Cesarz

Okładka książki Cesarz
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego reportaż
reportaż
Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Czytelnik
2016-11-01
1980-01-01
Etiopia

Okładka książki Kapuściński: Nie ogarniam świata Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 7,2
Kapuściński: N... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza Beata Nowacka, Zygmunt Ziątek
Ocena 6,3
Ryszard Kapuśc... Beata Nowacka, Zygm...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Napisana magicznym językiem lekcja psychologii społecznej i ekonomii politycznej.

Bardzo ciekawie ukazane mechanizmy sprawowania krwawej dyktatury. Jest coś bardzo uniwersalnego w tej historii.

Reportaż Kapuścińskiego opowiada o rządach cesarza Hajle Celasje w Etiopii.Na reportaż składają się relacje osób z różnych kręgów,także byłych współpracowników cesarza.Najciekawszym i dominującym według mnie elementem reportażu Kapuścińskiego są frakcyjne walki w pałacu,gdy już przesądzony był upadek monarchii.A sam obraz Etiopii wynikający z reportażu to brak reform,duże rozwarstwienie społeczne,walki między frakcjami w pałacu.Jest to bardzo ciekawy upadek pokazujący powolny upadek monarchii na kt,óry składał się wiele czynników i która miała małe szanse na przetrwanie.

Na pewno warto przeczytać aby wyrobić sobie opinię. Początek książki dość trudny w odbiorze, ale potem czytało się już dość łatwo. Bardzo interesujące spojrzenie na społeczeństwa dawnej Afryki, niektóre fakty nie zgadzają się, ale jest sporo trafnych i uważam uniwersalnych przykładów płynących z opowiadania o królestwie Afrykańskim. Jednak nie na tyle ciekawa abym sięgnął po raz drugi

Chyba najlepsza książka Kapuścińskiego. Zarzuty stawiane o koloryzowanie do mnie nie przemawiają. Nigdy nie czytałam tego autora jako klasycznego reportażystę. Bardziej liczy się konstrukcja języka i jego sugestywność.

Jak dla mnie analogiczne do "Szachinszacha" (i ciut poniżej).

Jak dla mnie analogiczne do "Szachinszacha" (i ciut poniżej).

Ciekawe studium funkcjonowania i upadku bardzo archaicznej - nawet jak na zeszły wiek - monarchii absolutnej. Hajle Syllasje był z pewnością postacią barwną i charyzmatyczną, ale gdybym był rastafarianinem, to po lekturze "Cesarza" zapewne porzuciłbym tę religię :) Niecodzienny język reportażu, bardzo literacki, miejscami poetycki, przez co czytałem ją zaskakująco długo, mimo wątłej objętości. W ogólnym rozrachunku - polecam.

Arcydzieło. Czytanie tej książki to zaszczyt.

Arcydzieło. Czytanie tej książki to zaszczyt.

Może nie jest to książka dokument, może są przekłamania, dodana jest fikcja. Niemniej jednak książka świetnie opisuje mechanizmy władzy. Bardzo dobra. Ciekawa stylistyka, barwny język. Warto poznać.

Książka dobrze oddaje realia, ale strasznie ciężko mi się ją czytało

Książka dobrze oddaje realia, ale strasznie ciężko mi się ją czytało