Finansowy ninja

poradniki
Michał Szafrański
2016-08-26
2016-08-26

Okładka książki Po prostu kupuj. Sprawdzone sposoby oszczędzania i budowania majątku. Adaptacja do polskich realiów Nick Maggiulli, Michał Szafrański
Po prostu kupu... Nick Maggiulli, Mic...

Zdecydowałem się na tę pozycję z powodu licznych rekomendacji z blogów związanych z inwestowaniem- stricte na temat samych inwestycji niewiele się dowiedziałem. Książka z pewnością może okazać się cenna dla osób, które nigdy wcześniej nie zastanawiały się głębiej nad kwestią finansów domowych.
W pierwszym rozdziale przedstawione są głównie wątki powiązane z naszym nastawieniem do pieniędzy.
Następnie przeprowadzono nas przez narzędzia, z czego w sposób szczególny do myślenia może nas skłonić procent składany czy też inflacja. Niemniej jednak podejście do poduszki finansowej moim zdaniem dość przestarzały- przechowywanie jej na rachunkach oszczędnościowych to strzał w kolano, jeśli chodzi o utratę wartości środków.
Z pewnością na uwagę zasługują podane tutaj zróżnicowane przykłady dot. oszczędności na co dzień. Bardzo wartościowy jest również rozdział o kredytach bankowych - z pewnością do niego wrócę, kiedy będę decydował się na taki krok w przyszłości.
Ciekawe informacje znajdziemy również w rozdziale o optymalizacji podatkowej, niemniej jednak skupia się przede wszystkim na osobach, które są zainteresowane prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Niestety ostatni rozdział o inwestycjach nie przypadł mi do gustu- w zasadzie brak bardziej szczegółowych informacji na temat wszystkich możliwości. Brak praktycznych wskazówek, ETF-y opisane po macoszemu, podobnie jak inne instrumenty finansowe lub sposoby na inwestowanie.
Książkę mogę polecić osobom, które nigdy wcześniej nie zastanawiały się nad kondycją swoich finansów. Bardziej doświadczone osoby, które szukają nieco szczegółowszej i bardziej zaawansowanej wiedzy zachęcam do sięgnięcia po inne pozycje- niewiele dowiecie się nowinek z tej pozycji mającej prawie 700 stron

W pierwszym rozdziale przedstawione są głównie wątki powiązane z naszym...

Dla kogoś, kto zaczyna przygodę z oszczędzaniem, to jest kopalnia wiedzy i przykładów. Oceniam przez ten pryzmat. Nie pozjadałam wszystkich rozumów i patrząc na stan kont oszczędnościowych lub zasoby inwestycyjne Polaków - większość z nas nie ma bladego pojęcia, jak to właściwie ugryźć. Michał pięknie to wyjaśnia.

Finansowy Ninja to książka, która może być dobrym punktem wyjścia dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z finansami osobistymi. Autor, Michał Szafrański, w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia związane z budżetem, oszczędzaniem i inwestowaniem.

Jednak książka ta ma też swoje wady. Po pierwsze, jest bardzo obszerna. Autor porusza wiele tematów, przez co lektura może być męcząca dla osób, które nie są zainteresowane wszystkimi zagadnieniami. Po drugie, książka jest nieco jednostronna. Autor prezentuje swoje własne poglądy na finanse osobiste, które niekoniecznie muszą być zgodne z poglądami innych osób.

Podsumowując, Finansowy Ninja to książka, która może być przydatna dla osób, które chcą zdobyć podstawowe informacje o finansach osobistych. Jednak warto pamiętać o jej ograniczeniach.

Świetna pozycja na start o finansach osobistych. Zachęcony podkastem Jak oszczędzać pieniądze. Napewno warta przeczytania.

Sensowna pozycja dla osób, które zaczynają zajmować się świadomie finansami. Jeśli chodzi o mnie to poznałem trochę ciekawych patentów, ale też książka mi się dłużyła przez zbędne fragmenty.

Podręcznik finansów osobistych napisany zrozumiałym językiem. Każdy młody dorosły powinien go przeczytać i przemyśleć.

👉Czy ta książka jest dla Ciebie?
Tak, jeśli:
•Twój stan konta wiecznie oscyluje koło zera,
•jesteś zadłużona/y,
•nie starcza do pierwszego,
•nie jesteś w stanie zgromadzić oszczędności, •jesteś na samym początku drogi do finansowego sukcesu,
•nie wiesz gdzie się podziewają twoje pieniądze.
Jeśli już jesteś bardziej zaawansowany/a, to książka będzie raczej przypomnieniem podstaw.

👉Dlaczego właśnie ta książka? Bo dotyczy polskich realiów 💸. Niektóre obliczenia mogły się zdezaktualizować, książka była wydana pierwotnie w 2016 r., i aktualizowana w 2019 r., ale w większości znajdziemy tam ponadczasowe treści. Generalnie polecam przeczytać tę książkę, a przynajmniej rozdziały, które najbardziej Cię mogą dotyczyć.

👉Jest tu masa praktycznej wiedzy m.in. o budżecie domowym, o oszczędzaniu na emeryturę, podstawowych produktach finansowych i o zdrowym podejściu do pieniędzy. Na oficjalnej stronie można pobrać darmowy rozdział książki.

👉Książka jest napisana lekkim piórem. M. Szafrański swego czasu pracował jako dziennikarz i wyrobił sobie przyjazny warsztat pisarski, można ją skonsumować w kilka wieczorów. Zachęcam jednak do potraktowania tej książki nie tylko jako lekkiej lektury, a bardziej jak kurs zarządzania własnymi pieniędzmi 💸. Z pewnością każdy znajdzie tam koncepcje, które będzie mógł zastosować w życiu, chociaż wiadomo, wszystko trzeba przepuścić przez własne filtry 😀

👉Czy ta książka jest dla Ciebie?
Tak, jeśli:
•Twój stan konta wiecznie oscyluje koło zera,
•jesteś zadłużona/y,
•nie starcza do pierwszego,
•nie wiesz gdzie się podziewają twoje pieniądze.

Finansowemu Ninjy wiele zawdzięczam, bo od tej książki zaczęła się moja przygoda z finansami. Kupiłam ją kilka lat temu i przeczytałam w mgnieniu oka. Część porad wdrożyłam, a część wydało mi się trywialnych (jak ta z lodówką i prądem),ale książka przydała mi się w dalszym życiu.

Ostatnio otworzyłam ją po raz drugi i kartkując zauważyłam o wiele więcej minusów niż kiedyś. Wrażenie, że jest ona pisana na szybko i błędy nie przekreślają jej użyteczności. Jest to Bardzo Dobra książka dlatego przyznaję 7 i polecam wszystkim nieobytym z finansami zagubionym owcom.

Tego typu książki poza fragmentami ponadczasowymi mają też swój termin przydatności. W przypadku tej książki akurat to jest do 2016/2017, potem był covid i nowy ład i trochę się pozmieniało co nie zmienia faktu, że jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o tym co autor zawarł w książce (lub na swoim blogu) to książka ta jest dobrym wejściem w te tematy, a resztę trzeba weryfikować na bieżąco.

Doskonała książka, która powinna być lekturą obowiązkową, do której można namawiać swoje dzieci (oczywiście te starsze, najlepiej pełnoletnie) i znajomych!
Bardzo przejrzyste przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących finansów osobistych, od domowego budżetu, po higienę finansową aż po planowanie finansowej niezależności. Nawet jeśli "coś już tam wiesz i coś już tam inwestujesz", to i tak warto przeczytać, by sobie ugruntować wiedzę i ustawić właściwe priorytety.
Ta książka zwróci się wielokrotnie, to najlepiej wydane pieniądze. Zdecydowanie polecam.

• Finanse
  • Poradniki