Był sobie król… Poczet Piastów

Okładka książki Był sobie król… Poczet Piastów Mariusz Wollny, Zuza Wollny
Okładka książki Był sobie król… Poczet Piastów
Mariusz WollnyZuza Wollny Wydawnictwo: Wydawnictwo JaMa powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo JaMa
2016-12-06
2004-01-01
historia dla dzieci historia Polski

cokolwiek zechcecie o niej powiedzieć ja uważam, że jest to Wspaniała Książka, cudowne dzieło czyjegoś talentu i geniuszu i tego właśnie czegoś co nas porusza. Chylę czoło przed Autorami tekstu i rysunków, dziękuję za wasz trud, wydanie trafiło w moje gusta czytelnicze i człowiecze i zachwyca mnie, że nasi Polscy Autorzy są doskonali w tym co robią.

Kochani książka która powinna być w każdym domu.
Idealna zarówna dla młodszych czytelników, czytana do poduszki, dzieci w wieku szkolnym w ramach utrwalenia informacji z lekcji, a dla starszych jako kompendium. Takie książki muszą być w domu, zainteresujmy najmłodszych naszą historią.
Mnóstwo legend, charakterystyka Królów czy książąt Polski,bitwy, historia i polityka państw ościennych. Pięknie ilustrowana.
Polecam
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl
Sklep dla mola książkowego.

Kochani książka która powinna być w każdym domu.

To bez wątpienia książka Roku. A przez fakt, że wznowiona została pod koniec 2016, dlatego Książką Roku staje się w 2017.

Paweł Jasienica swoją „Polskę Piastów” określa jako swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski. Moim skromnym zdaniem, z całym szacunkiem dla kunsztu i talentu Pana Pawła Jasienicy, bardziej swobodnego stylu pisania o historii niż ten prezentowany przez Mariusza Wollnego, trudno szukać wśród autorów książek tegoż gatunku.

Taki jest BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Piastów. Lekko i przyjemnie zanurza nas w historię Polski w czasach formowania się polskiej państwowości. Początek książki, czyli Księga Pierwsza to legendy znane wszystkim nawet najmłodszym adeptom historii m.in. O Lechu, Czechu i Rusie, Krak i Wanda, Popiel i inne. Późniejsze księgi to już opis dokonań historycznych władców z dynastii Piastów.

Autor w charakterystyczny dla siebie sposób zgłębia temat bardzo dokładnie, a przy tym serwuje nam go w sposób lekki i przyjemny. Historyczne fakty, nie są nużące, a daty, które stanowią część każdej książki o tematyce historycznej pojawiają się tylko w konieczności. Najczęściej dotyczą one zaznaczenia momentów narodzin, śmierci, czy okresu panowania. Porywający w książce jest jednak sposób przedstawienia wszelkich wydarzeń. Autor powołując się na cytaty, różnego rodzaju wspomnienia konstruuje w ciekawy sposób dialogi, które jeszcze bardziej przybliżają bohaterów czytelnikowi. Sprzyja to odczuciu, jak gdyby autor był naocznym świadkiem wydarzeń, a teraz tylko je spisuje i przekazuje czytelnikom. Do tego poczucie humoru, którego nie szczędzi nam autor, powodują, że trudno oderwać się od lektury, nawet tym, którzy z historią stoją na bakier. Zdolność autora do tworzenia klimatu, wydobywaniu informacji, których na darmo można szukać w podręcznikach, a przy tym bez zanudzania zbędnymi faktami sprawiają, że książkę czyta się niczym powieść przygodową, a nie historyczną.

Uzupełnieniem wydania II książki są przecudne ilustracje Zuzy Wollny. Oddają one doskonale klimat książki, styl pisarski autora oraz piękno naszej historii.

Dla kogo jest ta książka ? – za pewno ktoś zapyta. Są autorzy, którzy potrafią napisać książkę o matematyce dla humanisty. Według mnie Mariusz Wollny potrafi przekazać fenomenalny, niemęczący, ale ciekawy sposób prawdę historyczną. Czyli książka jest dla każdego. Młodego, starego, inżyniera czy nauczyciela. Śmiało mogła by zostać wykorzystana do nauki historii w szkołach, ale też do pogłębiania wiedzy, jaką uzyskują uczniowie na lekcjach.

Podsumowując – BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Piastów sprawnie zanurza nas w prawdę (i czas) historyczną o początkach Państwa Polskiego. Przeczytałam z wielką przyjemnością nie nie zawiodłam się tym spotkaniem. Szczerze Polecam.

Z nauką historii różnie bywa. Czasami z przyjemnością słuchamy o dawnych czasach i sami doszukujemy się coraz to nowszych informacji, a niekiedy trudno powstrzymać narastającą chęć ziewania z nudów. W dużej mierze wszystko zależy od tego jak opowiada się o historii. I nikt chyba nie zaprzeczy, że dzieci zdecydowanie trudniej nią zainteresować. Dlatego z tym większą przyjemnością przedstawiam pierwszą część trzytomowego cyklu Był sobie król… w której Mariusz Wollny przedstawia poczet Piastów i robi to w sposób, który porywa zarówno tych młodszych jak i starszych. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji!

Mariusz Wollny w swojej najnowszej książce przedstawia poczet Piastów, otwierający trzytomowy cykl popularnonaukowy Był sobie król…. W tym tomie przyjdzie czytelnikowi poznać najdawniejszych władców Polski, zarówno tych prawdziwych , jak i postacie legendarne, wymyślone przed dawnych kronikarzy. Nie zabraknie więc historii o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu co go zjadły myszy, ale także wielu mniej znanych opowieści. Niezależnie jednak, czy będziemy czytać historie już nam znane, czy zupełnie nowe, będziemy to robić z równą przyjemnością. Autor bowiem serwuje nie kolejną nudną lekcję historii, a snuje interesująca opowieść o zamierzchłych czasach, w których często miesza się z rzeczywistość i fikcja.

Ciekawym zabiegiem są wtrącane przez autora w tekście własne przemyślenia i wyobrażenia na temat opowiadanej historii. Stanowią one nieco inne spojrzenie na przedstawiane losy, a przy tym idealnie wpasowują się w całość. A w razie gdyby komuś jednak nie przypadły do gustu, są tak oznaczone, że czytelnik spokojnie może je pominąć, zagłębiając się w dalsze opisywane w książce dzieje.

Tym, co rzuca się jako pierwsze w oczy czytelnika, jest fantastyczne wydanie książki. Duży format, twarda oprawa, dobry jakościowo papier już same w sobie stanowią ogromne atuty, a do tego wszystkiego należy także dodać fantastyczne ilustracje autorstwa Zuzy Wollny. Nieco karykaturalne, pełne żywych kolorów osobiście bardzo przypadły mi do gustu i stanowiły fantastyczne uzupełnienie lektury.

Był sobie król… Poczet Piastów to fantastyczna lekcja, ale także przygoda z historią, która porwie zarówno młodszych jak i starszych czytelników, zaczynających odkrywanie historii Polski. Książkę czyta się lekko i z prawdziwą przyjemnością, a dzięki szczypcie humoru i nieco mniej poważnemu spojrzeniu na niektóre kwestie odkrywanie losów pierwszych polskich władców jeszcze nigdy nie było tak zabawne i ciekawe. Do tego wszystkiego dodajmy fantastyczne wydanie i barwne ilustracje. Podsumowując: Nic tylko siadać do lektury.

Ocena: 9/10

Książka pięknie wydana.
Książka jak najbardziej godna polecenia. Historia Piastów przedstawiona w bardzo przystępny sposób, bez zbędnych dat, tylko to co najważniejsze. Poza tym wiele informacji, których nie znajdziemy w zwykłych podręcznikach do historii.

Książka pięknie wydana.

Nie. Nie kupię, bo mimo, że uwielbiam wszystko, co napisał Mariusz Wollny, to nie zniosę tych koszmarnych bohomazów. Mam za sobą lekturę poprzedniego wydania, ale litości. Ja też kocham moją córkę. I nie mogę patrzeć, jak bazgroli. Z miłości do córki nie pokazuję jej bazgraniny, a pan Mariusz popełnił ten błąd i zmarnował niezłą książkę. Błagam, proszę, nigdy więcej ilustracji Zuzy Wollny, takich jak tu i w "Tropem smoka". Takie, jak okładki opowiadań o Ryxie proszę bardzo

Bardzo podobała mi się ta książka, czytałem ją w pierwszych klasach szkoły podstawowej, jedyny smutek był taki, że jak się skończyła to drugiej części o Jagiellonach nie mogłem znaleźć.

• W domu nieprzeczytane
  • Dla Rozy
  • Brak Legimi A
  • Proza

Dodaj cytat z książki Był sobie król… Poczet Piastów