Upadek i wzlot Reginalda Perrina

The Fall and Rise of Reginald Perrin
literatura piękna
Filip Podejko
literatura piękna powieść komediowa powieść społeczno-obyczajowa humor satyra

Mnie urzekła. Prawdziwa komedia typu brytyjskiego, lata siedemdziesiąte. Naprawdę zabawa i nostalgia w jednym.

Dla mnie średnie, sporo ciągnące się. Ciekawe zakończenie.

Słodko - gorzka, a może należałoby napisać : gorzko - słodka opowieść o kryzysie wieku średniego, który dotyka Anglika po czterdziestce. Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie

zabawna acz momentami troche już męcząca

Po zabawnym początku - Reginald najlepsze lata swojego życia poświęcił budyniom, a teraz zajmuje się lodami egzotycznymi, nastąpił nudny środek, ale dobrze, że nie odłożyłam książki, bo takiego zakończenie z całą pewnością się nie spodziewałam. Książka na siódemkę, okładka na dziesiątkę.

Przewrotna fabuła i doskonały brutyjski humor.

Inteligentny humor i wciągająca fabuła.

O tym, że cudze chwalimy, a swego nie znamy lub nie doceniamy, napisano już chyba wszystko, albo prawie wszystko :) Tymczasem trafiłam w tym miesiącu na kolejne dwie opowieści na ten temat i tę zapamiętam lepiej (niż "Żyj i pozwól żyć").
Ujęły mnie opisy rozterek bohatera, kilka razy parsknęłam śmiechem, a końcówką się wzruszyłam. Pewnie już do niej nie wrócę, ale cieszę...

Spodziewałem się dużej dawki humoru w połączeniu z ciekawą fabułą i nietuzinkowymi postaciami, niestety się zawiodłem. Owe, zachwalane w opisie książki poczucie humoru polega głównie na seplenieniu przez wnuków głównego bohatera, lub na tym że jedno z nich mówi „lobie kupke”, a także na powiedzeniu nieraz przez Reginalda jakiegoś bezsensownego słowa, niepasującego do...

W życiu większości ludzi, może nawet w życiu każdego człowieka, przychodzi taki moment, że zaczyna oglądać się wstecz. Myśli, co osiągnął i do czego doszedł, a czego nie zrealizował i prawdopodobnie już nie zrealizuje, dalej – w jakim punkcie aktualnie się znajduje. I cóż, taki bilans zazwyczaj nie wypada najlepiej, a nawet całkiem beznadziejnie. Zwłaszcza gdy odniesie się...

Dyskusje

• 2019