Peter Nimble i magiczne oczy

Wydawnictwo MAC
2016-11-23
2016-11-23
Marta Szelichowska
chłopiec czary dobro literatura dla dzieci magia przeznaczenie przygoda tajemnica

Oczy w pudełku

Jonathan Auxier pozwolił mi się poznać poprzez wspaniałą powieść „Nan Sparrow i potwór z sadzy” – książkę, która niezwykle mnie ujęła i w wielu fragmentach strasznie wzruszyła, jak też przeraziła swoją brutalnością. Kolejne spotkanie z autorem zupełnie mnie nie zawiodło. „Peter Nimble i magiczne oczy” to niebywale dobra historia, która mocno mną wstrząsnęła. Niby powieść należąca do literatury dziecięcej – ale znowu – przez to, o czym opowiada i jak brutalnie zostały pokazane w niej realia życia głównych, dziecięcych postaci – nie jest to książka dla najmłodszych, a bardziej celuje w młodszą młodzież.

„Petera Nimble’a…” cenię przede wszystkim za niezwykle dobrą, wciągającą i momentami przerażającą historię. Fabuła z jednej strony wydaje się prosta – ot, zwykła przygodówka dla najmłodszych, ale przez sam styl opowiadania historii i tematy, które autor porusza, myślę, że to trudna opowieść, w którą należy niezwykle się wczytać, by zrozumieć jej sens czy po prostu znaleźć w niej coś unikalnego, specjalnie dla siebie. To niezwykle poruszająca historia, którą warto poznać, choć miejscami może wydawać się ona chaotyczna czy zwyczajnie też dziwna.

Jonathan Auxier to bardzo dobry pisarz, którego książki cechują się prostym, bardzo lekkim stylem, prostotą całej historii (poniekąd),a jednak są w stanie mocno oddziałać na czytelnika. Jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób autor porusza ciężkie tematy, czy też wprowadza humor – (zazwyczaj) czarny humor, ironię czy sarkazm. Postacie wykreowane przez Auxiera nigdy nie mają lekko w życiu i mimo młodego wieku muszą jakoś radzić sobie w niezwykle mrocznym i brutalnym świecie, którego realia niejednokrotnie wręcz zaskakują swoją krwistością i mrokiem.

Autor nie boi się opisywania przeżyć bohaterów w dosadny i niezwykle makabryczny sposób – nie tracąc przy tym magii i klimatu baśniowego. Książka zaskoczyła mnie również historią i kierunkiem, w jakim zmierzała i ostatecznie finałem, którego się nie spodziewałam. Na pewno sięgnę po drugą część, by przekonać się, co jeszcze Auxier ma mi do zaoferowania. Mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania co do treści dalszej historii.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Świetna była to historia, historia pełna magii, przygód, momentami okrutna, a momentami wzruszająca. Wydaje mi się, że może urzec czytelnika w każdym wieku i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Peter Nimble- niewidomy złodziej, któremu los nie szczędził gorzkich nauk wpada w wir niesamowitej przygody, w której towarzyszy mu przedziwny kompan: ryczerzo-koto-koń. Dzięki swemu sprytowi i latach złodziejskiego życia nasz młody bohater staje do walki z nikczemnym królem pewnego Zaginionego Królestwa, gdzie dorośli zostają sprowadzeni do roli bezrozumnych sług, krwiożercze małpy sieją strach , a dzieci wykorzystuje się do niewolniczej pracy. Czy Peter wraz ze swymi nietuzinkowym przyjacielem sprosta czekającym go zadaniom- przekonajcie się sami! Na pewno wciągnie was ta przygoda.

Przyjemna książka dla młodzieży i dorosłych z elementami fantasy, ciekawa fabuła z elementami zaskoczenia.

Tytułowy Peter Nimble to okrutnie potraktowany przez los dziesięcioletni chłopiec, żyjący w skrajnej biedzie i toczący bój właściwie o każdy dzień swego życia. Jego dramatyczną wręcz sytuację potęguje fakt, iż Peter jest niewidomy i trudzić się musi kradzieżą, aby mieć co jeść. Pewnego dnia Patere Nimble włamuje się do objazdowego sklepu, z którego kradnie szkatułkę z trzema parami magicznych oczu. To właśnie za ich sprawą zostaje przeniesiony na tajemniczą wyspę, gdzie będzie musiał walczyć o losy mieszkańców Zaginionego Królestwa, a walka ta będzie najważniejszą i najtrudniejszą w jego życiu, z czego sam zainteresowany nie zdaje sobie jeszcze sprawy…

„Peter Nimble i magiczne oczy” autorstwa Jonathana Auxiera to historia bardzo poruszająca kierowana raczej do dorastającej młodzieży aniżeli dzieci. Nie jest to typowa bajka, która przychodzi nam na myśl, kiedy patrzymy na okładkę. W książce tej bowiem nie zabrakło dosadnych i dość brutalnych opisów, które wrażliwsze dzieci odebrać mogą w negatywny sposób. Zabieg ten jednak w moim odczuciu był nieunikniony, by autor mógł stworzyć tak wyglądającą historię.

Jonathan Auxier przyzwyczaił już swoich fanów do niezwykle lekkiego stylu pisania i fantastycznie kreowanych światów w swojej wyobraźni. Nie inaczej jest również i w tym przypadku. „Peter Nimble i magiczne oczy” to piękna i nostalgiczna historia, która zabierze czytelnika w magiczny świat pełen rozmaitych przygód, ucząc przy okazji tolerancji, przyjaźni, oddania i empatii na otaczające nas zewsząd zło. Książka ta pomimo kilku scen, mogących wycisnąć łzy z czytelnika niczym komornik cytrynę, przepełniona jest magią , miłością i mnóstwem przygód. Czyli dokładnie tym, za co nasze dzieci najbardziej kochają tego typu baśnie.

Pozycja absolutnie dla każdego miłośnika książek, bez względu na płeć czy wiek. Satysfakcję ze spędzonego z nią czasu znajdzie dosłownie każdy, wynosząc z tego wiele interesujących refleksji. Serdecznie polecam i zachęcam Was do czytania jej z dziećmi, a wydawnictwu Dwukropek bardzo dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Marynarze zauważyli dryfujący koszyk, a w środku niemowlaka. Osierocone dziecko miało wydziobane przez kruki oczy. Mężczyźni zajęli się nim i przekazali miejskim instytucjom. Niestety Peter trafił do bezwzględnego tyrana, który nauczył go złodziejskiej sztuki. Nie poprawiło to sytuacji chłopca, gdyż werbownik sierot nie dbał o swoich podopiecznych. Jedna z wypraw zakończyła się niepowodzeniem. Młodemu przestępcy udało się tylko wykraść tajemnicze pudełko. Złodziejaszek spodziewał się surowej kary. Jednak jego ciekawość wygrała ze strachem przed opiekunem. Sprawdził zawartość pudełka. W środku były oczy. Magiczne oczy. Po włożeniu jednej pary do oczodołów został teleportowany do Jeziora Utrapień, gdzie czekoło na niego zadanie do wykonania. Dzięki tym przedmiotom nie odzyskał wzroku, ale pozyskał nowe umiejętności. Jak działają kolejne dwie pary oczu? Gdzie znajduje się Zaginione Królestwo, Zasłużone Pustkowie czy Imbrykowa Skała? Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Miała kilka wolniejszych momentów, ale fabularnie świetna. Kolejna wspaniała książka tego autora.

Oj nie jest to słodka bajeczka dla dzieci z lukrem i posypką. Bardziej przypomina baśń i to dość mroczną i okrutną. Książka opowiada historię Petera, niewidomego chłopca, który w wyniku pewnych sytuacji zostaje zmuszony by uratować Zaginione Królestwo. Wraz ze swoim nowym towarzyszem (podobała mi się nazwa Kociostwór :D) wyrusza w pełną niebezpiecznych przygód wyprawę. Książka oprócz oryginalnego pomysłu i świetnego stylu autora pozwala nam nie tylko przeżywać te przygody wraz z chłopcem i jego kompanami, ale też pokazuje, na czym polega przyjaźń, odwaga, inność, tolerancja. Historia, z której można wiele wynieść. Jest to po prostu kawał świetnej, wciągającej, bogatej i mądrej Literatury (tak, tak, przez duże "L"). Bardzo dobra pozycja nie tylko dla dzieci.

A dla tych, którzy czytali "Uroczysko" i byli tą książką zachwyceni, to "Peter Nimble" jest w podobnym klimacie.

Hej! Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki… bardzo dziwnej książki, którą jest „Peter Nimble i Magiczne oczy” autorstwa Jonathana Auxiera od macedukacja. Pomyślicie, czemu niby dziwna? Kiedy zaczynałam ją czytać spodziewałam się lekkiej i przyjemnej historyjki, przez którą przepływa się bez większych przeszkód i zdziwień. W jakim błędzie byłam! Straszliwym! „Peter Nimble” zaskoczył mnie przede wszystkim swoją brutalnością. Już na samym wstępie otrzymujemy obraz nędzy i rozpaczy małego chłopca, okrutnie potraktowanego przez los. Samotny, opuszczony, zmuszony do ciężkiej i wręcz niewolniczej pracy. Bez perspektyw na lepsze życie, bez miłości i wiary w cokolwiek. A do tego Peter był niewidomy od urodzenia. Oczy zabrały mu straszliwe kruki, a koszmary nawiedzają go w snach.

Jednak Peter miał dobre serce i był znakomity w swoim fachu – był złodziejem, który potrafił ukraść wszystko i otworzyć absolutnie każdy zamek. Po skończonej pracy zawsze musiał wrócić do swojego „opiekuna”, który traktował go gorzej niż nic. Jednak Peter nie miał dokąd pójść i zawsze wracał w to samo straszne miejsce. Pewnego dnia los się do niego uśmiechnął i spotkał kogoś, kto zobaczył w nim ogromny potencjał. Pozwolił się wykazać Peterowi, a ten zdobył coś niezwykle magicznego, dzięki czemu jego życie odmieniło się na zawsze. Kiedy myślał, że najgorsze już za nim, nawet nie podejrzewał w jak wielkim jest błędzie, a droga do celu jeszcze nigdy nie była tak zawiła i pogmatwana.

„Peter Nimble i Magiczne oczy” to książka przedziwna, baśniowa i bardzo niepokojąca. Jest to literatura młodzieżowa i zdecydowanie nie polecam czytać jej dzieciom, bo ma w sobie kilka brutalnych opisów, bardzo dosłownych. Ja oczywiście nie mam nic przeciwko temu, ale nie spodziewałam się ich w tej książce. Bardzo mnie urzekła swoim stylem, kojarzy mi się ze starymi baśniami i historiami na pograniczu absurdu. Świat, do którego trafi Peter jest całkowicie inny niż ten, który znał dotychczas. Magiczny, niespodziewany i zupełnie nie na miejscu.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie, mam jeszcze jedną pozycję autora i jestem jej bardzo ciekawa.

Książka z akcją!

Książka z akcją!