Stan podgorączkowy

Okładka książki Stan podgorączkowy Grażyna Bąkiewicz
Okładka książki Stan podgorączkowy
Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Trylogia pieniawska (tom 2) Seria: Seria Owocowa literatura piękna
Trylogia pieniawska (tom 2)
Seria Owocowa
Prószyński i S-ka
2003-10-16
2003-10-16
837469100X
stan podgorączkowy

Bardzo ciekawa powieść dla młodzieży. Zojka mieszka z matką w niewielkiej miejscowości w górach. Matka dziewczyny prowadzi galerię z lokalną sztuką i zajmuje się odnawianiem starych dokumentów, tkanin i mebli. Od czasu do czasu w domu zjawia się brat Zojki, który dał się wciągnąć w nielegalny proceder fałszowania dawnych aktów własności. Dochodzi do tragedii. Brat Zojki umiera a w domu kobiet zjawia się dziwna i niezrównoważona emocjonalnie dziewczyna brata Jagna. Na jaw wychodzą tajemnice Zojki i jej brata.

Książka to druga powieść należąca do trylogii pieniawskiej. Akcja dzieje się w tym samym miasteczku, a bohaterami są nastolatkowie uczęszczający do tej samej szkoły. Powieść nie jest kontynuacją losów poznanej w pierwszej części Maliny, a opowiada historię Zojki – dziewczyny z tej samej klasy, która maj jednak inne problemy i zmartwienia.
Akcja książki zaczyna się, gdy nic nie zapowiada tragedii. Zoja to nastolatka ucząca się w liceum, jest pasjonatką historii i ma drobne problemy w szkole, nie wie kim chce zostać w przyszłości. Dziewczyna mieszka tylko z matką – artystką prowadzącą własną galerię, która faworyzuje syna, a tak naprawdę nie zna własnych dzieci i starszym bratem, który więcej czasu spędza poza domem niż w nim. Filip jest studentem, który zamieszał się w nieczyste interesy związane z archiwistyką i starymi rękopisami. To właśnie niebezpieczne działania brata Zojki sprawiają, że chłopak tragicznie umiera. Śmierć Filipa jest ciosem dla jego bliskich, ale także swego rodzaju punktem zwrotnym w życiu rodziny. Od stanu podgorączkowego do prawdziwiej gorączki jest już niewiele kiedy w domu pojawia się Jagna – narzeczona Filipa, o której chłopak nigdy nie wspominał. Dziewczyna była bardzo zakochana w Filipie i wiedziała o jego interesach. Teraz postanawia wprosić się do domu chłopaka i sprytem dążyć do tego, na czym najbardziej jej zależy, czyli uczuć matki Filipa. Zojka postanawia jedno – musi pozbyć się z domu Jagny i sprawić, by życie rodzinne znowu wróciło na właściwe tory.
Czy po śmierci Filipa coś zmieni się w relacjach w rodzinie? Czy Zojce uda się pozbyć Jagny? Czy w takiej atmosferze uda się uniknąć gorączki i pozostać tylko przy stanie podgorączkowym?
Książka Grażyny Bąkiewicz podobnie jak jej poprzednia część jest wciągająca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Autorka także w tej powieści porusza wiele trudnych tematów: śmierć bliskiej osoby, problemy rodzinne i kłopoty w szkole. Powieść Grażyny Bąkiewicz polecam każdemu, kto szuka książki, która szybko się czyta i jest w niej poruszonych wiele ważnych spraw.

Akcja książki zaczyna się, gdy nic...

Przemęczyłam tę książkę. Historia w ogóle mnie nie wciągnęła, być może jestem już za stara na takie lektury. Główne bohaterki były tak dalekie a ich problemy nierealne, że tylko czekałam na koniec.

"Nie patrzyłam na ludzi, bo bałam się,że ktoś wyczyta w moich oczach,że coś ze mną jest nie tak."

Książkę "Stan podgorączkowy" postanowiłam przeczytać z dwóch powodów. Po pierwsze, od bardzo dawna stała sobie na półce i kusiła do przeczytania, a po drugie, jest ona autorstwa polskiej autorki Grażyny Bąkiewicz, której twórczości nie znałam przez co wydawała się bardziej interesująca.
A więc zacznijmy od tego, że książka ta jest drugim tomem opowieści (pierwsza część to "O melba!"),jednak "Stan podgorączkowy" nie jest kontynuacją poprzedniej, a jedynie miasteczko jest to samo.
Zojka jest główną bohaterką książki. Mieszka ona z mamą, której pomaga w galerii. Ma również brata - Filipa, którego cały czas nie ma w domu, ponieważ jest zajęty prowadzeniem wielkomiejskiego życia, a kiedy do niego wraca, to zwykle po pieniądze.
Dziewczyna nie narzeka na swoje życie, jednak nie dzieje się w nim nic ekscytującego. Ma kłopoty w szkole, nie wie co chce robić w przyszłości, jest nieszczęśliwie zakochana, oraz stara się pomagać mamie i być wzorową córką. Zojka czuje, że mimo jej starań, to jej mama kocha bardziej jej brata, który według niej na to nie zasługuje. Gdy Filip ma wypadek i dowiadują się, że jest w bardzo ciężkim stanie, Zojka jest obojętna na jego los. W przeciwieństwie do ich mamy, która rzuca wszystko i zostaje w szpitalu tak długo, dopóki jej syn nie umiera.
Niedługo po tym wydarzeniu do ich domu sprowadza się Jagna, czyli była dziewczyna Filipa. Zojka nie lubi jej i chce się jej pozbyć. Uważa, że dziewczyna zabiera jej miłość matki, która coraz bardziej oddala się od córki i jest między nimi coraz więcej nieporozumień. Do tego Jagna jest niezrównoważona psychicznie i stanowi zagrożenie dla dziewczyny. Zojka postanawia odkryć skąd jest Jagna i odesłać ją tam, skąd przyszła. Gdy jednak dociera do jej domu rodzinnego, okazuje się, że matka była wymagająca dla córki i szykowała dla niej karierę lekarską, a teraz przeklina ją za jej nieposłuszeństwo i cieszy się z tego, że lepi garnki. Natomiast ojciec dziewczyny wydaje się być pod pantoflem żony, jednak martwi się o córkę. Zojka czuje do dziewczyny coraz więcej litości i próbuje jej pomóc. Zabiera ją między ludzi, żeby ta umiała się odnaleźć między nimi i faktycznie tak się staje. Dziewczyna coraz bardziej się oddala od jej schronu jakim był dom Zojki i jej mamy. Jednak mimo coraz większego kontaktu z ludźmi, dziewczyna wraca do swojego dawnego nałogu, czyli narkotyków. Udaje jej się jednak z tego wyjść. Niedługo później postanawia odejść i nie wracać. W lesie zostaje znaleziony wisielec, ale do kogo należy? Tego sami dowiecie się czytając "Stan podgorączkowy". Oczywiście jest wiele wątków pobocznych takich jak: konkurs historyczny, śmierć ojca Zojki, fałszerstwa Filipa, problemy majątkowe Ewy, akcja dla ludzi biednych czy też zwalenie kupy gnoju przed market, który niedługo później miał mieć otwarcie.
Co do mojej własnej opinii na temat książki, to uważam, że nie jest jakoś specjalnie zachwycająca. Mimo kilku wątków miałam wrażenie, że tych kartek ciągle przybywa i nigdy nie przebrnę do końca opowieści. Uważam jednak, że pozytywną cechą tej książki jest pokazany realizm i uczucia, które pewnie wiele razy czuliśmy choć wstyd nam się było do nich przyznać lub uczuć i wspomnień, które kompletnie zmienione dławiły nas w poczuciu winy.

Pozdrawiam, Klaudia

Trochę potrwało zanim zorientowałam się, że "O melba" Grażyny Bąkiewicz posiada kontynuacje. Ucieszyłam się z kolejnych dwóch tomów historii, ponieważ zakończenie pierwszej co najmniej mi nie odpowiadało, była to dla mnie sprawa irytująca i frustrująca. Nie lubię uciętych historii, a tak właśnie odbieram trylogię pieniawską.

Zojka jest uczennicą tej samej szkoły, co bohaterka pierwszej części, a opisywane przez nią wydarzenia mają miejsce przed, po i w trakcie fabuły "O melby".

Niestety w kwestii tamtych zdarzeń książka nie mówi zbyt wiele, a to co wspomina bardzo mnie zawiodło, ale wspomnę o tym przy recenzji trzeciej części.

Zojka mieszka z mamą. Jej brat Filip od paru lat włóczy się po świecie i kompletnie nie pamięta o dwóch kobietach, czekających na jakąkolwiek wiadomość od niego.

Nasza bohaterka żyje z dnia na dzień, nudząc się i zmagając z wyrzutami sumienia(co na sumieniu może mieć 17-latka?). Jej świat wywróci do góry nogami dopiero informacja o wypadku brata. Filip umiera, a jego siostrę i matkę zalewają nagle informacje, których nigdy by się nie spodziewały.

Jak dla mnie powieść czyta się wyśmienicie. Uwielbiam styl pani G. Bąkiewicz i jej pomysły na fabułę. Zdecydowanie też podoba mi się tematyka. W wykonaniu może i coś zgrzyta, momentami czytelnik trochę się ponudzi, ale pozycja bardzo mi odpowiada.

Tylko, tak szczerze powiedziawszy przeczytałam całą książkę i po zakończeniu utknęłam w martwym punkcie, bo tak naprawdę nie wiem co z wydarzeń w książce zdarzyło się naprawdę, a co nie. Pogubiłam się i mam lekkie wrażenie, że bohaterka miała pewien rodzaj choroby psychicznej, ale to tylko moje przypuszczenia.

Całość jest bardzo ciekawa, ale nie każdemu przypadnie do gustu.

Polecam

Zojka jest uczennicą tej samej szkoły, co...

Skąd się biorą takie intrygantki? Czasem wydaje się, że są one tworem autorów by akcja nabrała rumieńców. Lecz niestety osoby nie posiadające za grosz godności są tymi, którym ufa się najczęściej. Jak one to robią? Trzeba się tego koniecznie dowiedzieć.

2 tom trylogii pieniawskiej... Tym razem główną bohaterką jest Zojka,dziewczyna z kl. Maliny, która zakochała się w Julku Wilk... Mieszka w domu z mamą (tata nie żyje) i ma starszego brata Filipa.... Jakie sekrety skrywa Filip i czy przeżyje próbę samobójczą...? Kim jest Jagna, która wprosiła się do domu, Zojki, jej mamy i staruszki Jakubkowej...? Tego i wiele innych rzeczy dowiecie się czytając bardzo wciągający, mądry i pouczający "Stan podgorączkowy..." Ostatni tom Będę u Klary opowiada o losach Olka Tarwida!!! Warto przeczytać całą trylogię,naprawdę :)

Zojka - uczennica liceum, półsierota, pasjonatka historii, mająca wieczny żal do swojej mamy i wszystkich, którzy "nie chcą jej słuchać". Zazdrosna o kontakty matki z Jagną.

Filip - starszy brat Zojki, rzekomy student, zamieszany w brudne interesy związane z archiwistyką i starymi rękopisami, które sprowadzają go na manowce.

Mama Zojki - artystka, odrestaurowuje stare rękopisy i meble, prowadzi własną galerię, nieświadomie faworyzuje syna, spychając na drugi plan Zojkę. W gruncie rzeczy nie wie nic o swoich dzieciach.

i w końcu Jagna - zakochana po uszy w Filipie, wie o jego nielegalnej pracy, wprasza się do domu jego bliskich pod przykrywką żalu i straty ukochanego.

Przyznam, że mało jest książek, którymi jestem zawiedziona. W tym przypadku tytułowy stan podgorączkowy ogarnął i mnie. Rósł stopniowo, a swój punkt kulminacyjny osiągnął około dwusetnej strony, kiedy to w końcu coś zaczęło się dziać, jednak byłam już tak znużona czekaniem, że nawet mnie nie ucieszył ten "nagły" zwrot akcji. Główny temat książki jest naprawdę strzałem w dziesiątkę, jednak sama budowa akcji pozostawia wiele do życzenia. Są momenty, w których w napięciu czekałam na to, co wydarzy się dalej, ale po pięciu stronach okazywało się, że autorka odchodzi od tego tematu, buduje następny lub przywołuje miniony.
Książkę warto przeczytać, żeby samemu przekonać się, że umiejętnie budowana akcja odpowiada za to czy treść trafi do odbiorcy. W skali do 10 przyznaję jej 4.

Recenzja z mojego bloga: cornusowo.blogspot.com

Mama Zojki - artystka, odrestaurowuje stare...

Bardzo przyjemna lektura, przy tym różniąca się od reszty książek z serii "plus minus 16"

Rzadko czytam polskie książki, sama nie wiem, dlaczego, może, dlatego że do mnie nie przemawiają, może, dlatego, że są mało reklamowane, kto tam wie. Miałam okazję przeczytać parę książek polskich autorów tj: Petek, Terakowska, nie mogę nic im ująć, ale jakoś ciężko mi się je czyta.

"Stan podgorączkowy" Grażyny Bąkiewicz jest 2 tomem cyklu Trylogia pieniawska. Nie czytałam pierwszego tomu, ale wydaje mi się, że można je czytać osobno, ponieważ każdy z tomów ma innych bohaterów i opowiada o czymś innym.

A o czym jest "Stan podgorączkowy"?

Czytając książkę wkraczamy w świat Zojki, zwykłej dziewczyny, która ma drobne kłopoty w szkole i nie potrafi się dogadać z mamą i bratem Filipem, który jest zamieszany w dziwne interesy. Sytuacja pogarsza się, gdy brat Zojki ginie, a w ich domu pojawia się tajemnicza narzeczona Filipa.

Sama nie wiem, co o niej napisać. Co chyba świadczy o moich odczuciach do tej pozycji.
Książka nie należy do łatwych w czytaniu. Akcja zmienia się od nudnej i monotonnej do szybkiej.

Pomysł na książkę ciekawy i na pewno wiele osób zainteresuję, ale dla mnie średnia. Nie wiem czy sięgnę po pozostałe części. Na razie nic na to nie wskazuję, ale kto wie.

• Literatura na obcasach
  • 2015