Doris ma dość

Doris drar
opowieści dla młodszych dzieci

Okładka książki Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Per Nilsson
6,3
Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Per Nilsson
7,3
Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Zakochałem się w Milenie Pija Lindenbaum, Per Nilsson
7,2
Zakochałem się... Pija Lindenbaum, Pe...

Nie rozumiem tej książki. Jej zamysłu. Przesłania. Kompletnie nie dla mnie i nie dla mojego szkraba. Okropne rysunki, tłumaczenie. Nie wiem o co w niej chodzi. U nas trafi do lamusa.

Nie rozumiem bulwersacji niektórych osób. Dla mnie świetna książka, którą syn uwielbia. Właśnie owo "głupia mama" wypowiadane przez Doris, gdy jest zła, patchworkowa rodzina i odwiedziny u dwóch ciotek nadają jej tego charakteru. Normalna dziewczynka żyjąca w rodzinie, jakich wiele, obracająca się wśród różnych ludzi, manifestująca swoje emocje.

Nie wiem czy to wina polskiego tłumaczenia, ale w warstwie językowej ta książka jest tragiczna. Ilustracje też nam się nie podobają. Jedynie co ma jakąś wartość to tematyka podejmowana przez autorkę we wszystkich jej książkach ( co do reszty też na nie ). Jako dodatkowy minus to, że książka strasznie śmierdzi. Nie jest to typowy zapach farby drukarskiej 😉

Zanim wyjaśnię moją krytyczną opinię, muszę powiedzieć, że jestem mamą dwójki dzieciaków i jestem zafascynowana bajko-terapią (której efekty widziałam w praktyce). Jestem też książko-maniakiem.
W rozwiązywaniu wielu problemów moich dzieci posiłkuję się bajkami i mądrymi książkami
wiem, że dzieci - zwłaszcza małe - zupełnie inaczej odbierają świat,
ale może właśnie dlatego...

Czasem wszyscy mamy czegoś dość – szkoły, pracy, tego, że dziecko wciąż płacze, za oknem wciąż pada, a nas boli głowa. Jesteśmy ludźmi, mamy ograniczone pokłady cierpliwości, a życie nie składa się z samych dobrych chwil. To normalne, tak jak normalne jest odczuwanie emocji, których wcale nie chcielibyśmy czuć – złości, zniecierpliwienia, strachu lub tego, że mamy czegoś...

Opowieść o dziewczynce, mającej dość tego, że rodzice jej coś ciągle nakazują i traktują niesprawiedliwie, która postanawia skończyć z tym i uciec z domu.

Ogólnie mówiąc książka porażka. Podobała mi się tylko narracja z punktu widzenia dziecka i pisanie o rzeczach, które są dla małej Doris ważne. A ważne jest dla niej dokończenie autostrady w piaskownicy i ubieranie się...

Szału nie ma, fajerwerków też nie... jest rywalizacja rodzeństwa, rodzina patchworkowa, foch, ucieczka, nierówne traktowanie przybranego rodzeństwa... Książka potrzebna do rozpoczęcia trudnego tematu.

Książka, którą chętnie bym spalił!

Kupiła ją żona po tym, jak zobaczyła bardzo pochlebne opinie w Internecie. Wiele z tych opinii (mówiących o nagrodach) dotyczyło... autorki, a nie samej książki.

W wielkim skrócie: książeczka przeznaczona dla dzieci w wieku 3-9 lat, w której jest pokazany świat oczami tytułowej Doris. Denerwują ją rodzice i przybrany brat. W końcu...

Doris ma dość to świetna propozycja czytelnicza dla trzylatków i troszkę starszych dzieci oraz ich rodziców. Uczy i daje do myślenia. Szczególnie dorosłym.

Pija Lindenbaum pod płaszczykiem lekkiej historyjki o niegrzecznej i nieposłusznej dziewczynce ukryła bardzo ważne przesłanie. Słuchajmy swoich dzieci.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

1932

Od kilku dni króluje u nas „Doris ma dość”. Kwadratowa książka w solidnej oprawie ma specyficzne ilustracje. Bohaterowie nie są tu ani piękni, ani idealni. Podobnie jest z ich otoczeniem. Całość nabiera wymiar codzienności, w której dzieci bawią się, a rodzice każą coś robić. Do tego Pija Lindenbaum pięknie pokazuje świat z dziecięcej perspektywy, czyli kilkuletniej Doris....

Dyskusje

• Zakamarki
  • Biblioteka
  • Przeczytane w 2017
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Doris ma dość