Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji

2016-11-09
2016-11-09
Przemek Surma Agnieszka Surma

Okładka książki F1 Sezon 2024 Michał Gąsiorowski, Mikołaj Sokół
F1 Sezon 2024 Michał Gąsiorowski,...

Okładka książki Atlas miast Georgia Cherry, Martin Haake
Atlas miast Georgia Cherry, Mar...
Okładka książki Zagadki detektywistyczne Victor Escandell, Ana Gallo
Zagadki detekt... Victor Escandell, A...
Okładka książki Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe Michał Leśniewski, Maciej Szymanowicz
Ale auta! Odja... Michał Leśniewski,&...

Fajnie napisana książka fajnie się ją czyta sam ją całą przeczytałem i bardzo polecam

Mega ciekawie przedstawiona historia motoryzacji

Mega ciekawie przedstawiona historia motoryzacji

„Od koła do formuły 1. Historia motoryzacji” to świetny wybór dla tych, dla których samochody stanowią ogromną pasje już od najmłodszych lat. Prócz słynnych samochodów, ich twórców oraz wyczynowych kierowców poznajemy tutaj przede wszystkim historię motoryzacji od podstaw. A wiadomo… Co by było gdyby nie KOŁO? Komu zawdzięczamy jego istnienie? Wynalezienie koła wprost zrewolucjonizowało świat. Nawet początkowo silnik nie był tak ważny, jak właśnie obły kształt kół. A czy dziś ktokolwiek z nas potrafi sobie bez niego wyobrazić świat? Tu już nie tylko o samochód „jedzie”, ale także o rower, skuter, motocykl, hulajnogę, deskorolkę, łyżworolki itd. Bez kół byłoby nieziemsko źle. A tak dzięki państwu Benz poznaliśmy Forda T, najważniejszy samochód XX wieku, który z impetem pchnął historię motoryzacji hen do przodu… I od tej pory z zawrotną prędkością wszystko kołem się toczy. Nabiera z dekady na dekadę coraz większego rozpędu. Bijemy technologiczne rekordy, rekordy prędkości, uczestniczymy w rajdach, wyścigach, jesteśmy świadkami zmieniającej się rzeczywistości. Jest fascynująco szybko! Grunt to mieć ciągle zielone światło, pełen bak paliwa, sprawne hamulce i trochę oleju w głowie.

Świat motoryzacji jest interesujący. Książka Michała Gąsiorowskiego to ogrom wiedzy na jego temat w pigułce. Znajduje się tu mnóstwo ciekawostek, wiele krótkich anegdot, kilka biogramów ważnych postaci, a do tego barwne ilustracje, które zgrabnie równoważą warstwę tekstową, dzięki czemu i dużemu i małemu przy lekturze się nie nudzi. Polecam wszystkim, którzy czują, że w ich żyłach płynie benzyna zamiast krwi 😉

Bardzo ciekawa i ładnie wydana książka, która zawiera podstawowe informacje dla fana motoryzacji i to już takiego w wieku 5-6 lat. Opatrzona świetnymi rysunkami, napisana w przystępny i interesujący sposób. Zawiera trochę historii, opisy najpopularniejszych samochodów od drugiej połowy XX w., notatki o najważniejszych wyścigach i najsłynniejszych kierowcach. Bardzo polecam!

Bardzo przyjemnie się czytało tą książkę. Mimo, że jest przeznaczona dla dzieci to i mnie przydały się niektóre nowe informacje o motoryzacji. Zauważyłem dwa błędy redakcyjne. Poważniejszy dotyczył daty wypadku Roberta Kubicy w rajdzie, który nie miał miejsce w 2010 roku lecz w 2011.

Super książka dla małych i dużych fanów motoryzacji. Powiem więcej, to świetna książka także dla tych, którzy miłośnikami motoryzacji nie są.
Od koła do Formuły1 to publikacja, która totalnie podbiła serca moich dwóch synów. Wyrywali ją sobie nawzajem z rąk, kłócąc się przy okazji, który z nich akurat w tym momencie powinien ją czytać. Przyznacie sami, że to dość niecodzienna sytuacja w dzisiejszych czasach- bójka o pierwszeństwo w czytaniu książki. A jednak! Książkę obaj przeczytali w okamgnieniu. Nawet ten młodszy, ośmioletni, poradził sobie z nią błyskawicznie. Przyznam szczerze, że ja nie jestem fanką motoryzacji, ale zachowanie moich synów skłoniło mnie do przeczytania tej publikacji. Sięgnęłam po nią bez specjalnego entuzjazmu, wyłącznie z ciekawości, żeby sprawdzić, czy nadaje się także dla moto-sceptyków. I wiecie co? Nadaje się. I to bardzo.

Przepiękna, zabawna i dowcipna szata graficzna przyciąga wzrok. Kolorowe ilustracje na każdej stronie zachęcą nawet młodsze dzieci do czytania. Sama przyłapałam się na tym, że czytając, jednocześnie podziwiałam kunszt i pomysłowość ilustratorów. Najważniejsza jest jednak treść. Historia motoryzacji przedstawiona przez Michała Gąsiorowskiego to wciągająca, fascynująca podróż w czasie. Przestałam dziwić się moim dzieciom i sama z zapałem zabrałam się do czytania. Autor zaczyna od prehistorii motoryzacji, pierwszych aut produkowanych seryjnie, po czym płynnie przechodzi na rodzime podwórko i funduje czytelnikowi spotkanie z Warszawą, Syrenką, Fiatem i Polonezem. Na chwilkę zatrzymuje się przy motosporcie i samochodach legendach, by zakończyć biografiami słynnych polskich kierowców.

Czy znacie historię odważnej Berthy Benz? Otóż w 1888 roku pani Benz postanowiła wypróbować wynalazek męża, czyli trójkołowy automobil. W tym celu wybrała się, wraz z synami, na wycieczkę. Podróż nie obyła się bez przygód. Podczas drogi musiała przepychać przewód paliwowy spinką do włosów, pchać auto pod górę, a benzynę dokupić w aptece. Pomimo tego, udało jej się przejechać trójkołowcem aż 200 kilometrów! Książka Michała Gąsiorowskiego obfituje w ciekawostki i anegdoty. Czytając ją nie miałam najmniejszych wątpliwości, że jest dziełem znawcy i wielbiciela tematu. Dzięki temu powstała znakomita książka, która sprawiła, iż dotąd nudny dla mnie temat motoryzacji, okazał się całkiem ciekawym i godnym uwagi zagadnieniem. Prostota i lekkość języka, w połączeniu z dużą dozą humoru, czynią z tej publikacji wyjątkową lekturę, która przypadnie do gustu absolutnie wszystkim. To pierwsza książka dotycząca motoryzacji, którą przeczytałam i to z niekłamaną przyjemnością. Nie mogę powiedzieć, że odkryłam nową pasję i od tej pory będę czytać motoryzacyjne periodyki, ale mogę zdecydowanie zapewnić Was, że będę do tej książki wracać i warto ją przeczytać.

Świetna książka dla dzieci ciekawych świata i ich rodziców, do wspólnego czytania, do wspólnego odkrywania świata motoryzacji.
Ilustracje wywołujące uśmiech to dodatkowy uśmiech tej świetnej pozycji wydawniczej.

serdecznie polecam

serdecznie polecam

Rewelacyjna książka pod każdym względem !!! Mój 7 letni syn uwielbia ja oglądać i bardzo lubi kiedy rodzice mu ją czytają. Mimo wielu faktów i podanych dat książka jest szalenie ciekawa. Rysunki i cała oprawa graficzna genialna - inna niż mogłabym się spodziewać i to mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Ilość stron naprawdę adekwatna do ceny książki. POLECAM

Świetna pozycja dla młodych miłośników motoryzacji. Opisana przystępnym językiem, z ładnymi ilustracjami, ciekawa.

Dla nas, żyjących w XXI wieku, życie bez samochodu wydaje się nie do pomyślenia i mało realne. Otoczeni, zwłaszcza ci mieszkający w miastach, coraz bardziej interesującymi samochodami, nie pamiętamy o tym, że jest to jeden z najmłodszych środków komunikacji. Jako, że przebywam w domu z samymi osobnikami płci męskiej, od razu pomyślałam, że „Od koła do Formuły 1” może stać się książką, która zainteresuje każdego z nich. Autor, Michał Gąsiorowski, zapalony podróżnik i miłośnik motocykli, zadebiutował jako komentator Formuły 1 w 2016 roku. Przyznaje, że pisanie o motoryzacji dla dzieci sprawiło mu ogromną frajdę. Ale czy jest to książka przeznaczona tylko dla najmłodszego czytelnika? Oczywiście, że nie. Autor podszedł do tematu całościowo i po zapoznaniu nas z prehistorią motoryzacji (koło, silnik parowy Greka, trójkołowiec) przechodzi do pierwszych aut produkowanych seryjnie. Na pewno będą też usatysfakcjonowani fani polskiej motoryzacji ponieważ ciekawostek dotyczących Warszawy, Syreny, Fiata 125p i 126p oraz Poloneza jest mnóstwo. Interesującym rozdziałem, zresztą najobszerniejszym, jest ten dotyczący samochodów- legend. Tutaj znalazły się pod lupą między innymi auta: Cadillac Eldorado, Ford Mustang czy Porsche 911. Młodego czytelnika na pewno zainteresuje część poświęcona najsłynniejszym polskim kierowcom. Sylwetki Sobiesława Zasady, Rafała Sonika czy Kajetana Kajetanowicza ukazane są w sposób ogromnie przejrzysty i ciekawy. Może nie dość wyczerpująco, ale na pewno zaspokoją ciekawość najmłodszego odbiorcy. Bardzo ważną rzeczą jest opracowanie graficzne tej książki, które zdecydowanie dodaje jej atrakcyjności. Małżeństwo artystów, Agnieszka i Przemysław Surmowie postarali się o to, aby ilustracje nie tylko przedstawiały ogólny wygląd pojazdów lecz również bawiły, co im się zresztą świetnie udało.
Ogromnie barwne, niekiedy z lekką nutką ironii, zdecydowanie przyciągają oko, są atrakcyjne również dla dzieci, które jeszcze nie umieją same poradzić sobie z tekstem.
U mnie w domu odbiorcami tej książki są czytelnicy w wieku od 9 do 50 lat. I tak naprawdę, każdy znalazł coś w niej dla siebie, mało tego stała się motorem wielu dyskusji np. na temat wyższości pewnych marek samochodowych nad innymi.
Dlatego jeśli ktoś szuka interesującego prezentu na święta dla młodego fana motoryzacji, ta pozycja powinna sprawdzić się idealnie. Bardzo ładna wizualnie (twarda oprawa, strony szyte, interesująca okładka) jak i z ciekawą, merytoryczną treścią. Polecam!

• ASa
  • 2017