To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

Okładka książki To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej
Michał Gąsiorowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Księgarnia
2018-05-09
2018-05-09
literatura polska piłka nożna futbol

Okładka książki Bez presji Alvin Rosenfeld, Nicloe Wise
Ocena 7,3
Bez presji Alvin Rosenfeld, Ni...
Okładka książki Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury Kate Baker, Zanna Davidson
Ocena 7,7
Najwyższa góra... Kate Baker, Zanna D...
Okładka książki Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach Teresa Blanch, Anna Gasol
Ocena 7,3
Wielka księga ... Teresa Blanch, Anna...

Super książka, jestem fanem historii i piłki nożnej. polecam ją osobom o guście podobnym do mojego (opisanego na górze).

Ta książka zabiera nas do świata historii futbolu, mistrzostw świata i Europy. Opowiada co się wydarzyło, kto był gwiazdą,
w jakim roku się odbyły i w jakim kraju. Dla młodych fanów
Piłki nożnej to będzie super książka.

w jakim roku się odbyły i w jakim kraju. Dla młodych fanów
Piłki nożnej to będzie super książka.

Dość ograniczona historia obejmująca z grubsza ciekawostki z mundiali oraz mistrzostw kontynentów (oprócz Azji). Fani futbolu na pewno będą zadowoleni, inni czytelnicy raczej średnio.

super książka - nawet ja czytając małemu kibicowi byłam zainteresowana
dużo ciekawostek
warto mieć w biblioteczce

super książka - nawet ja czytając małemu kibicowi byłam zainteresowana
dużo ciekawostek
warto mieć w biblioteczce

Przyznaję, że mnie również ogarnęła piłkarska gorączka. Książkę Michała Gąsiorowskiego kupiłam dla szwagra, ale zaczęłam przeglądać i mnie wciągnęła :) To jest świetnie napisane, przedstawione są ciekawe historie związane z mistrzostwami, a także historia samych mistrzostw. Interesuję się piłką od stosunkowo niedawna, więc dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy. Wydaje mi się, że jest to skierowane do młodszych odbiorców, ale i starsi mogą się przy czytaniu dobrze bawić. Dla wytrawnych znawców nie będzie tu pewnie zbyt wiele nowego, ale może i ich zainteresuje np. historia pucharów, kto je tworzy, ile ważą itd. Albo znajdzie się jakiś szczegół, o którym nie pamiętali, jak np. kto i kiedy wpadł na pomysł wprowadzenia żółtych i czerwonych kartek.
Książka jest napisana w świetnym stylu, naprawdę wciąga (idealna do czytania między meczami ;)). Podoba mi się też dawkowanie informacji - jest tutaj bardzo dużo szczegółów, ale podane w przystępny sposób, więc łatwo się "kodują" w pamięci.
Na szczególną uwagę zasługują ilustracje Agnieszki i Przemysława Surmów. Nie tylko dopełniają narrację, ale opowiadają własne historie. Artystom udało się uchwycić charakterystyczne cechy piłkarzy (oraz trenerów, sędziów itp.), tak że stali się rozpoznawalni na pierwszy rzut oka nawet dla takiego laika jak ja. Ilustracje są poza tym przesympatyczne, prawdziwa radość dla oczu.
Podsumowując - książka świetnie napisana, wspaniale zilustrowana i pięknie wydawana, polecam serdecznie :)

Autora książki To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej znamy już z jego wcześniejszej publikacji skierowanej do młodszych pasjonatów sportu, mianowicie z Od koła do Formuły 1. Tym razem w przystępny sposób przedstawia nam świat piłki nożnej – jej historię, zasady, ale i wszelkie ciekawostki z nią związane. Możemy więcej dowiedzieć się o poszczególnych turniejach, drużynach narodowych czy wreszcie o Mundialu, a także o Polakach, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

www.maliczytelnicy.pl

„Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”*

W książce autor przedstawił najważniejsze i najciekawsze momenty w historii piłki nożnej.

Dowiadujemy się, że już trzy tysiące lat temu plemiona Ameryki Południowej grały czymś okrągłym i to nazywamy początkami tego sportu,a 800 lat później Chińczycy grali w coś już bardziej zbliżonego do współczesnej piłki nożnej.

Autor zaczyna opowieść historią pierwszego turnieju piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich w Urugwaju, gdzie padł pierwszy gol w historii, a pierwszymi mistrzami zostali Urugwajczycy.

Z książki dowiemy się co to jest i jak powstała FIFa i jak zmieniały się reguły gry na przestrzeni lat. Kiedyś mecze były brutalne, brało w nich udział więcej zawodników, a nazwiska na koszulkach pojawiły się dopiero w 1994 roku!

Autor pisze krótko o wszystkich mistrzostwach w historii, kończy na tegorocznym Mundialu w Rosji. Rozdziały są krótkie, zawierają tylko najważniejsze informacje i bardzo dużo ciekawostek o piłkarzach, rozgrywkach, nawet o atmosferze wokół turnieju.

Z książko dowiemy się np. o zwycięstwie której drużyny zadecydował rzut monetą, kto był najmłodszym strzelcem bramki na mistrzostwach, jaki był najbrutalniejszy faul, kiedy wprowadzono żółte i czerwone kartki, kto wymyślił meksykańską falę, kto przegrał pierwszy mecz walkowerem, kto strzelił pierwszego samobója, czym była zasada ‚złotego gola’ i wielu, wielu innych rzeczy.

W każdym rozdziale jest wątek polski, nawet jeśli Polacy nie brali udziału w mistrzostwach.

Autor wyjaśnia także czytelnikom na czym polega gra fair play, opisuje najważniejsze piłkarskie nagrody i najciekawsze stadiony na świecie.

To bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla fanów piłki nożnej. Autor opisał historię mistrzostw, ale skupił się na najciekawszych i najważniejszych momentach, dlatego książka będzie ciekawa nawet dla osób, które nie interesują się piłką nożną.

Z tej pozycji można się bardzo dużo dowiedzieć, a niektóre informacje naprawdę zaskakują! Książka będzie wspaniałym prezentem i dla fanów piłki nożnej i dla tych, którzy chcieliby się czegoś o niej dowiedzieć :)
*cytat Kazimierza Górskiego, trenera polskiej reprezentacji

www.maliczytelnicy.pl

„Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”*

Zbliżające się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to bardzo dobry moment na przypomnienie sobie historii futbolu, sukcesów Polaków, czy ciekawych drużyn innych państw. U mnie w domu zawsze mecze rodaków oglądało się obowiązkowo, co prawda niejednokrotnie przy tym rosło ciśnienie i można było dostać zawału ale zawsze mocno trzymało się kciuki. Jakie były losy piłki nożnej i kolejnych mistrzostw? Na to pytanie znajdziemy dokładne informacje właśnie w tym opracowaniu, które będzie pomocą nawet dla całkowitego laika. Kto kiedy rozegrał jaki mecz, jaki był wynik, kto strzelił bramkę, czy wydarzyło się coś ciekawego czy śmiesznego. Bardzo dobra, przejrzysta grafika, barwne, często zabawne ilustracje, pozwalają na szybkie przyswojenie piłkarskich faktów. Książka ta pomoże nie tylko młodym, starsi na pewno z przyjemnością przypomną sobie chwile, w czasie których być może nawet uczestniczyli. Sylwetki interesujących piłkarzy, ich najważniejsze gole, ciekawe sytuacje z nimi związane. Znajdziemy tu również rozpiskę grup na zbliżające się mistrzostwa, kiedy to tłumnie będzie przed ekranami, i pewnie nie obejdzie się bez kłótni w rodzinie. Co prawda teraz mamy wygodę, możemy oglądnąć mecz nawet w autobusie na telefonie ale nie ma to jak zasiąść przed telewizorem z przyjaciółmi i z całym oprzyrządowaniem.
Mistrzostwa Europy to również wielkie wydarzenie piłkarskie i mało kto pamięta, że to Henry Delaunay, działacz sportowy był jego pomysłodawcą. Jego marzenie spełniło się po 33 latach, niestety on sam nie dożył tego momentu. Na jego cześć nazwano puchar, o który walczą najlepsze drużyny Europy. Pierwsze Euro odbyło się we Francji w 1960 roku. W eliminacjach wystartowało 17 zespołów a do decydujących rozgrywek zakwalifikowały się 4 drużyny. Pierwszym mistrzem został Związek Radziecki, który w finale pokonał Jugosławię.
W tym opracowaniu znajdziemy takich ciekawostek mnóstwo, dlatego będzie on wspaniałą lekturą dla całej rodziny. Miło powrócić do chwil, kiedy nasza drużyna była o włos od zdobycia mistrzostwa świata, i przypomnieć sobie składy drużyn. Nie można zapomnieć jak wiele różnych emocji dostarczają nam piłkarze, i że stanowią dla Polaków stały temat towarzyskich rozmów. Z dumą patrzymy na nich gdy wygrywają, smucimy się, gdy coś nie wyjdzie. Podobno 80% Polaków uważa się za eksperta w tej dziedzinie, ja do nich nie zaliczam się ale na pewno będę mocno trzymać kciuki. Co prawda dzięki tej książce moja wiedza zdecydowanie zwiększyła się, ale panowie w mojej rodzinie cały czas traktują mnie jak przysłowiową blondynkę. I tak myślę, że nieźle ich zaskoczę !

Dodaj cytat z książki To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej