Anatomia zdrady

poradniki
Muza
2016-09-14
2016-09-14
kłamstwo kłamcy kłamca uczciwość nieuczciwość zdrada zdrady niewierność miłość

Okładka książki Narkotyki a demoralizacja. Szansa na zmianę Grzegorz Kudlak, Wojciech Wypler
Narkotyki a de... Grzegorz Kudlak, Wo...

Niestety zawód treścią. Nic nie wnosząca książka, która dosłownie o anatomii nie mówi nic, bardziej poradnik jak "wykryć" zdradę . Nie polecam, lepiej sięgnąć po pozycje prof. Lwa Starowicza, czy prof. Wojciszke i tam zdobyć wiedzę, generalnie poszperać

Nie wiem w sumie czego się miałam spodziewać po tej książce, ale zdecydowanie czuję niedosyt i więcej pojawiło się pytań niż odpowiedzi.

Bardzo ciekawa książka dla wszystkich osób, które lubią się rozwijać, a nie przeczytały miliona książek na ten temat. Autor jest profesjonalistą w tym temacie. Nie używa trudnego akademickiego języka. Przykłady są trafne i proste. W świcie w którym ludzie piszą książki będąc laikiem w danej dziedzinie. Takie pozycje zasługują na wielkie brawa. Książka jest która ale bardzo treściwa. Bardzo wartościowa pozycja dla ludzi, którzy zaczynają się rozwijać. Warto jednak pamiętać, że to nie jest pozycja dla głąbów w stylu dlaczego mężczyźni kochają zołzy. Tu musimy używać szarych komórek.

Książkę tego typu recenzować niełatwo, bo co napisać, że się dobrze czyta? Jedno jest pewne jest to pozycja wyjątkowa m.in. dlatego, że jej autor miał do czynienia z zawodowymi kłamcami, w końcu sam szkolił agentów służb specjalnych (w kwestii kłamstwa właśnie).

Wypler w książce zawarł mnóstwo rad i praktycznych ćwiczeń psychologicznych, które pokazują, jak nie tracić głowy, zachować zimną krew i racjonalne myślenie – jak zachować się w sytuacji, gdy zostaliśmy zdradzeni. Bardzo ciekawe jest też rozróżnienie kłamców na typy (jak się okazuje nie wszyscy są tacy sami) – zdrada jednorazowa, przygodna to nie to samo co notoryczna. Choć zdrada jest zdradą jak już ma miejsce, tak czy siak.

Znajdziemy tu sporo przykładów z życia, opisanych przez autora (m.in. z jego praktyki lekarskiej). Ta książka przede wszystkim bierze w obronę stronę poszkodowaną w pewien sposób podpowiada co robić, gdy partner nie jest wierny lub jak się o tym dowiedzieć.

(…) ludzie kłamią mniej więcej tak często, jak często powinni myć zęby, czyli około dwa razy dziennie”.

A sama zdrada cóż, podobno ci którzy podejrzewają, że partner zdradza sami mają ku temu skłonności, ale kto to powiedział, tego już nie pamiętam.

Książka mocno mnie zawiodła. Takie z niej pomieszanie kilkunastu naukowych teorii i opisów an temat zdrady i kłamstwa (mniejsza ich ilość by w zupełności wystarczyła). Po jakimś czasie czytania odkryłem, ze chodzi za mną przeświadczenie, że autor jest jakimś zdradzonym przez żonę schizofrenikiem (liczne wzmianki o najmowaniu detektywa utwierdzały mnie w tym wrażeniu). Nie dobrnąłem do końca uznając, że szkoda mojego czasu.

1978

Nie ma co ukrywać, żyjemy w świecie pełnym kłamstwa. Kłamiemy i jesteśmy okłamywani. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego boimy się prawdy?

Wojciech Wypler jest psychologiem i trenerem agentów wywiadu. Krok po kroku pokazuje czytelnikom, w jaki sposób zdemaskować oszusta. Uczy także tego, jak zachować się, gdy odkryjemy, że jesteśmy zdradzani i co najważniejsze. Z lektury dowiemy się także tego, jak pozbierać się po zdradzie. W końcu to nie jest koniec świata, życie musi toczyć się dalej.

Autor bardzo rzetelnie podszedł do wykonania swojego zadania. Przedstawił czytelnikowi typy kłamców i przedstawił zestaw ćwiczeń psychologicznych, które pokazują, jak zachować się w sposób racjonalny w przypadku, gdy zdemaskujemy zdradę.

W Anatomii zdrady autor przestrzega rodziców przed tym, że powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób zachowują się przy dzieciach. Jeśli kłamią przy nich, muszą liczyć się z tym, że one pójdą ich drogą i także będą oszukiwały swoich partnerów. Myślenie, że one nie będą tego pamiętać, jest błędne. Dzieci są jak gąbka, chłoną wszystko. Pamiętajcie o tym.

Ta publikacja to nie tylko wykłady na temat kłamstwa i sposobów jego zdemaskowania. Autor umieszcza w książce wiele ciekawostek i przykładów wziętych z życia. Każda przedstawiona przez niego teoria jest poparta prawdziwą historią.

Anatomia zdrady jest napisana prostym językiem, więc jej przekaz zostanie zrozumiany przez czytelników w każdym wieku. Książkę czyta się błyskawicznie. To dobra propozycja dla osób będących w stałych związkach. Nie mówię, że musimy popadać w paranoję, że zostaniemy zdradzeni, ale warto wiedzieć, w jaki sposób zdemaskować oszusta. Jeśli podejrzewacie kogoś o zdradę, zapoznajcie się z tą książką.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.blogspot.com

Dziś zapraszam Was na kilka słów o ciekawym poradniku, jakim bez wątpienia jest „Anatomia zdrady” Wojciecha Wyplera od Wydawnictwo Muza oraz Business & Culture.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego kłamiemy? Czy kieruje nami chęć uniknięcia kłopotów czy tez może osiągnięcie jakiegoś celu? Jakie powody by nami nie kierowały to właśnie oszukiwanie wymaga od naszych szarych komórek więcej uwagi i koncentracji, dzięki czemu przyspiesza nasz rozwój. Czy można więc zatem uznać, że oszustwo jest dobre? A może to po prostu kolejna teoria, która usprawiedliwia nasze zachowanie i sprawia, że czujemy się lepiej. To właśnie na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w pierwszej części „Anatomii zdrady”. Przecież zdrada zaczyna się właśnie od kłamstwa, a co jeśli trafimy na nałogowego kłamcę?

W drugiej części z kolei przyjrzymy się symptomom zdrady. Z badań wynika, że częściej zdradzają mężczyźni (46%),a miejscem, które temu najbardziej sprzyja jest praca (34%). Jednak w czasach, gdy praktycznie każdy ma nieograniczony dostęp do internetu nietrudno też o wirtualną zdradę. Zawierając znajomości przez internet wiele z nich opiera się właśnie na kłamstwie, to w sieci chcemy być piękni i idealni dlatego koloryzujemy rzeczywistość. Kiedy więc partner/partnerka zaczyna bardziej o siebie dbać, więcej czasu spędza poza domem zaniedbując przez to codzienne obowiązki może to właśnie świadczyć o zdradzie.

Z kolejnych części dowiemy się jak szukać dowodów zdrady oraz jak zdemaskować kłamcę. Natomiast wisienka na torcie będzie recepta na szczęście, czyli życie po zdradzie. Czy można odzyskać utracone zaufanie, czy tez zdrajca ma to już we krwi i zawsze będzie zdradzał?

Do sięgnięcia po tą pozycję skłoniła mnie czysta ciekawość, przecież zdrada to bardzo powszechny i popularny w dzisiejszych czasach problem. A ta książka jest właśnie genialnym poradnikiem traktującym obszernie o tym temacie, ale nie tylko. Poza samą teorią i badaniami naukowymi autor przytacza liczne cytaty, a także daje nam rożnego rodzaju ćwiczenia. Dzięki temu w trakcie lektury nie ma mowy o nudzie. Ponadto „Anatomia zdrady” napisana jest w niezwykle przystępny sposób, pogrubione mamy ważniejsze kwestie, a szczególnie istotne wyróżnione w ramkach. Po lekturze tej pozycji myślę, że baczniej zaczniecie obserwować swoich bliskich i partnerów ;) Polecam, moim zdaniem to pozycja po którą powinien sięgnąć każdy, zarówno osoba w związku jak i taka, przed którą jeszcze wszystko. To książka dla każdego, naprawdę warta uwagi!!

„ZDRA¬DA TO CHO¬ROBA ZA¬NIED¬BAŃ, ZA¬NIE¬CHAŃ AL¬BO ZACHCIANEK.”

Winston Churchill powiedział, że demokracja to najgorszy system, ale jak do tej pory nie wymyślono nic lepszego. Podobnie jest z małżeństwem i monogamią – ma pełno wad, ale ze strony ekonomicznej i psychologicznej jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiety i mężczyzny oraz ich dzieci.
Łącząc się w pary na całe życie każdy z partnerów jest narażony na skutki uboczne jakimi są kłamstwo, oszustwo i zdrada. Tematy te zostały opisane w książce psychologa Wojciecha Wyplera Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy.

Ja kłamie, Ty kłamiesz, on kłamie, ona kłamie, my kłamiemy, oni kłamią – czy wszyscy oszukujemy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor książki i specjalista od zagadnień zdrady. Anatomia zdrady jest swojego rodzaju przewodnikiem po świecie relacji międzyludzkich, po którym nabywamy wiedzę w zakresie manipulacji, oszustwa i niewierności.

„ZDRADA TO POGWAŁCENIE ZAUFANIA I OCZYWISTYCH ZASAD W RELACJI MIĘDZY DWOJGIEM LUDZI.”

Często możemy usłyszeć racjonalizację niewierności polegającą na przytoczeniu tezy, że zdrada jest instynktem biologicznym, który pozwala rozprzestrzenić się męskim genom, a kobietom zaspakaja potrzebę zdobycia najlepszego dawcy nasienia. Ale czy to daje nam prawo do zrzucania z siebie odpowiedzialności za zdradę? Zdrada sprawia cierpienie bliskiej osobie i wpływa na wiele aspektów życia – zaczynając od kontekstów psychicznych (ból emocjonalny, obniżenie nastroju, spadek samooceny i własnej wartości, niechęć do życia, spadek poczucia sprawczości i poczucia atrakcyjności np. seksualnej) a kończąc na fizycznych jak pogorszenie stanu zdrowia, ból fizyczny, objawy somatyczne a w skrajnych przypadkach chorobę lub samobójstwo. Oszustwo osoby, która darzy zaufaniem potrafi zatrząść jej światem do stopnia w jakim osoba zdradzająca nie potrafi sobie wyobrazić. Zdaniem autora, pod którym podpisuje się całą sobą, odpowiedzialność za oszustwo ponosi tylko sprawca, co definiuje zdradę jako rodzaj przemocy.

Mimo tego, iż cudzołóstwo jest znane od wieków, w dalszym ciągu powoduje trudne doświadczenia emocjonalne, z którymi ciężko sobie poradzić. Autor nie poprzestał tylko na suchych faktach i teoriach dotyczących zdrady, ale idąc dalej daje czytelnikowi wiele cennych informacji z zakresu uczulenia na niepokojące sygnały, sprawdzania i wykrywania oszustów. W tym rozdziale byłam zachwycona ilością informacji z zakresu symptomów zdrady, które możemy sami wyłapywać w zachowaniu i wypowiedziach partnera. Wojciech Wypler nie skupia się tylko na szukaniu objawów cudzołóstwa, ale daje czytelnikowi kilka pożytecznych wskazówek jak omijać ludzi nieszczerych i manipulujących. Dzięki temu możemy się skupić na odpowiedziach osoby, która jest dla nas bliska i podążać za jej rozumowaniem w kwestii zdrady czy oszustwa. Czerwona lampka może nam się zapalić w sytuacjach niedojrzałości moralnej i braku empatii naszego partnera.
Istotna jest też nowa możliwość poznawania ludzi za pomocą Internetu, w której za anonimowością często kryje się nieuczciwość. W książce znalazło się również kilkanaście stron temu poświęconych. Cenne są także wspomnienia z praktyki psychologicznej autora, które świetnie obrazują przedstawiane tezy.

Anatomia zdrady jest poradnikiem praktycznym, wobec czego nie obyło się bez przekazania informacji jak szukać dowodów zdrady. Autor w szerokim kontekście opisuje w jaki sposób chronić się przed tym okropnym przeżyciem, a kiedy nie mamy zaufania – w jaki sposób wykryć nieuczciwego partnera.

Natomiast ostatnie rozdziały poświęcone są odbiciu się od dna po skoku w bok i wypłynięcia na powierzchnie, gdzie możemy nabrać tchu i ponownie poukładać sobie życie. Co pozytywnie zaskakuje, w książce znalazła się także wypowiedź do osoby, która dopuściła się takiego czynu.

„ZDRA¬DA - SIOS¬TRA NIENA¬WIŚCI, KOCHAN¬KA MIŁOŚCI, WRÓG ROZSĄDKU I UCZEN¬NI¬CA ŻYCIA.”

Poradnik Anatomia zdrady jest skierowana do adresata, który potrzebuje solidnej dawki wiedzy o nielojalności partnerskiej. Przytaczając statystyki prawie wszyscy ludzie mają styczność z oszustwami, które są pierwszym krokiem do zdrady. Wobec tego książka kierowana jest do wszystkich ludzi żyjących w związkach i tych, którzy chcą wejść w długoletnią relacje z partnerem.

Jeśli widzisz zmianę zachowania swojego partnera, wyjazdy służbowe przeciągają się i przestaliście od dawna ze sobą rozmawiać – ta książka jest dla Ciebie. Ostrzegam tylko przed popadnięciem w skrajność, gdyż poradnik może wywołać zamieszanie w głowie i zasiać niepokój oraz wątpliwości – nie koniecznie słuszne.

„Biorę udział w konkursie „Wygraj konsultację terapeutyczną STRES-RESET z psychologiem Wojciechem Wyplerem z okazji premiery jego książki „Anatomia zdrady”. Autor ujawnia sposoby wykrycia i uniknięcia zdrady – w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po tym bolesnym przeżyciu – pozbyć się depresyjnych myśli, opanować ból i złość oraz wieść szczęśliwe życie”.

„ZDRA¬DA TO CHO¬ROBA ZA¬NIED¬BAŃ, ZA¬NIE¬CHAŃ AL¬BO ZACHCIANEK.”

Łącząc się w pary na...

książka ciekawa ...daje wiele do myślenia i nagle analizujesz pewne rzeczy ....
wyróżniono ciekawe i ważne notatki na marginesie ...

www.zaczytanasowka.bloog.pl

książka ciekawa ...daje wiele do myślenia i nagle analizujesz pewne rzeczy ....
wyróżniono ciekawe i ważne notatki na marginesie ...

www.zaczytanasowka.bloog.pl

Spodziewałam się bardziej naukowej książki na temat zdrady, a nie poradnika, jak zdradę "wykryć" i zdemaskować.

• Psychologia
  • 2016