Trzeci front

Skarpa Warszawska
2016-08-15
2016-08-15

Okładka książki Pocisk nr 5-6 Jakub Małecki, Filip Molenda, Martyna Walerowicz
Pocisk nr 5-6 Jakub Małecki, Fili...

To nie jest książka dla przeciętnego czytelnika. Autor, jako historyk wojskowości, świetnie znający zagadnienia z szeroko pojętą historią II wojny światowej bardzo namieszał i tylko ktoś z dobrą orientacją w tej tematyce może się w tym wszystkim połapać. Autor doskonale się bawi kreując historię alternatywną, stanowiącą tło dla prostej intrygi kryminalnej, ale jako historyk doskonale wie, że o losach świata niejednokrotnie decydowały uczucia i emocje jednostek. Osobiście polecam, bo to jedna z niewielu książek, gdzie na tylu stronach nie znalazł się rynsztokowy język, mimo że akcja toczy się zasadniczo w kręgach zbliżonych do wojskowych. I śmiało można polecić młodzieży, wszak Klara, której tatuś dedykował książkę do tej młodzieży się zalicza.

„Trzeci front” to doskonały kryminał miejsko-wojenny z historycznym smaczkiem oraz zaskakującymi rozwiązaniami, dopełniającymi intrygę, który wciągnie każdego spragnionego kryminalnych wrażeń czytelnika, nie tylko fanów alternatywnej historii. Filip Molenda, jak na znakomitego znawcę tematu przystało, wykreował wiarygodnych bohaterów, świetną zagadkę o uniwersalnym znaczeniu, a wszystko to dopełnił miejską aurą, w której sama stolica stanowi nie tylko tło wszelkich działań, ale jest bohaterką samą w sobie. Miasto ożywa na kartach powieści, niebezpieczeństwo czyha w tle, z dnia na dzień coraz bliżej, tuż, tuż… II Wojna Światowa oliwi swoje tryby, rozkręca teatr działań, a czytelnik wpada w ten świat jak śliwka w kompot, z zapartym tchem obserwując losy śledztwa, odkrywając kolejne karty fabuły.

Nie od dzisiaj powtarzam, że polska literatura kryminałem stoi, a Filip Molenda i jego „Trzeci front” jedynie potwierdzają regułę.

„ … Ludzie zawsze mają swoja tajemnice.
Chodzi tylko o to, żeby je odgadnąć…”
(Stieg Larsson)

To pierwsza książka Wydawnictwa Skarpa Warszawska, która pojawi się na moim blogu. Na początku wydawało mi się, że kryminał historyczny, nie jest łatwy w odbiorze. Wymaga cierpliwości i uważnego czytania. Po przeczytaniu powieści stwierdzam, że przestawiona intryga i zagadka wciąga od pierwszej, do ostatniej strony. Bez obaw przyciągnie nie tylko miłośników dobrej historii…

Autor Filip Molenda, to historyk dziejów najnowszych. Na swoim koncie, oprócz książek popularnonaukowych i naukowych ma także opowiadania i teksty publikowane w „Do Rzeczy” i „Nowej Fantastyce”.

Akcja powieści rozpoczyna się 17 września 1939 roku w Warszawie. W alternatywnej rzeczywistości główny bohater, porucznik Dowództwa Twierdzy Warszawa Karol Krupski, urzędnik Ministerstwa propagandy, próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia, swojego współpracownika i przyjaciela – Piotra Malanowskiego.

Karol jest kawalerem, a jego praca, mija na gromadzeniu informacji, a gdy pojawiają się prawdziwe problemy, wtedy trzeba działać szybko.
Sprawę zaginięcia Piotra bada także policja i żandarmeria. Czy młody mężczyzna miał coś do ukrycia? A może nie wytrzymał presji? Czytając każdą następną stronę, poznajemy głównego bohatera i styl życia jego przyjaciela.

Malanowski, to meloman, który nie przynosił pracy do domu. Jednak nasuwa się pytanie – Dlaczego zniknął? Każda poszlaka jest bardzo cenną wskazówką. Najgorsze jest to, że nikt nic nie wie. Znaków zapytania jest zbyt wiele, a chłodna kalkulacja wydarzeń, na nic się nie zdaje…

Na drugi plan wysuwają się kobiety. Przedsiębiorcza ciotka Klotylda pragnie, by Karol jako kawaler ustatkował się i znalazł odpowiednią partię. Tylko sposób prezentacji, dobrze ułożonych warszawskich panien, czasami go śmieszy i denerwuje. Na herbatki, kawki i koktajle patrzy z przymrużeniem oka. Jednak pewna Barbara, go intryguje. Zajmuje się projektowaniem wnętrz dla sal tanecznych i kawiarni, jest bardzo inteligentna.

Ówczesna moda, topografia Warszawy, czy działania zarówno oficerów, jak i szpiegów oddają odpowiedni klimat książki.

W tle powieści, Niemcy skupiają swoją uwagę głównie na liniach komunikacyjnych, fabrykach i pozycjach obronnych. Nie trzeba lękać się o podsłuchującego wroga, ale raczej o nieostrożność i gadatliwość. Jestem ciekawa, czy zgodzicie się ze stwierdzeniem, że historii nie tworzą wodzowie, lecz kronikarze?

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, o walce z wrogiem, niebezpieczeństwach uczuć, oraz wojny, sięgnijcie po książkę Filipa Molendy. Ta, stanie się miłą odmianą, na długie jesienne wieczory, które już wkrótce, staną się naszą rzeczywistością.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
(www.redaktor21.bloog.pl)

„ … Ludzie zawsze mają swoja tajemnice.
Chodzi tylko o to, żeby je odgadnąć…”
(Stieg Larsson)

Do książki przyciągnęła mnie okładka. I nie zawiodłam się.
Głowna postać Karol Krupski to przemiły bawidamek, którzy całkiem przypadkowo wplątuje się w ciekawą intrygę szpiegowsko - kryminalną. Urzekła mnie postać jego cioteczki i wuja, którzy ciągle się nim opiekują i wyprowadzają z najgorszych opresji. Dobrze jest mieć kogoś na kim można polegać. Podoba mi się świat przedstawiony przez autora, choć to historia alternatywna, wydaje się bardzo prawdopodobna i realistyczna. Uwielbiam historie dziejące się z wojną w tle. polecam bardzo, bo to jedna z ciekawszych książek, którą ostatnio czytałam.

Do książki przyciągnęła mnie okładka. I nie zawiodłam się.

Bardzo fajna książka. Czasem miło jest poczytać co by było gdyby... Jak potoczyłyby się losy Polski gdyby Francja i Anglia rozpoczęły działania wojenne przeciw Niemcom już we wrześniu/październiku 1939 roku. Autor wykonał masę pracy aby to wyglądało wiarygodnie i muszę przyznać że jestem pozytywnie zaskoczony.
Ciekawie jest też opisany wrzesień 39 w stolicy, szczególnie ewakuacja cywili, dyskusje, nastroje itd.
Wątek kryminalny mógłby być trochę bardziej rozbudowany ale i tak uważam że jest ok. Prowadzenie śledztwa w warunkach wojennych jest ciekawym wątkiem, który wpływa na atrakcyjność czytania. Polecam

Ciekawie jest też opisany wrzesień 39 w stolicy, szczególnie...

Banalna historia, mogła by dziać się gdziekolwiek. Umieszczenie jej w historii alternatywnej służy chyba tylko podniesieniu zainteresowania potencjalnych czytelników. Sam pomysł na rozwiązanie zagadki moim zdaniem bardzo podobny do tego w "Ostatnim dniu lipca" B.Rychtera.

• 2017
  • Chcę w prezencie Inne
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Polecane przez wielkiegobuka
  • Posiadam tradycyjną

Dodaj cytat z książki Trzeci front