rozwińzwiń

Chirurg

Okładka książki Chirurg Tess Gerritsen
Okładka książki Chirurg
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Cykl: Rizzoli/Isles (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jerzy Żebrowski
Rizzoli & Isles Gerritsen thriller medyczny Boston seryjny morderca

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Czternaście nocy Margaret Atwood, Joseph Cassara, Sylvia June Day, Emma Donoghue, Diana Gabaldon, Tess Gerritsen, John Grisham, Mira Jacob, Erica Jong, Celeste Ng, Mary Pope Osborne, Douglas Preston, Alice Randall, Ishmael Reed, Nafissa Thompson-Spires, Meg Wolitzer
Ocena 0,0
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Ocena 6,8
Studentka Gary Braver, Tess G...

Mogą Cię zainteresować

Bardzo lubię książki Tess. Zaczęłam serię od „Umrzeć po raz drugi”, ale tą serię można czytać w dowolnej kolejności. „Chirurg” nie zawiódł moich oczekiwań, czyta się szybko i przyjemnie i co jest charakterystyczne u Tess- cały czas trzyma w napięciu.

Audiobook "Chirurg" towarzyszył mi przez cały dzień (sobota) wraz z głosem Michała Popczyńskiego, najpierw w pracach ogrodowych a potem w wieczornym odpoczynku po nich. Co mogę powiedzieć? Trudno się oderwać, wartka i dobrze przemyślana fabuła tego thrillera medycznego przyciąga jak magnes. Od początku do końca, w napięciu i z zainteresowaniem, śledzimy rozwój akcji, walkę z czasem, odkrycia kim jest tytułowy chirurg zanim dopadnie kolejną ofiarę.
Ofiarami są kobiety, które morderca zwyrodnialec, z chirurgiczną precyzją okalecza z narządów wewnętrznym i pozwala wykrwawić się na śmierć. Śledztwo prowadzą Thomas Moore oraz Jane Rizolli, detektywi których charaktery i doświadczenie zajmują miejsce na przeciwnych biegunach. Moore, spokojny, wywarzony o dużym doświadczeniu, po osobistych przejściach. Rizolli młody "pistolet", chcąca udowodnić wszystkim i sobie samej, że może, potrafi, że kobieta detektyw też zasługuje na szacunek. Śledztwo tropami wraca do podobnych morderstw sprzed lat, do jedynej osoby która przeżyła "spotkanie" z mordercą do Catherine Cordell, która jest lekarzem, chirurgiem w bostońskim szpitalu. Piękna pani doktor jest teraz strzępkiem nerwów po traumatycznych przeżyciach, presja wzrasta gdy morderca zaczyna dawać sygnały że ona jest w kręgu jego zainteresowania.
Narracja w tej książce poprowadzona jest bardzo dobrze, dobre tempo, budowane napięcie oraz nowe wątki wraz z rozwojem śledztwa przyciągają uwagę, wprowadzają nowe niewiadome i sugestie, czytelnik jest częścią śledztwa, próbuje nie czekając na rozwój wypadków sam rozwikłać zagadkę kim jest morderca i jaką rolę odgrywa w tej układance pani doktor.
Postaci są interesujące, nieszablonowe, kibicujemy im. Moore'a polubiłem, Rizzoli mocno mnie irytowała, ale widocznie zamysł autorki był taki aby postać pani detektyw nie była lukrowana tylko niepokorna i że słabościami (ale kto ich nie ma ? )
Na uwagę zasługują również wątki poboczne: osobiste problemy jednego z detektywów oraz wątek uczuciowy, które urealniają postacie i dodają kolorytu fabule.

Podsumowując na prawdę dobry, wciągający i trzymający w napięciu thriller, a w przypadku audiobooka w świetnej interpretacji lektora. Trudno nie polecić.

Świetna książka. Lubię Tess Gerritsen. Jest to moje kolejne spotkanie z nią i uwielbiam jej wnikliwość w aspekty medyczne, ponadto książka niemalże nieodkładalna.

Tess Gerritsen przedstawia nam mroczną i brutalną historię mordercy, który poluje na samotne kobiety i poddaje je okrutnym operacjom bez znieczulenia. Jego ofiary są pozbawiane macic, a on sam zostaje nazwany przez prasę i policję Chirurgiem. Jedyna osoba, która przeżyła jego atak, to doktor Catherine Cordell, która dwa lata wcześniej zastrzeliła swojego oprawcę. Teraz jednak wygląda na to, że Chirurg powrócił i znów ma ją na celowniku. Czy detektyw Thomas Moore i Jane Rizzoli zdołają go powstrzymać, zanim będzie za późno?

Rasowy amerykański thriller. Jak dla mnie, to co tygryski lubią najbardziej w tym gatunku. Rizzoli i Isles znam z serialu, bardzo je polubiłam, chętnie zapoznam się z książkowymi pierwowzorami. Jane wydaje się antypatyczna, ale mam nadzieję, że pokaże swoje dobre serce w kolejnych częściach. Bardzo fajnie, że ta seria się zaczyna się od początku czyli jak podejrzewam najpierw jest zapoznanie z osobą Jane Rizzoli, później poznamy razem z Jane Maurę Isles i będziemy śledzić ich przyjaźń. Bardzo jestem ciekawa kolejnych części.

Dobra, ciekawa. Nie ma pijaństwa, sexu.

Dobra, ciekawa. Nie ma pijaństwa, sexu.

Kawał porządnej literatury kryminalnej, aż dziwne, że tak późno trafiłem na autorkę. Realna nota to w zasadzie pomiędzy 7,5 a 7,8 :-) . Znakomicie pomyślana fabuła, bardzo konkretnie scharakteryzowane i wyraziste postaci, bardzo dobry styl narracji. Fabuła prawie typowa dla kryminału medycznego, autorka bardzo dobrze wyważyła środki wyrazu, książka zawiera mocne opisy, ale nie jest to bezmyślne katowanie czytelnika brutalnością i krwawą miazgą - napisała tyle ile wymagała konieczność utrzymania jakości i napięcia. Polecam "Chirurga" Tess Gerritsen , a do swej listy dopisuję kolejne części do przeczytania.

Thriller medyczny w starym, dobrym stylu! Z lekka antypatyczna detektyw Jane Rizzoli od razu zaskarbiła sobie moją sympatię, a przebieg śledztwa w sprawie wyrafinowanego "Chirurga" wciągnął mnie na długie godziny i nie wypuścił ze swych objęć aż do końca. Gerritsen cały czas podrzuca mylne tropy, snuje przypuszczenia i wskazuje możliwy tok wydarzeń tylko po to, by na końcu uderzyć w czytelnika z impetem i zwalić go z nóg! Sprawna akcja, świetnie wplecione w kryminał wątki obyczajowe i medyczne aspekty w tle - czego chcieć więcej?

Bardzo ciekawa lektura. Trzymająca w napięciu do samego końca.

Bardzo ciekawa lektura. Trzymająca w napięciu do samego końca.

W pierwszej części cyklu Rizzoli/Isles ku mojemu zdziwieniu nie pojawiła się doktor Isles, a Rizzoli jest raczej postacią drugoplanową. Jeśli znajomość z detektyw Rizzoli zaczęłabym od pierwszego tomu, to raczej nie polubiłabym jej- jest jakaś taka zgorzkniała, zazdrosna, porywcza i mściwa. W polskim wydaniu zaliczono to do cyklu "Anatomii Zbrodni", pewnie ze względów marketingowych... Bo nie wiem z jakiego innego powodu określa się tę książkę jako thriller medyczny- cóż, jeśli występują lekarze, a morderca wycina kobietom części ciała skalpelem, to według mnie za mały powód, żeby zaliczyć to do tego gatunku. To po prostu kryminał (suspense, crime)- bardzo dobry, z wciągającą fabułą i ciekawymi postaciami.

15 854
    6 034