Upadek wróbla

Okładka książki Upadek wróbla
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 3) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Saga rodu Courteneyów (tom 3)
A Sparrow Falls
Albatros
2009-07-17
1993-01-01
Jacek Manicki, Dorota Gałczyńska
saga Courtneyów Courtney

Okładka książki Po dwóch stronach David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,8
Po dwóch stronach David Churchill, Wi...
Okładka książki Łzy wojny David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,2
Łzy wojny David Churchill, Wi...
Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ocena 8,5
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...

Trzecia część Courtney'ów również weszła jak złoto, ale ile można... Chyba 4 książki tylko przeczytałem.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Książki Wilbura Smitha zacząłem czytać zaledwie dwa lata temu. Poszukiwałem czegoś na plażę - a jak gorąco, to niech będzie Afryka. Powieści te przerosły moje wszelkie oczekiwania, ponieważ są znacznie głębsze niż się spodziewałem. To są również powieści przygodowe, ale nie są typowym czytadłem.

Ta jest trzecia w serii i domyka wątek Seana Courtneya, jednocześnie wprowadzając na scenę nowych bohaterów. Trzyma wysoki poziom poprzednich tomów - uczy historii, pokazuje piękno Afryki i zagląda w dusze ludziom. Smitha czyta się fenomenalnie.

Ta jest trzecia w serii i domyka wątek Seana Courtneya, jednocześnie...

Chociaż jestem ostrożny wobec sag rodzinnych, to zauważyłem, iż podobają mi się one coraz bardziej.
Saga Courtneyów porała mnie i nie pozwala zostawić jej samej sobie.
Książka pisana w lekki, wciągający i bardzo ciekawy sposób. Opisy połudnowo-afrykańskich sawann, buszu, a tam Zulusi, wojny, polowania, gorączka złota... Cud miód orzeszki ;)
Pełna akcji, jej zwrotów i zmiennego tempa. Raz zawrotnie pędząca historia po to, aby za chwilę dać czytelnikowi odpocząć, by za chwilę znów porwać go w wir wydarzeń.

Cała trylogia jest wspaniała. Trzyma w napięciu do ostatniego momentu, do ostatniego wiersza i do ostatniej kropki.

Polecam gorąco.

Saga Courtneyów porała mnie i nie pozwala zostawić jej samej sobie.
Pełna akcji, jej zwrotów i...

„Upadek wróbla" (Brama Chaki) to dla mnie rozczarowanie. Po dwóch bardzo dobrych tomach zaczęłam się nudzić, początkowo nie rozumiejąc przyczyny. Język powieści nie odbiega od poprzedzających tomów, jednak coś było nie tak.

Po pierwsze w Smith mało miejsca poświęcił wątkom obyczajowym i rodzinnym, skupił się na opisach bitew, walk psów, relacja z meczu też zajmowała kilka stron (łącznie ze szczegółami czynności koni), do tego relacje polityczne. Wszystko okrasił romansem jak z tanich powieścideł: bogata rozwydrzona panienka i ubogi pracownik, powtarzalne, przewidywalne i nudne. Poza tym nie do końca przemówiły do mnie tym razem postaci- szczególnie bogata i rozpieszczona Storm z jej gwałtowną przemianą w rozsądną, pełną zalet kobietę. I zakończenie takie trochę na chybcika- zakończyć wszystkie motywy, żeby zacząć nowe wątki- nie jestem przekonana.

20 lat temu przypadkowo odkryłem tego pisarza i przeczytałem wszystko co było wtedy w bibliotece w ekspresowym tempie. Okrzyknąłem Smitha jako objawienie i do dziś nie zmieniam zdania, że jest to jeden z najlepszych pisarzy książek przygodowych. Dlaczego akurat po tylu latach sobie o nim przypomniałem - nie wiem - jakiś impuls, przyśnił mi się ;)Rzadko coś czytam lub oglądam 2 razy, ale tu nie żałuje. W książkach Smitha jest wszystko; silni i wyraziści bohaterowie, miłości i romanse, piękna przyroda i zwierzęta, wątki kryminalne i wojny, oraz sploty okoliczności, które wymyślić może tylko ktoś z wybujałą fantazją. I to wszystko napisane tak, że czytelnikowi nie przeszkadza grubość książki (500 stron), a wręcz przeciwnie. Dzisiaj dzięki internetowi można skompletować sobie sagę rodu Courteney'ów i inne w chronologicznym porządku - co gorąco polecam.

III tom sagi rodu Courteneyów różni się od dwóch poprzednich. Tym razem głównym bohaterem jest Mark Anders, a nie wiekowy już genrerał Sean , ale książka W.Smith'a jak zwykle wciągnęła mnie tak bardzo, że zapominałam, że w nocy należy spać , bo rano trzeba wstać do pracy ;) Mark różni się od Seana, jest młody, niedoświadczony, ale targany wewnętrzymi konfilkatmi emocjonalnymi jak nasz dotychczasowy główny bohater. Tempo akcji chyba jest wolniejsze niż w poprzednim tomie sagi, ale nie znaczy to , że brakuje emocji czy niespodzianek. Jak zwykle świetne opisy bitew, ale i przyrody, Afryki, która zmienia się od czasów młodości Seana. Znakomita saga rodzinna , szczerze polecam.

Ostatnia z pierwszej części sagi rodu Courtney'ów. Ze wszystkich trzech podobała mi się najmniej, aczkolwiek i tak się podobała. Moim zdaniem nie jest to książka do przeczytania jednym tchem, ale jest bardzo ciekawa i pełna przygód. Dużo opisów.

I kolejna książka o podwójnym tytule. Ta sama pozycja co "Brama Chaki", jednak w innym tłumaczeniu.

Książka bardzo dobra - jedna z moich ulubionych tego autora.

Książka bardzo dobra - jedna z moich ulubionych tego autora.

Trzeci tom pierwszej sagi Courtneyów. POlecam, piękna napisana pełna rozmachu seria o południowej Afryce. Radzę czytać po kolei.

Czytanie tej sagi wprowadziło mnie w cudowny stan odprężenia...
z ogromną przyjemnością wracałam po przerwie do przerwanego wątku.
Pan W.Smith pisze pięknie...
a właściwie zachwycająco!
Bardzo serdecznie polecam!

Czytanie tej sagi wprowadziło mnie w cudowny stan odprężenia...
z ogromną przyjemnością wracałam po przerwie do przerwanego wątku.
Pan W.Smith pisze pięknie...
a właściwie zachwycająco!
Bardzo serdecznie polecam!