Cesarz

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego literatura faktu
2016-11-01
1980-01-01
Czytelnik
Etiopia
literatura faktu
2016-11-01
Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Etiopia

Rewelacyjne przedstawiony okres rządów i upadek cesarza Hajle Sellasje. Forma książki tj. zbiór wywiadów z pracownikami pałacu i świtą cesarza sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie. Nie jest to suchy reportaż - w wywiadach pojawiają się zabawne anegdoty i opisy.

„Trzeba komuś ufać, bo trzeba przy kimś odpocząć”.
Tam, gdzie rodzą się intrygi musi polać się krew…
Lizusostwo. Megalomania władcy.
Poprzez umizgiwanie się w stosunku do władcy Kapuściński kreśli portret kolosalny; od poniżenia poprzez brak wdzięczności aż do kłamstwa przeogromnego w którym brak cienia nadziei na odmianę i być może wyjście z marazmu udręki, zaszczucia,...

tych szeptów na ucho i milczących skinień cesarskich nie da się zapomnieć, przerażający świat, w którego szponach kat staje się ofiarą i żyje tylko po to, by spełniły się jego najstraszniejsze wizje, przy tym niespotykany okrutnik

Dla mnie rewelacja, nic do dodania.

To nie jest satyra to jest życie. Tak władza deprawuje, pęta, poniża i wywyższa. Władzą można się zachłysnąć i od tej władzy zginąć. Przeźroczysty do bólu pejzaż rządów cesarza Etiopii i jego dworu.

Mi osobiście się podoba. Polecam!

Elementarz życia dworu, lektura przydatna każdemu kto zarządza dworem w firmie, indtytucji etc... Analogii można znaleźć co niemiara i oby inni cesarze nie poszli śladem tytułowego Cesarza Etiopii.

naprawde ciekawa

O B Ł Ę D N A!!
Pozycja obowiązkowa w czasach gdy totalitaryzm wraca do mody. Wiele fragmentów obecnie (2020) czyta się jak artykół z dzisiejszej gazety.

Pierwsze starcie z Panem Ryszardem Kapuścińskim na duży plus. Mądra, uniwersalna książka.

Dyskusje

9 806