Sekrety archiwów XX wieku

Okładka książki Sekrety archiwów XX wieku Alain Decaux
Okładka książki Sekrety archiwów XX wieku
Alain Decaux Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Les dossiers secrets du XX siecle
Muza
2013-09-11
2013-09-11
Krystyna Dąbrowska
Mata Hari Hitler II wojna światowa Holokaust alianci

Okładka książki Cel namierzony Paul Graham, Damien Lewis
Cel namierzony Paul Graham, Damien...
Okładka książki Szpiedzy PRL-u Władysław Bułhak, Patryk Pleskot
Szpiedzy PRL-u Władysław Bułhak,&n...
Okładka książki Kod Estery Bernard Benyamin, Yohan Perez
Kod Estery Bernard Benyamin, Y...

Jak już wcześniej wspomniano książka w oryginale wydana została w latach '60 XX wieku, wobec czego nie uwzględnia aktualnego poziomu wiedzy, co w szczególności znalazło odzwierciedlenie w rozdziale poświęconym Martinowi Bormannowi.

Książka składa się z rozdziałów poświęconych konkretnym, znanym powszechnie osobom.

Bohaterami poszczególnych rozdziałów są Mata Hari, Cicero, Weygand, Hess, Bormann, Hitler, Mussollini i Petain.

Książkę czytało się szybko, osobiście najbardziej zaciekawił mnie rozdział poświęcony "Duce".

Bohaterami poszczególnych rozdziałów są Mata Hari, Cicero,...

"Sekrety archiwów XX wieku" ukazały się we Francji po raz pierwszy w roku 1962, więc siłą rzeczy pewne informacje zawarte w książce zostały w późniejszym okresie zweryfikowane. Przykładem są rzekome, powojenne losy Martina Bormanna. Autor sugeruje, że Reichsleiter NSDAP prawdopodobnie przeżył i uciekł do Argentyny lub Hiszpanii. Tezy te zostały ostatecznie obalone w 1998 roku. Testy DNA przeprowadzone na szczątkach odnalezionych w grudniu 1972 roku podczas prac budowlanych w centrum Berlina przy Invalidenstraße bezspornie udowodniły, że Martin Bormann popełnił samobójstwo w 1945r.

Jednak nie to jest w tej książce najważniejsze.

Z mojego punktu widzenia najbardziej interesującymi i mało znanymi w Polsce epizodami z historii XX wieku są te, dotyczące Francji. Rzadko bowiem pojawiają się u nas rozważania kim byli tak naprawdę rodzice generała Weyganda. Postać z polskiego punktu widzenia istotna, bo generał Maxime Weygand był członkiem Komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji do określenia granic państwa polskiego.

Podobnie fascynujące są powojenne losy marszałka Francji Henri Philippe Pétaina, szefa rządu Vichy.

Dlaczego jego ulubiony oficer i protegowany, mimo społecznego oporu (znaczna część francuskiego społeczeństwa nie chciała pokazowego procesu tego ówcześnie 89-letniego starca) decyduje, aby „niezależny” sąd skazał marszałka Pétaina na śmierć ?

Jak wyglądało faktycznie życie i „kariera” szpiegowska Margarethy Geertruidy Zelle, z urodzenia Fryzyjki z Leeuwarden w Holandii szerszej publiczności znanej jako... hinduska tancerka Mata Hari.

Szalenie ciekawe są też okoliczności spotkania Autora z jednym z najskuteczniejszych szpiegów III Rzeszy Elyasem Bazny, serbskim muzułmaninem, którego kryptonim operacyjny to Cicero.

Opisane są również okoliczności śmierci Adolfa Hitlera, Józefa Wissarionowicza Stalina, Benito Mussoliniego oraz dzieje tajemniczej wyprawy trzeciej osobistości III Rzeszy Rudolfa Waltera Richarda Heßa do Anglii.
Książka od której miłośnikom historii trudno się oderwać.

Więcej recenzji na blogu "To czytają Saudyjskie Wielbłądy"

Osoby interesujące się historią XX wieku, a w szczególności II wojną światową raczej nie znajdą nic odkrywczego w tej pozycji. Książka porusza kilka tematów, wg mnie najciekawsze to: historia Maty Hari, Zagadka ciała A. Hitlera i losy M. Bormanna i B. Mussoliniego.

• Przeczytane w 2017 roku
  • 52 książki (2015)