Twój rok na zmianę. 52 kroki do szczęśliwego życia

Czarna Owca
2016-10-12
2016-10-12
Joanna Golik-Skitał

Wspaniała książka. inspirująca, wzruszająca. Każda historia skłania do refleksji. Dużą zaletą jest to że historie te mają po 2-3 strony więc nawet jak ktoś jest zabiegany to znajdzie czas aby w tym biegu po taką historyjkę sięgnąć. Autorka zaleca czytać jedną historię na tydzień. Ja jednak czytałam codziennie bądź co kilka dni i po skończeniu zamierzam na nowo czytać, aby każdą historie przeżywać kolejny raz i dostrzegać coś nowego. Polecam wszystkim :)

Jest ok, ale nic szczególnego. Miałam nadzieję, że więcej z niej wyniosę :)

Jest ok, ale nic szczególnego. Miałam nadzieję, że więcej z niej wyniosę :)

Bardzo ciekawa książka, czytałam ją z pełną uwagą i obserwacją mojego wnętrza. Notowałam z każdego tygodnia obserwacje. Zaskakujące jest jak rzeczy i okoliczności potrafią nas zaskoczyć jeśli mamy ochotę je zauważyć. Polecam. Będę do niej z pewnością powracać.

Ciekawie napisana. Chociaż wolałam ją przeczytać w ciągu niż odkładać na każdy tydzień. Podobały mi się ubarwiające hisotorie.

Pozytywnie nastraja, wzrusza.
Doskonała pozycja pokazująca jak cieszyć się z życia, doceniać małe rzeczy i delektować się szczegółami.
Dla mnie była inspiracją, wzruszeniem.
To była przyjemność.

Pozytywnie nastraja, wzrusza.
Dla mnie była inspiracją, wzruszeniem.
To była przyjemność.

Czy naprawdę pragniesz zmian w swoim życiu?Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, koniecznie zapoznaj się z: „Twój rok...”,pozycją, która według autorki niczym kompendium wiedzy mieści w sobie najważniejsze porady mające zapewnić lepsze, szczęśliwsze życie.

Gdy pokrótce zapoznałam się ze strukturą książki, stwierdziłam, że nie zapamiętam tych wszystkich porad i postanowiłam stworzyć sobie jego streszczenie.To był bardzo dobry pomysł!Książka ta ma formę poradnika, w którym znajdziemy 52 rozdziały, w których zawarte zostały najważniejsze porady na każdą sytuację, która może nas spotkać w życiu.Lekturę pani Ronnie czytało się przyjemnie,choć czasem z przymrużeniem oka.Po przeczytaniu całości przeczytałam sobie jeszcze raz moją własną wersję i co takiego rzuciło mi się w oczy?Odniosłam wrażenie,że w jakiś sposób pani Ware zafascynowana jest pojęciem „potęgi podświadomości” ,czy też prawa przyciągania (to nie zarzut).Czasami czułam lekką konsternację,gdyż wydawało mi się,że niektóre opowieści (bądź przykłady z życia) są do bólu naiwne.Znalazłam też pewne niedociągnięcia i brak konsekwencji.Jest to moja subiektywna ocena, zdaję sobie sprawę,że każdy z czytelników ma inne doświadczenia w życiu i porady,które dla mnie były bzdurne, mogą okazać się pomocne i na odwrót.Pomimo kilku minusów, uważam, że czas spędzony z tym „poradnikiem” nie był dla mnie czasem straconym.I ja znalazłam tutaj „coś” dla siebie.Z wieloma faktami poruszanymi przez autorkę zgadzam się, co po niektóre na pewno pomogą mi i będę chciała wykorzystać je w swoim życiu.Sądzę też, że z pewnością polecę tę książkę kilku osobom.Jak to mówi młodzież:”Nie powala, ale siary też nie robi”.Można z niej wynieść wiele dobrego. Polecam!

Niby wszystko takie oczywiste, ale jednak warto przeczytać, zatrzymać się, zastanowić. Książka zdecydowanie poprawiła mi nastrój, przypomniała o rzeczach ważnych. Polecam.

Prosta, ciepła, uniwersalna, zachwycająca w swojej prostocie. To jest książka stworzona na cały rok. To jest książka dla Ciebie i dla mnie. Ta autorka pisze prostym językiem. Pisze od serca. Pisze szczerze. Czytanie tych krótkich tekstów przez cały rok sprawiło mi ogromną radość i dało niezliczoną liczbę pozytywnych przesłań. Polecam każdemu na własność, na prezent!

Poradniki. Kiedyś wydawało mi się, że te książki są nudne. Jak można w ogóle czytać poradniki?! Moje zdanie stopniowo zmieniałam, kiedy raz po raz zaczęłam zagłębiać się w lekturach, które były po prostu ciekawe. Mój szef ciągle się śmieje, że „za dużo czytam poradników”, bo niektóre moje wypowiedzi są „zbyt pedagogiczne”. I może faktycznie coś w tym jest? Są przecież książki, które zostają w człowieku wyryte. A poradniki? To zbiór wskazówek, które w nagłych sytuacjach człowiek wyciąga z worka. Dlatego jestem za poradnikami. A dzisiaj opowiem Wam o jednym z nich.
Jego autorką jest Bronnie Ware – blogerka, podróżniczka i autorka „Czego najbardziej żałują umierający”, która zapoczątkowała jej pisarską karierę. Inspiracją do jej pierwszej książki była praca w szpitalu z nieuleczalnie chorymi pacjentami. Dzisiaj jednak skupię się na poradniki pt. „Twój rok na zmianę. 52 kroki do szczęśliwego życia”. Jest to zbiór 52 historii, które motywują do działania. Każda z tych historii niesie za sobą przesłanie. Autorka stara się, by te rozdziały były uniwersalne. Dzięki czemu każdy z nas może się w nich odnaleźć. A co za tym idzie… Zmiany, jakie proponuje Bronnie Ware jest nam łatwiej wprowadzić w życie.
Autorka stara się nas przekonać do tego, by być sobą. Niby proste, prawda? A jednak większość z nas miewa z tym problem. Można to zauważyć w sytuacjach stresowych, kiedy próbujemy nadrabiać „dobrą miną” lub „kiepskim żartem”. Albo gdy wchodzimy do zupełnie nowego środowiska, naszym celem jest spodobanie się wszystkim. Magdalena Witkiewicz na jednym ze spotkań autorskich opowiadała o dziewczynie, która niepochlebnie wyrażała się o niej i o jej książkach. Autorkę zasmuciło to, że gdzieś tam na świecie, ktoś jej może nie lubić. I słusznie zresztą później zauważyła, że przecież nie wszyscy muszą ją lubić. Nie musimy się podobać każdemu. Po prostu. I to jest piękne. Takiego kota, który nie lubi przykładowo pań w różowych lakierkach, też nie zmusimy do zmiany i nie zachęcimy do „lubienia różowych lakierków”. No bo przecież możemy kogoś nie lubić.

„Większość ludzi nie odnalazła swojego rytmu. Równają więc krok z resztą grupy, nawet jeśli to nie daje im szczęścia.”
~ Bronnie Ware, „Twój rok na zmianę”, s. 90

A czasem trzeba po prostu odpuścić. Takim moim prywatnym szaleństwem były studia. Odkąd tylko sięgam pamięcią chciałam zostać księgową. Pilnie uczyłam się matematyki, poszłam do technikum ekonomicznego… i nagle prach. Kiedy moi koledzy i koleżanki wybierali się na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ja poszłam w stronę dziennikarstwa. Spróbowałam odnaleźć swój rytm.

„Znajdź odwagę, by wyrażać siebie. To, co inni myślą o tobie, jest niczym w porównaniu z tym, co ty myślisz na swój temat.”
~ Bronnie Ware, „Twój rok na zmianę”, s. 90

Najpierw trzeba odnaleźć i zrozumieć samego siebie. Jeśli tego nie zrobimy, ciężko jest być szczęśliwym. Jeśli twoją pasją jest malowanie – idź i maluj. Jeśli lubisz pisać – weź ze sobą pióro. Jeśli kochasz się w samolotach – spróbuj dotrzeć jak najbliżej swojej pasji.
Tak naprawdę przybliżyłam Wam jedynie jedną lekcje z książki „Twój rok na zmianę”. A jak widzicie mogłabym chyba zdanie po zdaniu interpretować autorkę i doszukiwać się w jej słowach tego złotego środku.
Uwielbiam książki, które mają giętki język. Poradniki czy też powieści – je się czyta wtedy szybko, bo są lekko napisane. Nie ma w tym przekłamań ani naciągnięć. Nam się wtedy wydaje, że spotkaliśmy się z najlepszą przyjaciółką na ploty. I ten czas przy lekturze mija… w oka mgnieniu. Historie, które serwuje nam autorka są… uniwersalne. Niosą ze sobą przesłanie, uśmiech, radość, nadzieję… Ma się wrażenie, że Bronnie Ware mieszka od nas dwa domy dalej i doskonale wie, co ja myślę, gdy przeglądam się w lustrze. To są życiowe historie, życiowe emocje, życiowe sytuacje. Dlatego jest to jeden z tych poradników, które stają się nam bliskie. No bo to wszystko jest przecież takie prawdziwe. Dlatego polecam! Bo idzie zima i czas w końcu przygotować się na „nowe”, które może jest tuż za rogiem?

• Rozwój osobisty
  • Biblioteczka domowa III