Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937–1939

Okładka książki Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937–1939 Paweł Wieczorkiewicz
Okładka książki Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937–1939
2016-09-29
ZSRR Stalin

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Wybitna publikacja prof. Wieczorkiewicza, która niemalże wyczerpuje temat czystki lat 30. w RKKA i RKKF. "Łańcuch śmierci" naświetla problem eksterminacji sowieckich oficerów z różnych perspektyw. Wiele akapitów poświęcono ofiarom, ocalonym, jak też sprawcom tej hekatomby oraz jej konsekwencjom (spośród których najbardziej brzemienną była zupełna klęska sowieckiego wojska w lecie i jesieni 1941 r.). Zaskakuje ponadprzeciętna reprezentacja narodowości nierosyjskich wśród kadry Armii Czerwonej - przede wszystkim Żydów (aż 1/3 oficerów wojskowego wymiaru sprawiedliwości),Bałtów oraz Polaków, z czym bliżej można się zapoznać w pieczołowicie przygotowanych przez autora oraz prof. Jakuba Wojtkowiaka aneksach umieszczonych na końcu książki. "Łańcuch..." z pewnością nie należy do najlżejszych i najszybciej pochłanianych pozycji, jednakże jest pozycją obowiązkową na półkach każdego pasjonata historii Rosji i Związku Sowieckiego.

PS. Zauważalnym, choć niewpływającym na ostateczną ocenę publikacji mankamentem są transliterowane na polski alfabet nieprzetłumaczone cytaty rosyjskie, co dla osoby nieznającej języka Moskali jest drobnym utrudnieniem.

To była bardzo ciężka przeprawa, ale nie żałuję, bo to chyba jedna z lepszych pozycji stricte historycznych na rynku nt. Wielkiej Czystki w ZSRS. Oczywiście mamy tu, zgodnie z tytułem, przedstawione losy oficerów RKKA (Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej) i RKKF (Robotniczo-Chłopskiej Floty Czerwonej),funkcjonariuszy Razwiedupru (Zarządu Wywiadu Wojskowego) i niedoszłych katów z NKWD i GUGB, ale autor skupia się również na samym modus operandi całego aparatu państwa zaprzęgniętego przez Stalina do czarnej roboty, czyli m.in. funkcjonariuszy "organów" (Osobyje Otdieły) oraz sędziów Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRS tzw. wojenki (szczególnie "osławionego" Wasilija Ulricha),którzy skazywali ofiary na śmierć lub łagry w iście stachanowskim tempie, dzięki czemu poznajemy mechanizmy tej krwawej rozprawy z wrogami ludu. Drobiazgowość, szczegółowość (choć i tak autor skrócił życiorysy krasnoarmiejców, inaczej książka miałaby kilka tomów),przypisy (często zajmujące więcej niż treść) mogą przytłaczać. Poza tym mnogość nazwisk, stopni, faktów sprawia, że ciężko na początku złapać rytm w czytaniu (niezmiernie pomocne są tu aneksy wyszczególniające struktury NKO, RKKA, RKKF, Razwiedupru oraz NKWD). Wywód jest klarowny, momentami beznamiętny, ale prof. Wieczorkiewicz wplata wiele ciekawych anegdot (temat poważny, jednak zdarzają się wręcz komiczne historie),co sprawia, że czytelnik nie odczuwa aż tak ogromu tej książki, bo przy takim nagromadzeniu informacji normalne są momenty przesytu - książka zdecydowanie do przetrawienia na kilka tygodni. Sporym mankamentem jest dla mnie spolszczone cytowanie wypowiedzi ofiar czystki lub katów, co niezmiernie ciężko przełożyć na polski, szczególnie jak ktoś rosyjskiego nie zna, jak ja. Wydaje mi się, że lepiej byłoby umieścić cytaty w oryginalnej rosyjskiej pisowni, np. z tłumaczeniem na polski w nawiasie. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z pozycją naukową, także w odróżnieniu do książek popularnonaukowych nie uświadczymy tu ani jednego zdjęcia, co jest jednak uzasadnione, bo sednem tej pozycji jest treść. Także, jak ktoś szuka rzetelnej książki nt. czystki w Armii Czerwonej, to nie ma lepszej pozycji.

Książka wspaniała, zawierające kompendium wiedzy na temat stalinowskiej czystki w armii radzieckiej w latach 1937-39. Sama praca jest trudna do przebrnięcia co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jej objętość - liczy sobie 1232 strony formatu A4 czyli więcej niż niejedna encyklopedia. Książka pięknie wydana - twarde, lakierowane, kolorowe okładki, papier biały wysokiej jakości, szyta. Zawiera 14 rozdziałów + obszerny aneks w przejrzystej, tabelarycznej formie na 221 stron!/w tym indeks nazwisk/. Nie zawiera ani jednego zdjęcia i ani jednej mapy.
Książka należy do trudnych w czytaniu. Znajdziemy w niej opis samej armii czerwonej , stosunków w niej panujących, przyczyny polityczne czystki, jej przebieg we wszelkich aspektach /lwia część pracy/, stosunków międzyludzkich/katów i ofiar/ oraz jej wpływ na morale i skutki na wojnę zimową a przede wszystkim rok 41 i całą II wojnę światową.
Bardzo mało jest opisów metod i przebiegu śledztwa oraz losów rodzin skazanych - dla mnie to minus bo liczyłem na dużo więcej w tej materii.
Książkę czyta się niezbyt płynnie i trzeba mieć cały czas napiętą uwagę aby wiedzieć "co się dzieje". Zadania nie ułatwiają przypisy na każdej stronie, które dodatkowo "odciągają" nas od głównego wątku.
Specyficzny temat zmusza autora do przedstawienia natłoku nazwisk, stopni wojskowych oraz występujących powiązań między opisywanymi oficerami.

Moja rekomendacja: Książka dla pasjonatów lub wręcz specjalistów z tej dziedziny - przypadkowy czytelnik nie ma tu czego szukać. Jednak dla prawdziwie zainteresowanych to na prawdę wspaniała pozycja i lektura obowiązkowa. Wszystko opisane dogłębnie, zbornie, jasno i o ile to możliwe płynnie.
Jedyny "minus" tej publikacji to /według mnie oczywiście/ zbytnia koncentracja na faktach a mniej na losach opisywanych ludzi i ich rodzinach. Autor jest jednak usprawiedliwiony - gdyby chciał spełnić "moje życzenie" musiał by dopisać kolejne 500 albo i 1000 stron.
Gorąco polecam zainteresowanym

Stalin chcąc być pewnym swej nieograniczonej władzy, nie mógł zapomnieć o wojsku. Zaczęło się od wielkiego procesu marszałka Tuchaczewskiego (którego oskarżono o działanie przeciwko Rosji Sowieckiej m. in. podczas wojny z Polską). Pominąwszy osobistą niechęć Stalina do tego dowódcy, chodziło o usunięcie dowódców popularnych, lecz z punktu widzenia Stalina niepewnych. Budionny z kolei, niestety, ocalał.
Oczywiście nie poprzestano na dowódcach najwyższego szczebla, ślepy terror przetoczył się przez cały korpus oficerski, aresztowano lub usunięto z wojska ponad trzydzieści pięć tysięcy oficerów! Niektórzy w związku z tym mogli próbować tym tłumaczyć swoją późniejszą nieudolność (Woroszyłow),ale plan Stalina to była nie tylko przypadkowa czystka, ale i odmłodzenie kadry, nie mającej w zasadzie pojęcia o nowoczesnej wojnie. Choć kto wtedy, prócz Niemców, to pojęcie miał?
Zaletą książki profesora Wieczorkiewicza jest - prócz rzetelności naukowej - charakterystyczna dla tego autora pasja wypowiedzi. Jak się zacznie czytać, nie można zostać obojętnym.

Stalinowska czystka w sowieckiej armii. Tysiące skazanych na śmierć i rozstrzelanych, bez żadnego powodu. Tylko w chorym umyśle bestii stojącej na czele chorego państwa mógł się zrodzić tak obłąkańczy plan.

Książka powiela propagandę i myli czytelnika co do przyczyn ludobójstwa w ZSRR w 1937 r.
Armię Czerwoną tworzyli Żydzi Trocki i jego kuzyn Iona Jakir. Do 1937 r. była to armia, która miała bronić Europę i Niemców przed brytyjskim hegemonem, który robił wszystko by Niemcy nie mogli korzystać z rosyjskiej bazy surowcowej.
W 1937 r. BRYTYJCZYCY Z ŻYDAMI SOWIECKIMI wymordowali dowództwo Armii Czerwonej i przejęli nad nią władzę.
5 pażdziernika 1938 r. NKWD utworzyło CZTERY SZKOŁY PROPAGANDY ANTYNIEMIECKIEJ. Brytyjczycy odbili Niemcom Armię Czerwoną i użyli jej do zniszczenia Niemiec i Europy.
W 1937 r. Jeżow podpisał tajny rozkaz 00439 i żydowskie NKWD wymordowało 42 tys. Niemców w ZSRR. W 1937 r. wymordowano rezydenturę NKWD a byli to wykształceni Żydzi z Niemiec. Żydzi wymordowali Żydów. Żydów którzy mordowali po wykonaniu zadania rozstrzelano. W 1937 r. NKWD wymordowało 111 tys. Polakow, tajny rozkaz nr 00485.
Polaków wymordowano w celu ułatwienia przejścia przez Polskę Armii Czerwonej dowodzonej i uzbrojonej przez ANGLOSASÓW.
Historycy powinni zbadać w którym roku Anglosasi rozpoczęli w ZSRR przygotowania miejsc do dostarczania uzbrojenie i paliwa oraz kiedy i gdzie szkolono sowietów używania broni Anglosasów.
Demonizowanie Stalina ma na celu ukrycie działań Brytyjczyków i Amerykanów w ZSRR mających na celu zaatakowanie Niemców.

W 1937 r. BRYTYJCZYCY Z ŻYDAMI SOWIECKIMI wymordowali...

• Katastrofy, tragedie
  • Anykomunizm-komunizm