Pora przypływu

Agatha Christie Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Herkules Poirot (tom 27) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
Taken at the Flood
Herkules Poirot (tom 27)
kryminał, sensacja, thriller
2016-11-03
Tadeusz Jan Dehnel
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Poirot

Słaba część przygód Poirota...

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Po kryminały Agaty Christie sięgam bez czytania opinii o nich czy zamieszczanych z tyłu okładki opisów fabuły. Wiem, że za każdym razem czeka mnie wspaniała literacka przygoda.
Jednak "Pora przypływu" wydaje mi się nieco słabsza niż pozostałe książki Królowej Kryminału.
Historia podzielona jest na dwie części, pierwszą z nich mogę określić jako powieść obyczajową z wątkiem...

KTO JEST ŁASY NA FORTUNĘ

Akcja powieści Agathy Christie osadzona jest w czasach II wojny światowej. Po zaledwie dwóch tygodniach małżeństwa, podczas nalotu na Londyn, ginie mąż Rosaleen Cload – stary milioner Gordon Cload. Wg testamentu cały spadek ma otrzymać jego niedawno poślubiona żona. Rodzina milionera nie jest w stanie się z tym pogodzić. Jednak istnieje możliwość...

,,- Myli się pani - rzekł Poirot. - Dramat życiowy polega na tym, że ludzie się nie zmieniają."
Brat i siostra, przypadkowy spadek i pokrzywdzeni krewni, to wszystko nie może się dobrze skończyć

Mam mieszane uczucia do twórczości Agathy Christie. Takie książki jak „Morderstwo w Orient Expressie”, „I nie było już nikogo” czy „Morderstwo Rogera Ackroyda” zachwyciły mnie swoją pomysłowością. Jednakże już „Przeznaczenie” czy „Spotkanie w Bagdadzie” dosyć mnie znudziły. Jak jest w przypadku omawianej książki?

W miejscowości żyje rodzina Cloade’ów, która jest finansowo...

Historia pełna ciekawych, choć nie do końca sympatycznych bohaterów. Chyba po raz pierwszy Christie wprowadza wątek jakby feministyczny, co dodaje całości smaczku. Jak w wielu zbrodniach oczywiście chodzi o pieniądze, ale kim tak naprawdę są ofiary i kto stoi za morderstwami dowiemy się tylko dzięki detektywowi. Autorka genialnie zwodzi i nie daje żadnych forów czytelnikowi.

Hercules Poirot nie ma sobie równych. Książka totalnie mnie zaskoczyła, czyta się ją w jeden dzień! Fantastyczna! Fenomenalna!

Wersja BBC z Johnem Moffattem jako Poirotem. Miód na uszy. I jedna z moich ulubieńszych zakręconych historii kryminalnych lady Agaty. Trzy śmierci i na każdą inny pomysł. W polskim tłumaczeniu jakoś pamiętam to takie płaskie, a w języku autorki słychać elementy, które umykają, a tworzą niezwykłe tło tej opowieści: naloty na Londyn, rolę wojennej służby cywilnej, tęsknotę za...

Na półkach: , , , ,

"Jakim człowiek jest naprawdę, ujawnia dopiero próba, to znaczy moment,kiedy musi on stanąć na własnych nogach albo upaść"
Nigdy nie przypuszczałabym,że będę czytać kryminały.Zawsze czułam,iż to nie moja bajka.Jednak z upływem czasu wszystko zaczęło się zmieniać.Pierwszy kryminał jaki przeczytałam był spod pióra właśnie pani Agaty Christie.Byłam pod wrażeniem jak autorka...

Dyskusje

1 891