Pora przypływu

Okładka książki Pora przypływu Agatha Christie
Okładka książki Pora przypływu
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 29) Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 29)
Agata Christie - Królowa Kryminału
Taken at the Flood
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018-07-01
2018-07-01
Tadeusz Jan Dehnel
Agatha Christie kryminał

Milioner Gordon Cload ginie w wyniku bombardowania Londynu podczas II wojny światowej. Spadkobierczynią majątku zostaje jego , młoda świeżo poślubiona żona. Stawia to w trudnej sytuacji rodzinę Cloadów [ braci z żonami , siostrę z córką , bratanka] - wszyscy oni przywykli do hojnego wsparcia. Czy zdecydują się na drastyczne kroki żeby poprawić swoją sytuację materialną ?
Ta książka ma kilka zalet:
- bardzo interesującą postać żony jednego z braci - Frances Cload
- zaskakujące wyjaśnienie , dlaczego młoda wdowa zachowywała się dziwnie
- rozważanie na temat tego jak bohaterowie wojenni nie mogą sie odnaleźć w czasie pokoju. Nie jest to specjalnie odkrywcze , ale w kryminale rozrywkowym , troszkę poważniejsze nuty wydają mi się ciekawe.
Niedawno ogladałam wywiad ze Szczepanem Twardochem , króry spytał wlczących na Ukrainie co będą robić po wojnie - odpowiedzieli , że dla nich wojna nigdy się nie skończy. Stwierdzenie aktualne od wieków.
Już się cieszyłam , że trafił mi się kolejny świetny kryminał Agathy Christie , ale końcówka wszystko zepsuła. Autorka nie mogła sie oprzeć i dała tam nieprawdopodobne , dramatyczne sceny. Dodatkowo okazało się, że winny , w trakcie całej historii chodził sobie to tu , to tam i nikt go nie zauważył . Mam wrażenie , że autorka uważała, że realistyczne zakończenie byłoby nieatrakcyjne dla czytelników - teraz jednak gusta się zmieniły.
Mimo to warto spotkać się po raz 27 z Poirotem.

Milioner Gordon Cload ginie w wyniku bombardowania Londynu podczas II wojny światowej. Spadkobierczynią majątku zostaje jego , młoda świeżo poślubiona żona. Stawia to w trudnej sytuacji rodzinę Cloadów [ braci z żonami , siostrę z córką , bratanka] - wszyscy oni przywykli do hojnego wsparcia. Czy zdecydują się na drastyczne kroki żeby poprawić swoją sytuację materialną...

Jedna z ciekawszych książek A. Christie z Herculesem Poirotem. Nieco rozwleczony początek w zupełności zrekompensowany jest przez niezwykle zaskakujące zakończenie. Warto przebrnąć te kilka pierwszych stron żeby móc cieszyć się ciekawą historią i zaskakującym zakończeniem. Książka zdecydowanie warta przeczytania!

Na półkach: , , , , , ,

Nie jestem fanką tej historii. Głównie przez to, że pierwsza połowa mnie nużyła, nie wzbudzono we mnie sympatii do bohaterów, wątki nie były na tyle intersujące, żebym z zapartym tchem chciała poznać dalszy ciąg. Nie pomogło pewnie też to, że Herkules Poirot jest nieobecny przez znaczną część powieści. Po połowie powieść nabiera jednak tempa i wciąga. Zagadka wypada bardzo intersująco i zaskakująco. Tę pozycję polecam raczej fanom autorki.

Hmm mnie ta lektura jakoś szczególnie nie porwała. Na początku nawet się lekko nudziłam. Zakończenie jak zwykle u Christie ciekawe i niespodziewane, aczkolwiek bardzo szybkie. Coś co zwróciło moją uwagę to postawa Lynn na końcu... Nie dowierzałam co ja czytam:) W tych czasach chyba by już nie przeszło usprawiedliwienie przemocy i tłumaczenie jej miłością... Ale no to już taki szczegół. Ogólnie cała historia była dosyć ciekawa, ale małe zagłębienie w umysł bohaterów, widzimy tylko zwierzchnie cechy. Umieszczenie tej historii w czasach powojennych również uważam za trafne, dzięki temu możemy zobaczyć jak radzili sobie ludzie na co dzień po tym trudnym i bolesnym okresie. Tak samo jak wątek właśnie Lynn i jej dylematu nad swoim życiem, rozmyślania nad nienawiścią, czy cytaty Szekspira- to wszystko jest ok, ale ogólnie mi czegoś brakowało.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Klasyka. Wyśmienity kryminał Agathy Christie. Zagmatwana historia, którą tak bardzo chce się samemu rozwiązać.

Kolejna część o przygodach Poirota. Tym razem mamy do czynienia z bardzo ciekawa zagadką.
Podejzany jest oczywisty, ale czy to faktycznie on popełnił zbrodnie o którą jest oskarżony.
Rozwiązanie zagadki nie było dla mnie zaskoczeniem. Widziałam film.
Książka jednak odbiega trochę od filmu i pomimo tego, że znałam wynik śledztwa dociekliwego Belga, książkę czytało mi się bardzo przyjemnie.

Rozwiązanie zagadki nie było dla mnie zaskoczeniem. Widziałam film.

To nie jest klasyczny kryminał Christie. To książka psychologiczna, skupiona na przeżyciach i emocjach ludzi po zakończeniu wojny, o emancypacji kobiet po tzw. Wielkiej Wojnie, o bezradnosci społecznej pewnych rodzin.
Morderstwa, ktore się zdarzają, sa jakby mimochodem i się ich niemal nie zauważa. Kolejne morderstwo nie robi na nas wrażenia, bo skupiamy się na emocjach.
Poirot występuje rzadko, sledztwo prowadzi inny inspektor.
Poirot , nawet jesli już się pokazuje, to jest dziwnie zlośliwy i niemiły. Akcja jest wydumana i klamstewka Poirota mocno naciągane.
W TV kablowej lecą na roznych kanałach ekranizacje Poirota, polecam Porę przypływu w wersji długiej 2 godzinnej. Scenarzysci przerobili akcję na bardziej dramatyczną i ciekawszą. Oglądaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Tytuł też nie pasuje do niczego.
Jednym sie spodoba bardziej, innym mniej.

Czysta przyjemność czytania i kolejna próba rozwikłania zagadki szybciej niż Herkules 🙂

Powieść przyjemna w odbiorze. Ciekawa zagadka, dobrze opisane otoczenie - łatwo było się zagłębić w świat wykreowany przez Christie i śledzić poczynania bohaterów. Może nie jest to najlepsza powieść autorki, ale napewno jest warta uwagi :)

• Agatha Christie
  • Kryminały