Ostatni raz

978-83-247-1909-9
Magdalena Krzyżosiak
rodzeństwo wspomnienia

więcej Więcej

"Co z nami jest nie tak? Gdzie kończy się dobre wychowanie, a zaczyna słabość?... Można myśleć, że to nie tchórzostwo. Można uznać, że to mądrość, że umiemy nabrać dystansu. Że nie lubimy się babrać w głównie.... Tak, w ten sposób się pocieszamy..."
Też tak mam

Anna Gavalda to zdecydowanie moje literackie odkrycie tego roku - czytam kolejną jej książkę i nie mam dość.

Ta książka to dowód na to, że w różnym wieku i w różnych sytuacjach życiowych różnie odbieramy te same książki. Tę książkę już kiedyś czytałam i wtedy bardzo mi się podobała. Teraz wydaje mi się "taka sobie". Bohaterowie już nie wydają mi się sympatyczni, tylko infantylni. Sposób, w jaki traktują otoczenie przypomina zachowanie dzieci wychowywanych bezstresowo - czworo...

Anna Gavalda to autorka mojej ukochanej książki "Po prostu razem".
"L'Échappée belle" to opowieść o czwórce rodzeństwa. Simon, Garance, Lola i Vincent postanawiają opuścić rodzinne wesele i spędzić razem czas. Ich niespodziewany piknik to odskocznia od problemów dorosłego życia, wspólne wspomnienia i radość z bycia razem.

Na półkach: , , , ,

O, litości! Dlaczego ta książka ma tak niską opinię? No, ale jeśli piszę się pozytywną opinię, ale daję się 5/10 "bo krótka", to... O, litości, ludzie!!!
Otworzyłam książkę i zobaczyłam prawie same dialogi, co nie przeszkadzało mi, ale zastanawiałam się czy będą jakieś dłuższe opisy. Kilka było, a jak już były... To poruszały mną do głębi. Tyle mądrych słów. Tyle prawdy...

Przyjemna ale nie porywająca. Dla zabicia czasu jednego jesiennego wieczoru. Nie utkwiła mi w pamięci fabuła.

Niewymagająca, fajna, zabawna i krótka. Do przeczytania na raz w ramach przerwy od powieści i ich długich zawiłości.

Nie wiem na czym polega genialność Anny Gavaldy, bo mnie jakoś nie bardzo porusza. Przeczytałam kilka jej książek, ale ani mnie nie wciągnęły, nawet nie bardzo je pamiętam. To dziwne, bo bardzo lubię powieści obyczajowe.
"Ostatni raz" jest chyba tytułem nomen omen -ostatni raz (chyba) próbuję przekonać się do tej autorki.

Rodzinna opowieść - w prostych słowach, ale bez banałów. Bohaterowie spotykają się przy okazji wesela w rodzinie, co jest pretekstem do różnych wspomnień i refleksji. Portrety nakreślone kilkoma zaledwie kreskami, jednak bardzo sugestywne. Polecam, choć może nie jest to najwybitniejsze dzieło tej autorki, ale za to bardzo cieniutkie.

Optymistyczna, ale z gorzkim posmakiem opowieść o młodości i o tym, że każdą chwile trzeba brać pełnymi garściami .

Powieść krótka i rzeczowa, ale z głębokim przesłaniem, a lekki humor i ciekawe dialogi to coś w sam raz - na raz.

• 2013
  • 2014