Antoniusz i Kleopatra

William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Antony and Cleopatra
2016-08-01
1983-01-01
9788328207448
Leon Ulrich
Hachette Polska
William Szekspir Antoniusz Kleopatra
Antony and Cleopatra
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2016-08-01
9788328207448
Leon Ulrich
Kolekcja Hachette: William Szekspir
William Szekspir Antoniusz Kleopatra

Świetne dzieło Szekspira i bardzo dobrze opisana miłość Antoniusza i Kleopatry polecam

Tak właśnie powszechnie wyobrażamy sobie tę historię. Dzieło Stratfordczyka tworzy kanon - wyobrażenie o motywacjach, zachowaniu i nawet wyglądzie postaci historycznych. Znakomite tempo, poszczególne sceny, doskonałe monologi, dialogi tworza rytm sztuki. Plus nawiązania i obyczaje w dekoracji sandałowej. Bez tego nie byłoby kina ani powieści historycznej.

Niezrównana to była para. On, pretendent do władzy nad całym łacińskim światem. Ona, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, mająca skłonności do zakochiwania się w rzymskich mężach stanu. Jego mieczem rządziło serce, jej rozumem zawładnęły żądze namiętności. Niezależnie od historycznego przekazu, takimi ich widział William Szekspir. Stali się bohaterami dramatu, w którym...

Chyba nikogo nie zdziwi to, że znowu się zakochałam.

Idealna tragedia na walentynki. Miłość i wojna zwykle idą w parze,zatem stanowią bazę dla najlepszych tragedii.

Czytałem jednym tchem. Tak samo świetne dzieło jak "Juliusz Cezar".

Antoniusz z "Juliusza Cezara" i Antoniusz z "Antoniusza i Kleopatry" to dwaj różni ludzie. Choć obaj odważni, waleczni i honorowi, to jednak kierują nimi inne namiętności. W pierwszym z wymienionych dramatów jest to niemal bałwochwalczy podziw i oddanie Juliuszowi, a po jego śmierci dążenie do zemsty, w drugim - wręcz chorobliwa miłość do Kleopatry. I chyba to jest główną...

Nie jest to najlepsze z dzieł Mistrza. Postacie Antoniusza i Kleopatry nie budzą raczej sympatii i są zbudowane na samych sprzecznościach. Akt pierwszy, drugi i czwarty na plus, trzeci i piąty odstają, zwłaszcza zakończenie jest dość nijakie, co pewnie wpłynęło na moją ocenę i to dzieło Shakespeare'a nie pozostanie mi długo w pamięci.

Zachowanie Kleopatry jest jakby żywcem wyciągnięte z kreskówki o Asterixie i Obelixie. Czekałam tylko na kultowe "O Galowie, chcecie zobaczyć jak Kleopatra umiera?" czy jakoś tak ;)
To chyba najbardziej wulgarne dzieło Szekspira.

Nie jest to arcydzieło, choć standardowo u Szekspira wiele wartościowych aforyzmów zawiera. Z utworów opartych na tle historycznym zdecydowanie wyżej sobie cenię "Juliusza Cezara" zawartego w genialnym zbiorze wydawnictwa Znak - "Tragedie i kroniki".

Dyskusje

• William Shakespeare
  • 2013
więcej mniej

William Shakespeare Antoniusz i Kleopatra Zobacz więcej

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Łukasz Pawłowski, Przemysław Pilarski
9,0
Polska jest mi... Łukasz Pawłowski,&n...