Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy

Okładka książki Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy
Arlie Russell Hochschild Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż

Oficjalne recenzje i

Tak trzeba uczyć!

Link do recenzji

1893 14 287

Profesor uniwersytetu Berkley (lewicująca) udaje się do Luizjany (oczami wyobraźni widzę spanisch moss zwisający z drzew) bu przeprowadzić badania socjologiczne na temat amerykańskiej prawicy. Bardzo dobra pozycja. Polecam

Szkoda, że dopiero teraz odkryłam tą książkę, bo doskonale opisuje rzeczywistość nie tylko ameryki, ale odnajdziemy w niej też wytłumaczenie zjawisk dziejących się w Polsce. Napisana dobrym językiem, udokumentowana, aparat naukowy objaśniony w sposób przystępny dla zwykłego czytelnika i ponad 100 stron dodatkowego aneksu. Super!

Ta książka to w sumie raport badań, ale taki jakiego jeszcze nigdy nie widzieliście - z ciekawymi bohaterami, zwrotami akcji, wnikliwą obserwacją. I co najistotniejsze z czułością w patrzeniu na "obiekt" badań.
Gdy pomyślę sobie o prof. Arlie Russell Hochschild, która z Berkeley udaje się wprost do serca konserwatywnej Luizjany na 5 lat prowadzić tam socjologiczne badania...

2083

„Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy” to niezwykle obszerna i złożona analiza socjologiczna amerykańskiego społeczeństwa, w szczególności mieszkańców małych miejscowości głębokiego Południa, ale także przyczyn sukcesu wyborczego amerykańskiej prawicy i samego Donalda Trumpa.

Punktem wyjścia i przyczynkiem do tych rozważań były kwestie ochrony...

Widzę wiele analogi pomiędzy tym co sie dziej w naszym kraju, a tym co jest opisane w książce. Książka pozwala zrozumieć część mechanizmów, które powodują, że idziemy w stronę dudyzmu.

Ciekawa książka choć niepozbawiona wad. Przede wszystkim czytelnik może zostać wprowadzony w błąd przez tytuł. Książka powinna nazywać się raczej "Historia upadku Luizjany" albo "Jak niszczono przyrodę na południu USA".

Na wstępie autorka postawiła sobie cel w postaci wyjaśnienia jak to się stało, że stany, które najbardziej potrzebują pomocy rządu federalnego, głosują na...

Rewelacyjna książka. Dobry research oraz wiele pracy włożone w nią. Autorka ukazuje, czemu prawica nie wierzy w globalne ocieplenie i kto ciągle stoi przed nimi w "kolejce" etc. Książka jest napisana w formie wywiadów głównie, więc dobrze i lekko (jak na temat) się ją czyta.

Książka otwierająca umysł i poszerzająca horyzonty. Aktualna również nad Wisłą. Zaręczam że nikt kto przeczyta nie będzie zawiedziony.

Jak ktoś chce się dowiedzieć, dlaczego Trump wygrał wybory, polecam tę książkę.

Na półkach: , , , ,

Książka, oparta na solidnych badaniach socjologicznych, ukazuje w jaki sposób wielkie koncerny przemysłowe i finansjera (wspierane przez chrześcijańskie kościoły) wykorzystują mieszkańców Luizjany do realizacji własnej egoistycznej polityki, wykorzystując ich przywiązanie do takich tradycyjnych wartości jak rodzina, społeczność, dom, honor, praca, religia, szeroko pojęta...

• 2018
  • 2021
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • 2019
  • Polityka

Arlie Russell Hochschild Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy Zobacz więcej