Dziewczyna, która przepadła

literatura polska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ta książka jest tak napisana że nie da się od niej oderwać!

Ta książka jest tak napisana że nie da się od niej oderwać!

Zapowiadała się dobrze, do połowy czytało się szybko, wątek wprawdzie znany z wielu innych książek, ale fajnie pociągnięty. Dalsza część moim zdaniem napisana na siłę, bez konkretnego pomysłu, przez co utknęłam z czytaniem na dobrych kilka dni, a że zawsze czytam do końca, nie mogłam juz sie doczekać aż dociągnę do ostatniej strony i wezmę nową książkę. Ode mnie tylko 5.

Trudne losy dziewczyny która straciła siostrę ostatniego dnia w roku. Czyta się szybko, jest obłędnie wciągająca.

Przeczytana niemal jednym tchem pomimo, że nomentami była wstrząsająca.
Polubiłam to w jaki przystępny sposób pisze autorka.

Przeczytana niemal jednym tchem pomimo, że nomentami była wstrząsająca.
Polubiłam to w jaki przystępny sposób pisze autorka.

Dobrze napisana książka, która wciągnęła mnie bez reszty.

Dobrze napisana książka, która wciągnęła mnie bez reszty.

Jestem niekwestionowaną fanką pani Misiołek. Książkę Dziewczyna ktora przepadła chciałam przeczytać już dawno temu. Monika spędza 8 lat uwięziona w domu niezrównoważonego psychicznie Józefa. Te część czyta się błyskawicznie. Po tym czasie kobieta wraca do domu. Musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a po tym co przeszła jest to niezwykle trudne. Niestety tę część książki czyta się gorzej jest rozwleczona, brak zarysu psychologicznego bohaterki. Pozostałe postacie też są malo wyraziste. Niemniej jednak nadal pozostaje fanką twórczości pani Katarzyny

2025

Chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co zdarzy się za chwilę, godzinę czy za dzień. Gdyby Monika miała taką moc przewidywania, nigdy nie wyszłaby w ten sylwestrowy wieczór z domu, a jej życie, mimo chwilowych trudności, potoczyłoby się zupełnie inaczej.
Uprowadzona i uwięziona na blisko 8 lat przez psychopatycznego, brutalnego zwyrodnialca kobieta przeżywa najgorsze chwile swego życia; poniżana, upodlona, pozbawiona godności, wyzywana, niekiedy bita, wiązana i zamykana w piwnicy walczy o przetrwanie, o życie. Wciąż tli się w niej nadzieja na odzyskanie wolności, bezustannie wierzy, że bliscy jej szukają, że tęsknią za nią, tak samo jak ona za nimi, że nie pozostają bezczynni. Próbuje ucieczki, jest gotowa nawet zabić swego oprawcę, ale on ma wciąż nad nią przewagę i za każdą taką próbę traktuje ją jeszcze brutalniej. Mijają kolejne dni, miesiące i lata, a Monika traci nadzieję na powrót do dawnego życia, do rodziców, siostry, męża.
W tym całym koszmarze los przypomniał sobie jednak o niej; jej oprawca zmarł na zawał, a ją odnalazł zamkniętą w zielonym pokoju jego syn, który po śmierci ojca przyjechał uporządkować sprawy domu. Monika wreszcie po latach wraca do rodziny, do normalnego (czy aby na pewno?) życia, gdzie musi zmierzyć się z własną traumą, z nową rzeczywistością, z ludzką ciekawością, nadopiekuńczością matki, odejściem męża, a przede wszystkim z własnymi demonami, które do niej wracają co noc, musi rozpocząć nowe życie, wymazać z pamięci 8 traumatycznych, pełnych poniżenia lat. Czy jej się to uda ...?

Dobrze napisana, wciągająca książka, budząca wiele emocji, niekiedy wprost niewiarygodna, ale bardzo realna w swej wymowie, pokazująca psychiczne dewiacje, których ofiarami może stać się każdy z nas.

Druga część Ostatniego dnia roku. Tym razem historia opowiedziana przez zaginiona siostrę. Początek petarda. Jednak historia po uwolnieniu jest mdła i nudna. Niby bohaterowie ze sobą rozmawiają, ale te dialogi jakieś drętwe.Nie pojmę braku terapi czy "przerobieniu " problemu. Po latach gwałtów idzie z mężem do łóżka i zapominano swojej traumie. Mam niedosyt.

Żałuję, że tak późno zabrałam się za "Dziewczynę, która przepadła" - ta książka czyta się sama!

Monika przez osiem żyła pod dachem psychopaty, który ją porwał. Przeszła przez istne piekło - tortury psychiczne i fizyczne. Jednak pozostała silna i przetrwała, żeby zmierzyć się z kolejnym trudnym wyzwaniem - powrotem do "normalnego" życia.

Doświadczenia Moniki podczas niewoli były czymś strasznym - nikt nigdy nie powinien przechodzić przez to samo. Katarzyna Misiołek znakomicie udało się ukazać nie tylko wywołujące ciarki sytuacje, ale też myśli ofiary. Mimo przeżytych cierpień bohaterka pozostała przy zdrowych zmysłach. Siła tej kobiety wywoływała u mnie podziw.

Przy powrocie bohaterki na wolność, nie mogłam powstrzymać niedowierzania. Chociaż to Monika przeszła przez prawdziwe piekło, w moich oczach nie otrzymywała ona odpowiedniego wsparcia od bliskich. Wręcz przeciwnie, to ona - ofiara - okazywała się większym oparciem dla rodziny. Wszyscy dookoła wydali mi się egoistyczni i nietaktowni. To tylko pokazuje, jak silna jest z niej kobieta.

Postawy wszystkich bohaterów budziły u mnie sprzeczne emocje. Praktycznie każdy ma grzeszki na koncie, które o dziwo przeważnie nie były piętnowane. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, że nie irytowałam się z tego powodu. Wady bohaterów sprawiały, że książka była jeszcze bardziej interesująca. Ludzkie zło ukazane w "Dziewczynie, która przepadła" wciągało.

Katarzyna Misiołek napisała bardzo dobrą książkę, którą czytało się z ogromnym zaangażowaniem. Obrazowy opis życia w niewoli, interesująca wizja powrotu do normalnej rzeczywistości. Szkoda tylko, że zakończenie wydaje się nieco urwane. Zabrakło mi chociaż jeszcze jednego rozdziału, który bardziej by wszystko rozjaśnił. Jednakże całościowy odbiór jest pozytywny.

Doświadczenia Moniki podczas...

„Dziewczyna, która przepadła” nie tyle mnie wciągnęła co dała do myślenia ile siły w sobie trzeba mieć, by stawić czoła takiej traumie. Jeden dzień, jedna przypadkowa sytuacja, która zupełnie może zmienić życie.
Książka niedroga a warta przeczytania, więc polecam!

Książka niedroga a warta przeczytania, więc polecam!

1 081
  • 2018