Skóra. Fascynująca historia

Feeria
2017-01-11
2017-01-11
Urszula Szymanderska
skóra pielęgnacja zdrowie jak dbać o skórę

Muszę przyznać, że byłam bardzo zaskoczona tym jak autorka wnikliwie potraktowała ten temat rozszerzając go o aspekty żywieniowe, które wpływają na skórę i psychologiczne. Książka wiele uświadomiła mi na temat kosmetyków, które są "dobre" dla skóry, a które nie.

Ciekawa pozycja dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o skórze ale nie uważali na lekcjach biologii. Jest napisana prostym językiem, w niektórych momentach bardzo zabawnym. Ostatnio był wysyp książek i poradników o skórze ale tę mogę Wam polecić z czystym sumieniem.

Na półkach: , , , ,

Napisana przystępnie, zarówno dla laika i dla specjalisty. Podróż po największym narządzie w naszym ciele. Podróż od podstaw, zagadnienia medyczne i biologiczne wyjaśnione tak, aby zrozumiało nawet dziecko. Dla kogoś "w temacie" bardzo dobre kompendium.

Dla tych, którzy myślą, że będzie to jakiś poradnik "zdrowia" lub "piękna" to trzeba niestety zmartwić. Autorka, będąca dermatologiem w uporządkowanej kolejności, zaczynając od podstaw zagłębia nas w świat biologii skóry.
Zdecydowanie najbardziej ciekawe były dla mnie tematy na temat tego, jak często warto się kąpać, solariów, tatuaży, dietetyki.
Całe szczęście nie jest to pozycja medycyny alternatywnej.

Choć czyta się bardzo lekko i chłonie się ciekawostki, brakuje mi tutaj przypisów do badań. Rozumiem, że książka ma nieść raczej ogólną wiedzę, ale posługiwanie się non stop zdaniami typu: "niedawne badania", "pewna grupa naukowców" nie daje możliwości zweryfikowania czegokolwiek przez czytelnika.

Prosto i jasno napisana pełna ciekawych informacji. Naprawdę warto przeczytać.

Prosto i jasno napisana pełna ciekawych informacji. Naprawdę warto przeczytać.

Jest to dobra książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale może być to spowodowane tym, że w ostatnim czasie czytam więcej o skórze i informacje tutaj zawarte nie były dla mnie nowością. Lektura ta zainspirowała mnie jednak to lepszego zadbania o swoje jelita, które ze skórą są ściśle powiązane, a w szczególności z trądzikiem. Wprowadzenie do swojej diety maślanki, kefiru, kapusty kwaszonej i ogórków może pomóc. Autorka zwróciła także moją uwagę na zbadanie poziomu różnych witamin we krwi, bo ich niedobory również mogą być przyczyną chorób skórnych.

Książka świetna zarówno dla laików jak i profesjonalistów z branży kosmetologicznej. Czytelnik zagłębia się w fascynujące procesy zachodzące w skórze, przy czym tekst jest opisany prostym nieformalnym językiem. W książce jest podanych wiele przykładów codziennych problemów z zakresu higieny osobistej, które są scharakteryzowane w humorystyczny sposób, dlatego też czytelnik zapamiętuje ważne informacje, Całość dopełniają proste, czytelne rysunki. Polecam tę pozycję dla wszystkich zainteresowanych dermatologią,

Spodziewałam się że będzie to miało formę poradnikową - masz cerę taką i taką używaj takich olejów, kremów, które mają to i to. Tu tego nie było. Były i owszem inf. na temat budowy skóry, chorób skóry itp etc - ale nie to czego Ja szukałam.

OK, kobieta zna się co nieco na skórze. Może troszkę zbyt radykalna, ale to jej działka, nie moja, nie wnikam, wierzę, że tutaj mówi prawdę i ma wiedzę.

Co się nie podobało:
- wtykanie gdzieś tam medycyny alternatywnej jako działającego sposobu na dolegliwości, zwłaszcza nie z jej działki - bi*** please
- mieszanie pojęć i chorób okulistycznych - tu mnie bolało, kurczaki, jesteś lekarzem, jasne, że okulistyka była dawno i pewnie się przeszło sposobem ZZZ na studiach, ale trzeba było złapać zaprzyjaźnionego okulistę i popytać, czy się bzdur nie pisze
- i najgorsza rzecz, która spowodowała odjęcie z 4 gwiazdek - "Mówi się wtedy o twarzy Spocka (od jednego z bohaterów Gwiezdnych Wojen)."
Co.
Pffff.

Co się nie podobało:
- mieszanie pojęć i chorób okulistycznych - tu mnie bolało, kurczaki,...

kingaczyta.blogspot.com

Skóra to zewnętrzna powłoka naszego organizmu. Pełni szereg funkcji; chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, osłania narządy, reguluje temperaturę ciała itd. Jest także naszą wizytówką i wpływa na nasz wygląd. Wymieniać można by jeszcze długo. Jedno zaś jest pewne - warto o naszej skórze dowiedzieć się czegoś więcej.

Jakiś czas temu czytałam inną książkę wydawnictwa Feeria, która w całości poświęcona została jelitom (recenzja TUTAJ). Zachwycona lekkością pióra jej autorki od razu zapragnęłam przeczytać i "Skórę", chociaż została napisana już przez kogoś innego. Nie zmienia to jednak faktu, że Dr Yael Adler, lekarz dermatolog i dietetyk, zna się na swojej pracy i potrafi w prosty i humorystyczny sposób przekazać wiedzę nawet największym laikom. Dzięki temu nie można mówić o nudzie, czy nadmiarze zbędnych informacji. Książka ta nie przypomina żadnego podręcznika dla studentów medycyny, więc spokojnie każdy się w niej odnajdzie.

Sięgając po tę książkę miałam pewne domysły, co w niej zastanę. Myślałam, że głównie będzie poruszany temat twarzy, trądziku itd. Jakie było moje zdziwienie (pozytywne oczywiście), gdy autorka zwróciła także uwagę na rolę skóry w relacjach międzyludzkich, czy podczas seksu oraz napisała o wpływie odżywiania na jej kondycję.

O czym przeczytamy w tej książce? O tym, jak zbudowana jest skóra i jakie funkcje pełni, jak zmienia się wraz z wiekiem i jaka pielęgnacja jest kluczem do jej zdrowego wyglądu. Jest też o tym, dlaczego tatuaże to nienajlepszy pomysł i czy warto decydować się na botoks. Omówione został też najpopularniejsze choroby skóry. Autorka często też podaje przykłady ze swojego życia zawodowego. Polecam serdecznie!

kingaczyta.blogspot.com

Jakiś czas temu...

Ciekawa, dość zabawna książka, plus za nietypowe podejście do tematu. Niestety napisana chaotycznie i zanim wciągnął mnie temat autorka przeskakiwała do następnego.

Dodaj cytat z książki Skóra. Fascynująca historia