Biali Kurierzy

Marek Celt Wydawnictwo: LTW literatura piękna
LTW
2005-01-01
2005-01-01

Z jakim ja zapalem zabralam sie do czytania Tym bardziej,ze jestem nadal pod wrazeniem skonczonej ksiazki o "malym Wladku ".Niemniej jednak jezyk jest bariera nie do pokonania. Odlozylam po 30 str.Ponad moje sily .

1964

Niezwykła książka o harcerzach-, żołnierzach-kurierach na nartach, ukazująca ważny - a wciąż pomijany w podręcznikach - wycinek historii Polski. Autor pisze o prawdziwych bohaterach w prosty, pozbawiony patosu sposób. Pokazuje prawdziwe postaci, zdarzenia, przytacza urokliwą gwarę Lwowa, a że - jak sam napisał - nieco podkolorował, "upowieścił" postaci, aby "ułatwić lekturę", no cóż, to Jego prawo.

Nie dałam rady jej przeczytać. Ze względu na język.

Nie dałam rady jej przeczytać. Ze względu na język.

Jako, że nie ma jeszcze żadnej opinii odnośnie tejże pozycji niejako zobowiązany jestem do napisania kilka zdań. Książka Marka Celta (pseudonim)stanowi ciekawą lekturę, która ukazuje losy harcerzy ze Lwowa, Drohobycza i innych miast Wschodniej Małopolski pełniących funkcję kurierów przekraczających "zieloną" granicę z Węgrami. Czytając przygody Tadka i Tońka i innych bohaterów "usłyszeć" możemy lwowską gwarę, która po 1945 zamiera, poczuć magiczny klimat Kresów, które zostały brutalnie spustoszone przez Sowietów i ich porządki.

Książka na pewno cenna pod kątem historycznym - świadectwo wspaniałych czynów prawdziwych polskich patriotów. Jedyny minus to trudna i ledwo zrozumiała gwara lwowska, której jest dość dużo, więc niestety książkę ciężko się czyta.

• 1. BŚ
  • Z polecenia