy się z różnymi dyktatorami (albo postaciami co najmniej wątpliwymi z pkt. widzenia państwa prawa), będziemy im płacić by strzegli naszego spokoju. Nie będziemy musieli mierzyć się z tym problemem.

Ten problem jednak trwa a wciąż nowe osoby ruszają w swoje Odyseje. Tkwią kilka lat w namiotach w Turcji albo w Libanie. Dziwne że nie chcą tam zostać.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy warto przeczytać - zdecydowanie warto :)

Świetna książka, nawet dla laika niezbyt rozeznanego we współczesnej geopolityce.
Książka opowiada o kryzysie uchodźczym w Europie - może nie dla wszystkich temat ciekawy, ale sposób napisania książki wprost genialny.
Wielki szacun dla autora.
Pokazuje kryzys z dwóch perspektywy - jedną jest opowieść Haszema al-Soukiego, który ucieka wraz z rodziną z Syrii próbując znaleźć spokojniejsze miejsce do życia dla swoich bliskich. Po wielu trudach i problemach zostaje rozdzielony z rodziną, sam musi wędrować do Europy. Ostatecznie udaje mu się dotrzeć do Szwecji, ale musi czekać ponad pół roku na decyzję o możliwości połączenia z rodziną. Autor pokazuje całą wędrówkę Haszema i jemu podobnych - przybliża sposób działania przemytników, trudności jakie napotykają migranci oraz powody, dla których podejmują się tej wędrówki.

Drugą perspektywą jest opowieść jego samego - wędruje od kraju do kraju, rozmawiając z migrantami, ucząc się ich sposobu myślenia i poznając ich realia. Kingsley w bardzo dobry sposób przedstawia wszystkie trudności, które migranci napotykają na swojej drodze - od ryzyka utonięcia w morzu, po problemy zamknięcia granic w Europie.

Nie skupia się tylko na suchych faktach, ale poddaje je także subiektywnej ocenie. Nie jest to jednak ocena bezpodstawna- za wszystkim stoją dowody, lub bardzo dobre uargumentowanie takiego a nie innego postrzegania świata.

Kingsley pokazuje również ludzi którzy pomagają migrantom, wbrew przeciwnością i zakazą swoich państw. Pokazuje współczesną geopolitykę oraz podejście polityków z lata 2013-2015, kiedy kryzys uchodźcy osiągnął apogeum.

Wszystko w bardzo jasny, prosty i przejrzysty sposób, poparte mapkami i opisami.
Zdecydowanie na plus :)

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy warto przeczytać - zdecydowanie warto :)

Wielki szacun dla autora.
Pokazuje kryzys z dwóch perspektywy - jedną jest opowieść...

No ja jestem tą książką powalona, zachwycona i oczarowana. Jest ona czymś szalenie ważnym, aktualnym i potrzebnym, dla zrozumienia współczesnych migracji do Europy. Napisana prosto, klarownie, odważnie, na mocnych bohaterach, ale choć pokazuje ogrom dramatu, nie epatuje makabrą. Autor formułuje bardzo śmiałe i niepopularne tezy, jednocześnie mocno je argumentuje. Nie chcę po raz kolejny używać wyświechtanego sformułowania w rodzaju: "lektura obowiązkowa", ale muszę przyznać, że jestem tą książką oszołomiona. Możecie się z nią nie zgadzać, ale czytajcie, czytajcie, czytajcie....

świetna książka

świetna książka

Przybliża kryzys migracyjny z ludzkiej, człowieczej perspektywy. Ukazuje szlaki, motywacje, sposoby ludzi, którzy uciekają do lepszego świata. Bardzo informatywna, wspaniale przydatne mapki.

Patrick Kingsley Nowa Odyseja. Opowieść o kryzysie uchodźczym w Europie Zobacz więcej