Niebieska żegluga

1994-01-01
1994-01-01
Magdalena Konikowska
samotność miłość

Po opisie na okładce spodziewałam się czegoś innego. Może więcej akcji? Bardziej wyrazistych bohaterów? Ale powieści Anne Tyler są dość specyficzne i tak naprawdę niewiele się w nich dzieje. Mamy zazwyczaj kilkoro bohaterów i ich "zwyczajne życie". Nie inaczej jest i tutaj. Narracja prowadzona jest z perspektywy kilku osób, akcja toczy się na przestrzeni paru lat. Jeremy to życiowy outsider, bojący się wypuścić poza kwartał ulic, wykazujący się kompletnym brakiem inicjatywy. Utrzymuje się z wynajmowania pokoi i tworzenia niezwykłych rzeźb. Jak dla mnie - bardzo antypatyczna postać. Mary, która zamieszkuje w jego domu ze swoją córką, jest jego zupełnym przeciwieństwem - otwarta, potrafiąca się zorganizować, żywiołowa, opiekuńcza. Czy związek tych dwojga może się udać? Jak potoczy się ich wspólne życie? Jeśli chcecie się dowiedzieć - przeczytajcie...
Trochę znużyła mnie ta historia. Podejrzewam, że w roku 1974, kiedy była wydana po raz pierwszy (oryginalny tytuł to "Celestial navigation") mogła cieszyć się dużą popularnością - była to zupełnie inna epoka. Autorka osadziła akcję na przełomie lat 60-tych i 70-tych i w powieści mierzy się również z problemami tamtych czasów. Choć przede wszystkim zagląda w zakamarki ludzkiej psychiki.
Czy polecam? Trudno powiedzieć. Pięć gwiazdek to niedużo. Czytelnicy lubiący lektury do przemyśleń być może znajdą tam coś dla siebie.

Jeremy Pauling żyje w świecie, który sam stworzył, w twierdzy równie kruchej, jak niedostępnej. Mary prowadzi przykładne życie matki i zony u boku nudnego męża.
Przyziemność na tyle jej doskwiera, że pewnego dnia daje się zwieść iluzji uczucia. W swojej życiowej żegludze spotyka Jeremy'ego. Jak jedna kobieta może sprawić, że runą mury twierdzy?

Zapomniane i przeczytane w 2001 roku.

Zapomniane i przeczytane w 2001 roku.

• Będzie się czytać
  • Obyczajowe
  • Literatura zagraniczna
  • Bibl G

Dodaj cytat z książki Niebieska żegluga