Berlin. Metropolia Fausta. Tom 1

2016-08-30
2016-08-30
Zofia Kunert
Zofia Kunert historia

Lekkie rozczarowanie, zbyt wiele historii ogólnoniemieckiej i europejskiej, zbyt mało realiów samego Berlina.
Plusem jest to, że autorka nie przyjęła niemieckiej powojennej narracji na temat losu ludności niemieckiej w czasie wojny, nie robi z berlińczyków niewinnych ofiar wojny, nie wierzy w mity o berlińskim antyfaszyzmie.

Fragmentami mało ciekawa, za szczegółowa, cieszę się, że mam ją za sobą.

Fragmentami mało ciekawa, za szczegółowa, cieszę się, że mam ją za sobą.

Czytałem tę książkę będąc w Berlinie na wakacjach. Poruszyło mnie jak bardzo obecne miasto różni się od tego opisanego w książce, szczególnie z drugiej połowy XIX stulecia, zmilitaryzowanej, nacjonalistycznej, niechętnej demokracji metropolii.
Książka napisana sprawnie jak na tak obszerny temat, nie gubimy się tu w gąszczu informacji za to mamy syntetyczny obraz rozwoju miasta od niewiele znaczącego, prowincjonalnego miasteczka do stolicy Prus, a później całych Niemiec, jest tu wątek formowania się ruchu robotniczego, kształtowania się niemieckiej tożsamości narodowej, dynamicznego rozwoju gospodarczego.
Bardzo ciekawie opisany jest też problem relacji władzy ze światem sztuki oraz postępowymi środowiskami opiniotwórczymi.
Książka warta przeczytania, Berlin leży bardzo blisko przecież.

Znakomita książka o Berlinie od zarania miasta do lat 20-tych XX-wieku. Bardzo dobrze opisane wydarzenia, logicznie pokazane co z czego wynika i jakie niesie za sobą skutki. Bardzo dużo się można z tej książki dowiedzieć. Każdemu zainteresowanemu historią, w tym historią Berlina , polecam i czekam na 2 tom.

To naprawdę bardzo dobra pozycja.
Czekam z dużą niecierpliwością na 2 tom.!!!!

To naprawdę bardzo dobra pozycja.
Czekam z dużą niecierpliwością na 2 tom.!!!!

Dodaj cytat z książki Berlin. Metropolia Fausta. Tom 1