Podróże z Herodotem

Okładka książki Podróże z Herodotem
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego reportaż
reportaż
Data 1. wydania:
2008-01-01
Herodot
Inne

Bez natręctwa pytań retorycznych i z przypisami byłaby to dużo lepsza książka.

Interesujący pomysł trochę współczesnych wspomnień zestawionych z refleksjami i opisami wydarzeń historycznych sprzed 2,5 tysięcy lat?

Autor wspomina swoje studia historyczne, opisuje początki swojej pracy reporterskiej, w jaki sposób wszedł w posiadanie „Dziejów” Herodota oraz o tym jak książka ta towarzyszyła mu podczas podróży po Azji i Afryce.

"Podróże z Herodotem" to był mój pierwszy kontakt z Kapuścińskim. Na studiach nazwisko autora pojawiało się wielokrotnie, więc świeżo wydana książka wydawał się idealnym pomysłem: nie dość, że poznaję Kapuścińskiego to jeszcze jestem na bieżąco z nowościami. Przeczytałem, nie zachwyciłem się, odpuściłem sobie Kapuścińskiego chyba na ponad 10 lat, gdy w końcu sięgnąłem po...

W tym przypadku tytuł mówi wszystko. Autor wspomina czasy swej młodości, gdy rozpoczynał swą imponującą podróż. Zabrał ze sobą egzemplarz, dotychczas sobie nieznanych, „Dziejów” Herodota. Na kartach swej książki przeżywa więc na nowo obie podróże – tą rzeczywistą, po Indiach, Chinach, Egipcie i czarnej Afryce oraz tą w czasie. Historie te przeplatają się ze sobą w nieraz...

Kapuścińskiego trzeba znać, więc w końcu postanowiłam tę hańbę z siebie zmyć i przeczytać chyba jedną z najbardziej znanych książek tego autora. Byłam bardzo podekscytowana, a co ważniejsze pozytywnie nastawiona, byłam wręcz pewna, że zakocham się w "Podróżach z Herodotem".
Niestety męczyłam się czytając tę książkę. Okropnie długo mi to zajęło, co chwilę przyłapywałam się...

Wspaniała opowieść o czasie (czasach) i przestrzeni. Kapuściński opisuje początki swojej reporterskiej kariery, przemierza Indie, Chiny i Afrykę z mentorem ze starożytności, Herodotem, bardzo bliskim mimo, że odległym w czasie. Najciekawsze dla mnie były uniwersalne prawdy dot. zemsty czy przeznaczenia. Nie tylko dla pasjonatów historii :)

Przeczytałem już któryś raz, po latach... Najlepiej ocenił Jakub: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4224838/podroze-z-herodotem/opinia/58653440... Za tysiąc lat /człowiek/ podróżował będzie z Kapuścińskim po świecie. Po świecie, którego już nie będzie. Herodot przyszłości spotyka Herodota sprzed dwu tysiącleci

Uwielbiam i często do niej wracam. Naprawdę świetna książka o tym, co było, o tym, co jest i o ludziach.

Jedna z najważniejszych dla mnie książek. Uczy przede wszystkim otwarcia na to co inne... inne od tego co znamy. Autobiografia Mistrza ukazująca jego podeście do reportażu, świata oraz Człowieka. To właśnie z tej książki pochodzi zdanie "Stoimy w ciemności, otoczeni światłem", które jest dla mnie swoistą mantrą.

5 528
    1 938