Rewolucja rosyjska

Tadeusz Szafar
Magnum
historia Rosji komunizm rewolucja rosyjska
The Russian Revolution
Trylogia rosyjska (tom 2)
historia
Tadeusz Szafar
historia Rosji komunizm rewolucja rosyjska

Dla mnie jedna z najlepszych książek i przykład na to jak się książki historyczne powinno pisać
ogromna erudycja która nie ginie w gąszczu faktów
właśnie ten gąszcz faktów ma wielką zaletę

U osoby której wykształcenie zaczęło się jeszcze za komuny (tak jak ja), ta książka może spowodować pewien dysonans poznawczy.
Ale po kolei.
Generalnie moje podejście do histori ZSRR było podobne do tego uczonego w szkole, czyli:

Uciskane grupy ludności, nie mające innej możliwości przejęcia władzy wywołały rewolucję. Przywódcą owej rewolucji był Lenin, któremu generalnie...

Książka świetnie opisuje temat. Polecam każdemu z czystym sumieniem. Mam jednak żal do autora z powodu dwóch rzeczy. Po pierwsze, przedstawia monarchię jako reżim nie w pierwotnym tego słowa znaczeniu, ale jako mw. terror. Druga rzecz to prezentowanie takiej wizji II. WŚ, jakoby w niemieckich obozach koncentracyjnych ginęli rzekomo tylko żydzi. Za te dwie kwestie odjąłem...

Jak na razie przeczytane fragmenty, liczę wkrótce zajrzeć do całości! Sprawia wrażenie bardzo solidnej, rzetelnej pozycji.

Książka bardzo dobrze napisana. Pomimo ogromnej ilości fkatów historycznych czyta się ją lekko i przyjemnie.

UWAGA! WSZELKIE WSTĘPNE INFORMACJE ZAWARŁEM W RECENZJI I TOMU
Po "Rosji Carów" czas na II część wielkiej trylogii, która obejmuje "tylko" 20 lat, ale jakże burzliwych. W "Przedmowie" Pipes pisze:
"..nie sposób bezspornie ustalić, jak długo trwała rewolucja rosyjska. Z pewnością można stwierdzić tylko to, że nie rozpoczęła się ...

Niniejsza spora skądinąd pozycja (blisko 1000 stron), to pierwsza taka książka, w której przedstawiono rewolucję rosyjską z dosłownie wszystkich możliwych stron. Nie brak co prawda prac przeglądowych dot. tej tematyki, ale skupiają się one głównie na politycznych i militarnych aspektach konfliktu w Rosji. W książce Pipesa jest inaczej.
Rewolucja rosyjska to drugi tom...

Richard Pipes urodził się w rodzinie polskich Żydów w Cieszynie, a dorastał w Warszawie. W 1939 r. rodzina, razem z 16-letnim wówczas Richardem, uciekła przed wojną do USA. Tam Pipes ukończył studia i został historykiem specjalizującym się w historii Związku Radzieckiego.Jeden z najwybitniejszych znawców problematyki komunizmu i ZSRR, którą zawarł w kilkunastu...

Jeśli ktoś mówi, że to jest książka choć trochę stronnicza, to znaczy, że mu w domu zalatuje trupem Lenina. Pipes jako pierwszy obnażył skalę zakłamań co do rewolucji 1917 r., co do której już Polacy w przysłowiach przepowiadali: ani to wielka, ani rewolucja, ani nawet październikowa.
Precz z komuną!

Najpełniejszy znany mi opis wydarzeń. Doskonałe!

• Historia
  • Rosja